Kertokaa kokemuksia ko. lävistyksestä. Kestikö parantuminen kauan ja kuinka vaikeahoitoinen on yms. Ja tehdäänkö tätä lävistystä alle 18 vuotiaalle huoltajan suostumuksellakaan?
Microdermal
4
747
Vastaukset
- jjepo90
Ikärajoista en tiiä (yleensä kai K16?), mut mulla on ollu microdermal n. 4-5kk. Mulla on paljon muitakin lävistyksiä (tragus, napa, nenä, rusto yms) ja voin kertoo että microdermal on kaikista helpoin ja kivuttomin!
Helppo hoitaa, varsinkin kun ottaa sellaseen paikkaan ettei siihen jatkuvasti hankaa mikään. Lävistyksen teko oli nopeaa ja koski vähemmän ku korvisten laitto. Tuntu lähinnä ikävältä, ja ainut mikä sattui, oli se kun lävistäjä kiristi timanttia paikoilleen.
Hoito-ohjeet oli yksinkertaset, piti pitää öisin laastarin alla ja viikon ajan painella korua, että "juurtuu" kunnolla. Omani ei oo ikinä tulehtunu.
Läväri ei myöskään ollu YHTÄÄN kipeä laiton jälkeen. Jo seuraavana päivänä ihon punotus oli poissa ja koru näytti siltä että se ois ollu siinä aina.
Suosittelen.- Sähkörusakko
Sitä laastaria suositellaan pitämään microdermalin päällä kokoajan ainakin viikon ajan koska tällöin se juurtuu parhainten eikä kasva helpolla ulos kun ei voi saada kolhuja kun laastari suojaa sitä. (mahdollisesti voi pitää pitempäänkin jos haluaa turvata varmemmin)
- nuorilävistäjä
minulla ollu itselaitettu(oon tehnyt lävistyksiä jo 3vuotta) microdermal n. vuoden, laitto oli noppee ja kivuton, lähinnä vihloi, laitoin siis biopsy punchilla aka dermal punchilla. ekat pari viikkoa pidin laastaria öisinn siinä päällä, koska sijainti poskipäässä niin en halunnu kulkee laastari naamassa :D:D ei ollut yhtään kipeä ja meni n 6kk että kudosnestettäkään ei tullut yhtään. joskus kun oon kännissä sitä kolhinut yms niin saattanut alka punottaa ja muutaman kerran vuotanut vertakin mut sitten vaan hoitanu sitä samalla tavalla ku aluksi niin parantunu :) eli siis melkein täysin kivuton laittaa, paranee hitaasti mutta ei ole laiton jälkeen yhtään kipeä toisinkuin muut lävärit yleensä ja helppohoitoinen jos ei ala kasvaan ulos. suosittelen !
- apua8
Onko kellään kokemusta mickrodermalista kampaajan ammatissa itse otin paripäivääsitten ja opiskelen kampaajaksi onko tietoa haittaako jollain tavalla työskentelyä tai vahingoittaako kampaajanpuuhat sitä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251308
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa289956- 43845
- 33631
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html145623- 38587
- 52551
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528518Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44501- 107488