Miksi haluatte niin kovasti taivaaseen?

"Taivas määritellään usein ilmakehän ja ulkoavaruuden väliseksi tilaksi, joka havaitaan taivaankappaleen pinnalta. Täsmällistä määritelmää on vaikea antaa. Taivas voidaan käsittää joko horisontin tai planeetan pinnalla olevien esineiden rajaamaksi ilmakehän näkyväksi osaksi.

Taivaalla usein näkyvät pilvet ovat tiivistynyttä vettä. Muita taivaalla nähtäviä ilmiöitä ovat muun muassa sateenkaaret, halot, salamat ja revontulet."
467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Uskovaisten taivas ei ole poutapilvi eikä ukkospilvi, ei yläkumulus eikä leppeä tuuli, vaan Isän Jumalan Koti, jonne Hän Raamatun mukaan, kateuteen asti halajaa jokaista, johonka on Henkensä puhaltanut, kuten luomisesta luemme.

Miksi sellaiseen ei saisi haluta ?

Äänestä

"Kristinuskossa taivas on Jumalan, enkelien ja Jumalan yhteydessä täydellisen onnellisten vainajien olinpaikka." (Wikipedia).
Siksi.
Sitä paitsi, se toinen vaihtoehto - TOSI ankee paikka...

Äänestä
  • Wikipediako on raamattu?

    Vainajia ei ole taivaassa. Luuletteko yleensä, että jos eläisimme paratiisissa, kulksimme vainajien keskellä?

    Vainajat on maassa ja maaksi tulleet, eli jalkojen alla. Emmehän täälläkään kulje vainajina, vaan elävinä.
    Emmehän täälläkään hae elämään negatiivista, vaan mielekästä elämää.
    Mitä tämä mielekäs elämä olisi tämän inhimillisen ajatuksen mukaan?
    Haluaisimmeko sinne riistoa, kiivasta otsahiessä olevaa elämäntaistelua, kelloa, onnettomuutta, ehkä ikävää naapuria, jonka luonne olisi negatiivisuuden takia tekemässä elämästä vaikeaa jne. jne. Ei me sitä haluta.

    No, nyt alkaa siintämään se elämänmuoto, joka olisi hyvillä ominaisuuksilla tavoiteltava. Mehän haluaisimme olla nuoria, terveitä ja rakentaa elämä jossa kaikki hymyileisi toisilleen, ilman kiirettä, että voi nauttia. Eli hallintavalta onnistuu tehtävässään ja sydämet asujilla on matkassa.
    Eikös nyt alkaisi näkyä perspektiiviin sanan taivas- tavoiteltava elämä.

    Emmehän täälläkään halua kuolla, mutta sairaus, riisto, pahanolo tästä elämänmuodosta sekä vanheneminen, kiitos vanhenemisesta täällä, se vie elämästä terveen maun, ettei tätä kaipaa ikuisesti. Mutta, täällä ihmiset haluavat elää näin. Pitävät pahan valtikkaa kädessä, eli ovat näitä jumalia, hyvän ja pahantiedon puun äärellä olevaa elämää yllä. Siksi tämä pitää loppuakin. Tämä elämä on meidän tekojemme tähden mätä. Emme osaa ja pysty tekemää paratiisia. Siksi tämän on muututtava ja se muutos tulee ja se päämäärä on nimetty sanalla taivas.
    Taivashan on hallintavallan alue, jonka sisälle ei pääse paha, siksi se on PYHÄ.

    Siihen luodaan tämä uusi taivas ja maa, se on iankaikkinen, sekä elämä siellä on armolahja. Ei mielestäni mitenkään ankee paikka, tämä täällä on ankee, juuri lähimmäisten käsien valinnan tähden.

    Äänestä

Siksi, koska minulle hyvä on hyvää ja paha pahaa, eikä päinvastoin, että paha on hyvää ja hyvä pahaa, kuten tässä maailmassa yhä enemmän on. Se mikä perinteisesti oli hyvää on nyt pahaa ja mikä perinteisesti oli pahaa on nyt hyvää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EI YMMÄRRÄ kirjoitti:

"Taivas määritellään usein ilmakehän ja ulkoavaruuden väliseksi tilaksi, joka havaitaan taivaankappaleen pinnalta. Täsmällistä määritelmää on vaikea antaa. Taivas voidaan käsittää joko horisontin tai planeetan pinnalla olevien esineiden rajaamaksi ilmakehän näkyväksi osaksi.

Taivaalla usein näkyvät pilvet ovat tiivistynyttä vettä. Muita taivaalla nähtäviä ilmiöitä ovat muun muassa sateenkaaret, halot, salamat ja revontulet."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu