Valheesta on helppoa muuttaa toiseen vastaavaan.

jyri.kop

http://www.tekniikkatalous.fi/innovaatiot/tiede/mitka olivat maailman ensimmaisia elaimia uudet loydot horjuttavat sukupuuta/a954006?s=u&wtm=tt-17122013


Nyt emme olekaan enää faktanvarmasti sieniä, vaan faktanvarmasti meduusoja, ja huomenna olemme faktanvarmasti taas ties mitä limanuljaskoita.

14

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --------------------

      Sinä tunnetusti oletkin limanuljaska.

      • Hehee, juuri kun valmistauduin kirjoittamaan että...;)


    • Miksi kantaeläimen elinaika ei muuttunut vaan sijoittuu yhä 650 miljoonaan vuoteen takaperin? Kreationismi vaatii ehdottomasti, että tuokin ajankohta muutetaan!

      Atterievokkien tieteessä ei saa olla mitään mitä ei alvariinsa muutettaisi!

    • jyri.kop

      Sehän se outoa onkin että evoluutiotutkimus ei ole ainoana tieteenhaarana saanut selville yhtä ainoata faktaa, vaan tosina pidetyt asiat muuttuvat jatkuvasti osoittaen vain sen että evokit eivät tiedä mistään mitään.

      Jo joku älykäs guru on saanut aivopestyksi evokit ylpeilemään sillä etteivät gurut tiedä mitään varmaa mistään, esittämällä että kyse on muka vain tieteen edistymisestä vaikka kyse on vain luulosta luuloon pomppimisesta.

      Tiede tietenkin edistyy, mutta aina kun saadaan jotain faktaa selville niin se tukeekin mieluummin ID:tä kuin evoluutiota.

      http://mikaeltorppa.vapaavuoro.uusisuomi.fi/kulttuuri/155028-ihmisen-ja-simpanssin-geneettinen-yhtäläisyys-on-myytti

      • Muuttumattomat faktat eivät kuulu tieteeseen. Enemmän pelottaisi, jos jotain tieteellistä teoriaa ei saisi epäillä ja kritisoida. Silloin voitaisiin puhua uskonnosta.

        Ja nyt oletetaan aivopierua siitä, ettei evoluutioteoriaa saisi kritisoida...


      • Kuinka suuri prosentuaalinen osuus geeneistä kuuluu Y-kromosomiin?

        Ja mikä ihmeen ideologia on siinä että ihmisen pitäisi olla jotekin erityinen ja ainutlaatuinen? Täysin käsittämätön filosofinen näkemys. Mielestäni todellisuus, eli ihminen on lajina osa monimutkaista, ihmeellistä kiehtovaa kokonaisuutta, on paljon kiehtovampi lähestymismalli.


      • huutonaurua

        Tieteessä tiedot tarkentuvat alati.

        Mitä mieltä muuten olet siitä, olivatko babylonialaiset väärässä, uskoessaan π:n arvon olevan joko 3 tai 25/8? Minun mielestäni eivät, asiaan on vain sittemmin saatu huomattavaa tarkennusta.

        Raamatussakin π:n arvoksi mainitaan 3, mutta olisi nyt itse Jumalan sentään osannut vähän tarkemminkin tuon kertoa jos vain olisi tiennyt.
        Ihmiset ovat siis Jumalaasi parempia matematiikassa.

        Mitkäs olivatkaan kreationisti"tutkimuksen" selvittämät "faktat" Genesiksestä?
        "Raamattu on totta, koska Raamatussa sanotaan että Raamattu on totta"? Vitttu mitä paskaa, eikä se edes muutu vaikka oikea tiede kehittyy jatkuvasti.


      • En välitä lässyttää kaltaisesi mytomaanin kanssa, mutta sivullisille tiedoksi ettei evoluutiolle ole todellisuudessa yhtäkään varteenotettavaa kilpailevaa mallia.

        " It is time that that researchers insisted that doubters put up testable alternatives to evolution."

        "We use a non-evolutionary null model and develop a quantitative test of ancestral convergence, and apply it to a range of datasets that have diverged at deeper and deeper times. As a control we show that unrelated proteins do not show convergence. Furthermore, an excessive number of free parameters are required to account for the observed convergence by other processes. This clearly does not ‘prove’ that yet unknown models are impossible, but the theory of evolution leads to extremely strong predictions, and so the onus is now on others to propose testable alternatives."

