Taas viikonloppu ja sitten on joulukin jo. Tänään pitää mennä alkoon että kestää viikonlopun ja ja joulun yksinäisyyden kunnialla. Mites muiden joulun ajan suunnitelmat sujuu?
Viikonloppu
atm. espoo
27236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Siivousta - kohtuullisesti - jos onnistun, kävin kaupassa hakemassa hyvää ruokaa ja aloitin äsken mustikkasmoothiella (olipa jouluista).
Musiikkia ja lukemista. Haen koristeet sisälle ja käyn ehkä hakemassa lähimetsastä havuja maljakkoon. Huom! siellä oli oksia maassa, puusta ei saa repiä. Saa havun tuoksua sisälle.
Odotan pyhiä hyvällä mielellä. Lunta en kaipaa, ystävät ovat puhelimen päässä.
Yhden päivän voin uhrata työasioille...tai ainahan ne on korvantakana. Eikä aina hyvällä, mutta minkäs teet.
Unohdin ostaa kynttilät...meinasin ettei enää tarttis mennä kauppaan ennen joulua.
Laittaako ap. joulua framille? Jouluvaloja, hyasinttia, ammaryllistä?
Ei ole mitään jouluvaloja eikä edes joulukuusta. Mitäs sitä yksin sellasia laittamaan. Oon kai vaan kotona ja kuuntelen musaa. Baarissakin vois piipahtaa jossain vaiheessa.
12 h päivää painettu tämä viikko töissä, jotta voi jäädä joululomalle. Nytkin tauolla. Myöhään menee tämäkin ilta kun tarvittavat tulokset valmistuu vasta viideltä... Huomenna sitten ajamaan 900 km joulun viettoon vanhempien ja sisarrusten kanssa. Sitten koittaakin 2 viikonloma ja siitä sitten opettelemaan uuden työn kuvioita...
Kalsarikännittely on varmin tapa pysyä yksin jatkossakin.
Vai onko jonkun kokemus toisin osoittanut?
Ja jos vastauskommentti on taas, että "mitä hyötyä on minnekään lähteä kun ei yksikään nainen kiinnostu kuitenkaan" niin seuraava kysymykseni on:
- Jos kukaan ei kiinnostu vaikka kävisit ihmisten ilmoilla
- eikä kukaan taatusti tule kotoa hakemaan
niin eikö olisi helpointa opetella nauttimaan yksinäisyydestä? Tehdä elämästään sellaista, ettei viikonloppuja tai juhlapyhiä tarvitse "kestää" vaan on ihanaa kun saa levätä?
Niin minä olen tehnyt. Muutaman vuoden hakkasin päätäni seinään kunnes hyväksyin sen, ettei omalla kohdallani ole enää järkeä toivoa parisuhdetta. Nyt nautin elämästä yksin ja ystävien kanssa ja tänään alkava reilun kahden viikon mittainen joululoma tulee kyllä niin tarpeeseen, että hetkeäkään en siitä hukkaa krapulan potemiseen.
"eikö olisi helpointa opetella nauttimaan yksinäisyydestä? Tehdä elämästään sellaista, ettei viikonloppuja tai juhlapyhiä tarvitse "kestää" vaan on ihanaa kun saa levätä?"
Miten se tehdään?
Tekemällä asioita, joista nauttii. Keskittymällä siihen mitä on (terveys, ystävät, mielenkiintoinen työ, harrastukset...) eikä siihen, mitä ei ole.
"Tyyneyttä hyväksyä asiat,
joita en voi muuttaa;
rohkeuttaa muuttaa,
mitkä voin
ja viisautta erottaa nämä toisistaan."
Tuohon ns. tyyneysrukoukseen sisältyy todella paljon viisautta. "Jos et voi muuttaa sitä, olet onnellisempi hyväksyessäsi sen".
Entäs jos ei nauti mistään? Jos ei ole ystäviä, mielenkiintoista työtä tai harrastuksia.
PAH! Orjan asenne. Vaadin PILLUA. Pillua ja heti! Ja kun sanon pillua, tarkoitan neitseellistä teinipillua, enkä mitään käytettyä yh-lerppareikää.
