Jäin työttömäksi ja pitäis hakea peruspäivärahaa. Asun vuokralla, mutta vuokrasopimus on vain suullinen. Vaatiikohan kela välttämättä kirjallisen vuokrasopimuksen vai käykö esim verkkopankista kopioitu kuitti vuokranmaksusta muutamalta kuukaudelta jos siinä selkeästi lukee että vuokraa on maksettu?
peruspäiväraha ja vuokrasopimus
meikävaan
3114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Puhutko nyt työttömyysturvasta vai asumistuesta? Työttömyysturvaan ei tarvi vuokrasoppareita eikä vuokrakuitteja.. asumistuki sen sijaan on jo täysin toinen juttu. www.kela.fi
Asumistukea saa vain jos kirjallinen vuokrasopimus. Päivärahaan ei tarvita mitään asumiskulutositteita.
Kuka idiootti tekee suullisen vuokrasopimuksen? Entä jos vuokraisäntä tekee tänään kirjallisen vuokrasopimuksen toisen kanssa, paremmalla vuokralla, ja ilmoittaa että sinulla on tunti aikaa häipyä tai poliisi tulee kantamaan pihalle luvattomasta majoittumisesta? Miten todistat että sinulla on vuokrasopimus voimassa?
Ihmeellistä kun tuo kyselijä ei ole ilmeisesti Suomelta koskaan kysynyt kantsiiko tehdä suullistä vuokrasopimusta!!