        Ennen kuin teillä on esittää vaihtoehtoinen testattava malli, niin lässyttäminen on aivan turhaa.

        http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0069924


      • Voi jyr rakas, niin alasko olet jo vajonnut että jo Törppöä joudut meille linkittämään...

        Odottelen edelleen sitä raamatun ennustusta, ja tiedät tasan tarkkaan, millaista.


      • jyri.kop..
        The_Rat kirjoitti:

        Muuttumattomat faktat eivät kuulu tieteeseen. Enemmän pelottaisi, jos jotain tieteellistä teoriaa ei saisi epäillä ja kritisoida. Silloin voitaisiin puhua uskonnosta.

        Ja nyt oletetaan aivopierua siitä, ettei evoluutioteoriaa saisi kritisoida...

        Sanoppas Molocille että hänen käsityksensä iänmääritysmenetelmien ( Siis ne 40 yhtenevää.) virheettömyydestä ei olekaan kirkossa kuulutetettua faktaa, hehehe.


      • jyr.kop..
        solon1 kirjoitti:

        En välitä lässyttää kaltaisesi mytomaanin kanssa, mutta sivullisille tiedoksi ettei evoluutiolle ole todellisuudessa yhtäkään varteenotettavaa kilpailevaa mallia.

        " It is time that that researchers insisted that doubters put up testable alternatives to evolution."

        "We use a non-evolutionary null model and develop a quantitative test of ancestral convergence, and apply it to a range of datasets that have diverged at deeper and deeper times. As a control we show that unrelated proteins do not show convergence. Furthermore, an excessive number of free parameters are required to account for the observed convergence by other processes. This clearly does not ‘prove’ that yet unknown models are impossible, but the theory of evolution leads to extremely strong predictions, and so the onus is now on others to propose testable alternatives."

        Ennen kuin teillä on esittää vaihtoehtoinen testattava malli, niin lässyttäminen on aivan turhaa.

        http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0069924

        Paitsi että et taida Solon1 tuntea kovinkaan hyvin modernia tieteellistä kreationismia sillä se on ehdottomasti täsmällisin tieteellinen tutkimustuloksiin perustuva malli kaikelle elollisen olemassaololle ja sen synnylle.

        Suosittelen tutustumista siihen, sillä sen jälkeen sinun ei tarvitse enää pakottaa itseäsi uskomaan yliutopistisiin hikitissitarinoihin joilla ei ole tieteen kanssa mitään tekemistä.


    • Jostakin vanhasta haudasta löytyy teksti joka on kirjoitettu ilmeisellä aakkoskirjoituksella mutta tähän asti tuntemattomin merkein - mitä tapahtuu lingvistiikalle?

      Jostakin kiinalaisesta arkistosta löytyy laaja teksti joka on kirjoitettu klassiseksi latinaksi ja voidaan ajoittaa Jeesuksen aikoihin - mitä tapahtuu kulttuurihistorialle?

      Jostakin Australiasta löytyy eurooppalaisten nisäkkäiden fossiileja jotka voidaan ajoittaa 1200-luvulle - mitä tapahtuu ja mille, eläinmaantieteelle, kulttuurihistorialle?

      Aloittavatko kreationistin saman laulun kuin silloin kun uudet löydöt tarkentavat paleontologiaa?

    • Epäjumalienkieltäjä

      Asiaan liittyen, mutta vähän asias vierestä: tuolla linkin takana oli maininta:
      "Sekä sienieläimet että kampamaneetit ovat säteittäissymmetrisiä"

      Sienieläimiä elää ihan kotosuomessakin eikä minusta suomalaisten järvien sienielämet ole minkään suhteen symmetrisiä? Ainakaan noin silmämääräisesti. Mitkä rakenteet sienieläimessä ovat säteittäissymmetrisiä?

    • Sienieläimet eivät ole sieniä.

      Sienetkään eivät muuten ole kasveja tai eläimiä vaan sieniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3553
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2389
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2218
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1997
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1552
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1429
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1282
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1230
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1205
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1189
    Aihe