Pahin henkinen väkivalta

Mitä teihin on käytetty.
Minulle on raivotty kuin leijona siitä, että tiskiainepullo oli väärässä paikassa, salaatti kulho heitettiin sisältöineen lattialle, minun piti siivota, jos kengät eteisedsä vinossa minun täytyy mennä suoristelemaan niitä, pääni lähetetään kuulemna postitse äidilleni jos eroan, mit
Än en osaa vaikka joudun laittamaan hänelle 2 kertaa päivässä ruokaa, minun on pakko föönata hiukset suihkun jälkeen tai olen kuulemma kuin märkä kana, katson jopa tuttujammekin vihjailevasti ja harrastan heidän kanssaan kuulemma seksiä metsässä. Kiikutan kaiket päivät vettä ja kahvia puolisolleni. Hän on myös lyönyt minua. Ihanaa pääsen hänestä pian eroon, jättäkää tekin kaikki tollaset kusipäät. Ihanaa olla kohta yksin. Rukoilen myös muille voimaa päästä eroon.
14375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Pahin mitä on tehty? Meni kidutuksen puolelle, aiheutti muistinmenetyksen, et halua edes tietää. Jännä juttu, kyllä sitä vaan mieluumin turpaan ottaisi kuin kestäisi sitä kaikkea muuta.

On muuten vähän huono tuo aloitus "Pahinta mitä teille on tehty" (toisaalta miten sen muutenkaan voisi ottaa puheeksi), siitä tulee vähän sellainen olo kuin kauheilla asioilla mässäiltäisiin tai niitä jotenkin vertailtaisiin... Ei kokemuksia voi verrata :p Jos minä nyt otan ja kerron kauheimmat, se voi aiheuttaa sen että moni muu miettii "No ei minulle nyt sentään mitään NOIN kauheaa ole tapahtunut..." ja vähättelee omia kokemuksiaan. Olen huomannut että ihmisten on vaikea käsittää sitä vääryyttä mikä itseään kohtaa, toisaalta jos paras ystävä kertoisi saman tarinan, sen vääryyden siitä näkisi niin paljon selvemmin :o

Väkivalta, niin fyysinen kuin varsinkin henkinen, riistää ihmisoikeudet. Sitä ei enää edes tajua miten hirveällä tavalla tulee kohdelluksi. Sitä vääryyden määrää ei vaan käsitä. Ei kunnolla, ei kokonaan.

Mutta onnea alkuperäiselle tulevaisuuteen ja uuteen elämään! Usko tai älä, niin hurjalta kuin se tuntuukin, se romahdus tulee melko pian sen jälkeen kun pääset pois siitä entisestä suosta. Se romahdus tuntuu hirveältä! Mutta muista pahimpina hetkinä että se on ohimenevää, se on vaihe joka on läpikäytävä ja se johtuu VAIN siitä että stressi lopultakin purkaantuu! Se vie aikansa, mutta loppujenlopuksi vuoden päästä huomaat miten valtavan erilainen tilanteesi onkaan. Olot on hirveät mutta niitä ei missään nimessä kannata yrittää tukahduttaa alkoholilla tai jatkuvalla rauhoittavalla lääkityksellä. Se hirveä olo kuuluu osaksi toipumista ja sen läpikäyminen nopeuttaa toipumista! Voimia ja onnea tulevalle vuodellesi, sinä selviät siitä. Tiedän että selviät koska olet selvinnyt elämässäsi sellaisesta helvetistä josta moni ei tiedä yhtään mitään. Ja josta moni ei selvinnyt... Sinä selvisit, olet vahva ihminen, olet pystynyt aivan uskomattomiin asioihin!

Äänestä

Hei, kiitos kannustavasta vastauksesta:)
Aloitus kyllä on vähän provosoiva, mutta itse kun on kuullut jo niin paljon kaiken maailman moskaa, myöskin jo kahdessa aikaisemmassa suhteessani, niin omakin suhtautumistapa muuttuu. Asia on hyvä ottaa senkin takia puheeksi, että ne jotkut jotka kokevat tälläisia asioita ensi kertaa saisivat tukea ja tietäisivät että on myös muita uhreja.

Kauheaa, mitä kerroit omasta jutustasi toi kidutus ja muistinmenetys, kidutuksella ja hitaalla kuolemalla minua on uhkailtu, mutta ei ole ollut vielä muuta kuin henkistä. Onneksi miehelläni ei ole tässä enää aikaa (toivottavasti) mitään toteuttaa, ellei sitten löydä minua käsiinsä jossain vaiheessa elämää.
Voimia ja ihanaa elemää sinulle, toivottavasti kaikki on sinulla hyvin.

Äänestä
  • Kiitos :) Ei se "pahin" ollut itseasiassa fyysistä väkivaltaa (vaikka siitäkin on todella äärettömän järkyttäviä esimerkkejä). Itseasiassa se oli "henkistä väkivaltaa", mutta se oli jotain niin rankkaa että tosiaan täytti kidutuksen kriteerit, eli sillä onnistui vaikuttamaan psyykeen perusteellisesti... En oikeastaan halua sitä näin julkisesti kertoa mutta pienen lapsen hengestä siinä oli kyse :p Mainittakoon kuitenkin että lapsi yhä elää ja voi hyvin, traumatisoitumisen määrästähän ei voi varmaksi sanoa mitään.

    Mutta tosiaan, jos kertoisin tuollaisia todella ääriesimerkkejä siitä mitä VOI olla, moni luulisi että väkivallan tulee olla jotain niin hirveää ollakseen väkivaltaa. Ihmiset eivät käsitä sitä että se pieni jokapäiväinen henkinen väkivalta on yhtälailla vakavaa, musertavaa, tuhoavaa, väärin. Sitä ei yleensä tunnisteta muutenkaan kovin helposti, eikä varsinkaan jos sitä aletaan rinnastaa johonkin konkreettiseen kauhistuttavan hirveään tilanteeseen :p

    Toisaalta ehkä se kuitenkin lohduttaa että todella hirvittävistäkin asioista pystyy selviytymään? Että sen helvetin jälkeen jonain päivänä (eikä edes niin hirveän pitkän ajan kuluttua) elämä voi tuntua aivan mielettömän hyvältä. Kunhan pääsee väkivallantekijänsä kahleista irti ja eroon. Kunhan saa terapiaa... :) Traumatisoituminenkin on ihmisille niin vierasta, sitä ei tunnisteta eikä käsitetä. Sen seurauksia ei osata liittää traumatisoitumiseen. "Ai minäkö? Ai minullako on..??" Oli oikeastaan todella outoa tajuta itse, ihan itse olevansa vakavasti traumatisoitunut, ja oli aivan todella ihmeellistä käsittää miten nerokkaita tapoja ihmisen psyyke käyttää selviytymiseen :) Millaista voimaa ihmisestä saattaakaan löytyä. Ihmeellistä huomata että se mitä piti heikkoutena ja hajoamisena, olikin todellisuudessa keino jolla jaksoi jatkaa taisteluaan kohti parempaa elämää...

    Äänestä

nainen kuuluu keittiöön!

Äänestä
  • JooJoo vanha virsi :D Kukas sun pyllys pyyhkisi jos naiset pysyisi keittiössä :D

    Äänestä

Mitäs olette tuollaisia kynnysmattoja. Suomen ollessa vapaa maa kukaan ei pakota teitä olemaan väkivaltaisen ihmisen seurassa.

Äänestä
  • Kävin isääni käsiksi ja iskin hamnasharjalla käteen. Kaduttaa aivan saatanasti......

    Äänestä

  • Selkärangattomalle:

    Ei pakota ei :) Teoriassa. Vaan mitäs sitten teet jos se väkivaltainen osapuoli ei oikein suostu päästämään irti? Mitäs teet jos se tulee ovien läpi välittämättä seurauksista tai pelkäämättä viranomaisia? Tiedätkö paljonko siitä saa tuomiota jos noin käy? Toivottavasti et pahasti ylläty jos kerron että kun poliisit hakevat sen hyökkääjän pois, voit jo seuraavana päivänä odotella uutta, vielä rajumpaa hyökkäystä. Omaan, siis ihan OMAAN kotiisi (joka ei ole sen exäsi koti). Lähestymiskielto toimii joillakin, mutta pahimmille sekin on ennemminkin yllyke. Tuossa vaiheessa ei auta kuin rukoilla ja luottaa poliisiin (kyllä, juuriniin, poliisiin. Luottaisitko sinä henkesi poliisien käsiin vai nurisetko ylinopeussakoistasi?). Jos ei luota poliisiin niin silloin vaihtoehdot ovatkin olemattomat.

    Jos oma henki ei vaakakupissa paina niin lasten henki painaa kyllä. Tai ainakin pitäisi painaa. Kommenttisi oli oikeastaan aika ihana, ihan juuri siksi että tiedän monien AJATTELEVAN juuri noin mutta hyvin harva sitä ääneen uskaltaa sanoa. Ja kun sitä ei ääneen sanota, ei sitä voi silloin oikoakkaan.

    Onneksi nyt viimeisen vuoden aikana on tullut uudistuksia niin lakiin kuin käytäntöönkin... :) Asiat muuttuvat, väkivaltaisesta "miehestä" eroon pääseminen muuttuu helpommaksi. Selkärangaton, mihin ryhmään ikinä kuulutkaan, varmasti sinullekin on terapiaa tarjolla. Väkivalta ei ole ikinä ratkaisu ja jos pidät jotakuta kynnysmattona, sinun tulisi todellakin... Hmh, tarkastella ajatusmaailmaasi.

    Äänestä

Selkärangattomat, sinulle: Asia ei ole ihan niin yksioikoinen. On niin helppoa mennä arvostelemaan toista ihmistä siitä mitä hän on. Kyllä TERVEELLÄ PSYYKELLÄ JA ITSETUNNOLLA varustettu ihminen kykenee pitämään puoliaan ja poistumaan näyttämöltä silloin, kun kokee mm. henkistä väkivaltaa.