Tein naapurin mummolle palveluksen ja kävin hakees kuusen metsästä. Tienasin 130 euroa siitä. En tiedä kenen metsä oli mutta kyllä metsässä puita riittää.
Yksinäisyydestä ei mitenkään voi nauttia kun on vuosia ollut yksin vaikka sitä miten päin miettis. Vähän aikaa menettelee mutta kyllä sitä haluaa jonkun juttu kumppanin tai jonkun jonka kans harrastaa ja elää.
Ei sinun siitä _yksinäisyydestä_ tarvitse nauttia, vaan kannattaa _tehdä asioita, joista nauttii_. Jos pidät elokuvista, mene leffaan; jos pidät kirjoista, uppoudu kirjoiin. Joka päivä on mahdollisuus valita niitä asioita, joista nauttii, ja keskittyä niihin.
Hulluinta on, jos kärsii yksinäisyydestä mutta viettää viikonloput kotona varmistaen, että varmasti seuraavanakin viikonloppuna on yksin.
Yksin ei voi mennä leffaan kun joku ajattelee kuitenkin jotain pahaa jos sinne menee yksin
Eikös kirjoihin uppoutuminen ole viikonloppujen yksin viettämistä?
Kuulostaa melkoisen pahalta asennevammalta.
Yksin niin kuin aina. Alkoholi ei kiinnosta. Siitä tulee vaan huono olo.
Entäs jännästi elämällä:
http://www.youtube.com/watch?v=CGfE11nCGMY
Pelailua tietokoneella ja siinä samassa viinipulllon tyhjennystä...
Kävin saunassa. Olishan se ollut mukavaa saunoa ihanan naisen kanssa mutta näillä eväillä mennään nyt.
Oletko itse ihana? Miten se ilmenee?
Olen, kyllä minä hierontaa annan..
Hieronta olis ihanaa työpäivän jälkeen mutta joutuu tyytymään pelkkään saunaan. Lomakin alkoi joten olis mukavaa jos olis seuraa.
Voit itse päättää mikä kolmesta vaihtoehdosta on kannatusäänesi arvoinen ja jos kaikki ovat hyviä, niin anna kaikille äänesi. Lue perustelut, mistä selviää miten asiat ratkaista.
Linkit:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/665
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/663
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/629
Mitä iloa suojaikärajan alentamista on ätminkäisille, kun ei ne saa edes mummoikäisiltä?
Maanantaina vielä töihin, sitten kauppaan ja ostamaan vähän jotain laatikkoruokia ja valmiiksi paistettu ja viipaloitu pieni kinkku. Siinäpä sitten meneekin mukavasti kolme päivää itsekseen kämpillä. Luen, pelaan konsolilla, soittelen sähkökitaraa, nukun, kuuntelen musiikkia..otan rennosti! Mukava joulu siis tulossa. Ei stressiä. :)
Sit jos haluaa synkistellä, niin Viikatteen - Aattoiltana on omiaan siihen:
http://www.youtube.com/watch?v=FLeprq1jGH8
Joissakin maissa suojaikäraja tosiaankin on 13-14v mutta sanonpa vain sen, että kannattaa tosiaankin ätminkäisen miettiä noissa maissa lähestyäkö tuon ikäisiä tyttöjä. Siinä on nopeasti tytön isä ja veli paikalla haluamassa käydä kanssasi pientä keskustelua. Saattaa ätminkäisen naishuoletkin kertaheitolla saada lopullisen ratkaisun kun kulkuset lähtevät irti.
Kävin juuri äitiä katsomassa.
Nyt vielä alkon kautta viikonlopun viettoon :-DD
Ei kun joulunpyhiksi punkkupullo jouluruokien kyytipojaksi, juon alkoa todella vähän.
Jouluruuat on jo ostettu. Mietin vielä paistanko torttuja, ehkä vasta uudeksivuodeksi tai loppiaiseksi.
Viikkosiivous vielä tekemättä, mitään suursiivouksia en tee. Koristelin jo marraskuun viimeisenä päivänä.
Kävin salilla ja sieltä menin kauppaan hakees olutta ettei jano yllätä jouluna. Ei sitten viime tinkaan jää mitkään ostokset. Maanantaina käyn sen verran kaupassa että haen kalaa sieltä, lohta ja silliä jouluksi.