Kuka puolustaa

Helppo homma

Pitääkö liitot nykyään työntekijöiden puolia, ihan oikeasti, tuntuu kyllä välillä ?
Jouduin työttömäksi ja menin liitton kysymään neuvoa, kaveri tuli pukupäällä avaamaan oven, ( ei ollut auki jouduin soittamaan kelloa) ja kysyi mitä asiaa, esitin asiani että tulin kysymään neuvoa, neuvoi lähimpään työvoimatoimistoon, mutta ei osannut sanoa missä sellainen on. (Tämä on totta) Naurattaa vieläkin.
Antoi kasan lappuja käski lukea ne. Tämä on lasteni paras iltasatu, ja haluavat aina kuulla sen uudestaan. Näin Suomessa Palvelu pelaa, olei,,,,,,

1

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei tuossa kohtaa

      Jos irtisanomisesi meni kaikkien taiteen sääntöjen mukaan, ei liitolla ole siinä sen enempää sanomista. Liittosi työttömyyskassa kertoo sitten miten homma etenee. Ja te-toimisto myös. Vertaistuet yms saa sitten muualta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8455
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8033
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      173
      6180
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      5403
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5238
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4285
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4090
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4033
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3829
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      61
      3708
    Aihe