Elämä vain on sellaista, että kaikille ei koskaa muodostu tervettä itsetuntoa. Tai jos sellainen on ollut, niin se murentuu kyllä pikkuhiljaa - salakavalasti - jos lähi-ihmiset käyttävät henkistä väkivaltaa. Pelolla hallitseminen ja alistaminen ei ole kovinkaan harvinaista...

Äänestä
  • Pahinta henkistä väkivaltaa, kun pidettiin välikädessä lasten takia, töissä ollessa naapurit pelottelivat heitä. Loppui vasta kun mies vei kauluksesta ulos.
    Kauan he saivat selitellä koska kaverit olivat miehelle tärkeämpiä kuin lapset.
    Ap - jos mies rikkoo astioita älä siivoa.
    Koira kakkasi joskus sisälle lattialle kun olimme jo eroamassa, minä laitoin vain oven kiinni.
    Avioero oli kuin taivas.
    Onnittelut hyvästä päätöksestä.

    Äänestä

  • ::::::: kirjoitti:

    Pahinta henkistä väkivaltaa, kun pidettiin välikädessä lasten takia, töissä ollessa naapurit pelottelivat heitä. Loppui vasta kun mies vei kauluksesta ulos.
    Kauan he saivat selitellä koska kaverit olivat miehelle tärkeämpiä kuin lapset.
    Ap - jos mies rikkoo astioita älä siivoa.
    Koira kakkasi joskus sisälle lattialle kun olimme jo eroamassa, minä laitoin vain oven kiinni.
    Avioero oli kuin taivas.
    Onnittelut hyvästä päätöksestä.

    Niin, onko muka helppo jättä mies joka on uhannut tappaa sinut ja jonkun sukulaisesi ja vainota sinua elämäsi loppuun, löytävänsä sinut joka puolelta maailmaa. No ehkä jonkun mielestä on ykdinkertaista. minä jätän mieheni, mutta tulen elämään lopun elämäni pelossa, enkä suotta. Mutt olen mielummin yksin, kun toisen orjuutettavana.

    Äänestä

hulluksi haukkuminen

Äänestä
  • Hulluksi haukkuminen on kärsinyt inflaation, olen nähnyt elämässä ne jotka innokkaimmin puhuvat toisten hulluudesta ovat itse ainakin pelkäävät olevansa hulluja. Taustaa kun pengotaan sieltä löytyy mielisairaalajaksoja.
    Painajaisunet eivät helposti hellitä, se on totta, nytkin heräsin pelon tunteeseen, miten pääsen täältä pois, oli olevinani jossain matkoilla miehen kanssa, vaikka asiasta kymmeniä vuosia.

    Äänestä

  • mmmm. kirjoitti:

    Hulluksi haukkuminen on kärsinyt inflaation, olen nähnyt elämässä ne jotka innokkaimmin puhuvat toisten hulluudesta ovat itse ainakin pelkäävät olevansa hulluja. Taustaa kun pengotaan sieltä löytyy mielisairaalajaksoja.
    Painajaisunet eivät helposti hellitä, se on totta, nytkin heräsin pelon tunteeseen, miten pääsen täältä pois, oli olevinani jossain matkoilla miehen kanssa, vaikka asiasta kymmeniä vuosia.

    Ihanaa olen nyt ollut ensimmäistä päivää vapaalla jalalla miehestäni:)
    On ollut rankkaa, en täällä viitsi tarkemmin kertoa mitä tapahtui, mutta pakkasin mieheni tavarat juuri, ja ne tullaan täältä kotoa sitten hakemaan. Mieheni on nyt viranomaisten huomassa.

    Kostoa joudun kyllä nyt pelkäämään, mutta en jaksa enää välittää. Istun nyt tässä sohvalla ja juon kahvia, ei minulta puutu mitään.
    Viimeiset kuukaudet oli tosi rankkoja:(
    Henkistä ja fyysistä väkivaltaa, mitätöintiä ym.

    voimia kaikille, jotka haluaisivat erota mutta eivät siihen pysty. Ja mmmm.toivottavasti painajaisesi loppuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jjbhkjjjj kirjoitti:

Mitä teihin on käytetty.
Minulle on raivotty kuin leijona siitä, että tiskiainepullo oli väärässä paikassa, salaatti kulho heitettiin sisältöineen lattialle, minun piti siivota, jos kengät eteisedsä vinossa minun täytyy mennä suoristelemaan niitä, pääni lähetetään kuulemna postitse äidilleni jos eroan, mit
Än en osaa vaikka joudun laittamaan hänelle 2 kertaa päivässä ruokaa, minun on pakko föönata hiukset suihkun jälkeen tai olen kuulemma kuin märkä kana, katson jopa tuttujammekin vihjailevasti ja harrastan heidän kanssaan kuulemma seksiä metsässä. Kiikutan kaiket päivät vettä ja kahvia puolisolleni. Hän on myös lyönyt minua. Ihanaa pääsen hänestä pian eroon, jättäkää tekin kaikki tollaset kusipäät. Ihanaa olla kohta yksin. Rukoilen myös muille voimaa päästä eroon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu