Cd-soittimen liittäminen kajareihin?

jamithakusessa

Minkälainen piuha tarvitaan tällasen toteuttamiseen? Olisin siis liittämässä cd-soitinta mikseriin, jossa on reikiä vaan plugi -päille. Tarvitaanko adapteria, vai löytyykö sellaista piuhaa joka sopii yksinään? Pahoittelen amatöörimäisyyttä oon vasta opettelemassa näitä juttuja :D

12

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jamithakusesssa

      Korjaan: ei siis käy plugi, vaan joku vielä pienempi, sellainen kuuloke piuhapään kokoinen... Mikähän se mahtais olla?

    • cdsoitinmikseriin
    • enpä neuvokaan...

      Mikserin malli taas suuri sotasalaisuus kun ei voi kertoa, koska voisi jopa helpottaa neuvojen antamista!

      Siis noilla antamillasi tiedoilla voit käyttää vaikkapa pyykkinarua...

    • kyösti68

      "Reikiä plugi-päille"? Kannattasko sinun luopua musiikin kuuntelusta kokonaan, jos sun tietämys on tuolla tasolla. Mene hakkaamaan vaikka halkoja vajan taakse, että kukaan ei nää jos et osaa käyttää kirvestä ilman käyttöohjeita.

      • addfh

        Joo, ehdottomasti, jokainen joka ei satu tietämään että "reikä plugi-päille" on nimeltään jakki ei saa kuunnella musiikkia. Oikeastaan olisi parempi jos perustettaisiin viisivuotinen audiotekniikan tutkinto jonka suorittaneilla olisi vain oikeus kuunnella musiikkia.

        (On se prkl kun aloittaja vielä erikseen pahoittelee amatöörimäisyyttä niin jonkun pitää valittaa tietämättömyydestä...)


      • kyösti68
        addfh kirjoitti:

        Joo, ehdottomasti, jokainen joka ei satu tietämään että "reikä plugi-päille" on nimeltään jakki ei saa kuunnella musiikkia. Oikeastaan olisi parempi jos perustettaisiin viisivuotinen audiotekniikan tutkinto jonka suorittaneilla olisi vain oikeus kuunnella musiikkia.

        (On se prkl kun aloittaja vielä erikseen pahoittelee amatöörimäisyyttä niin jonkun pitää valittaa tietämättömyydestä...)

        No jotain rajaa pitäs 'tietämättömyydelläki' olla! Ihan sama, ku ei tietäis mikä on kotimaan lippu. Missä piilopirtissä sä olet asunu? Joo, en suosittele musiikin kuuntelua jos noin vähän asioista tiedät, voipi tulla iso pipi jos työntää väärät liittimeen väärään reikään(ei, ne seinässä olevat pistorasiat ei ole plugiliittimiä varten).


      • sdghhdfs
        kyösti68 kirjoitti:

        No jotain rajaa pitäs 'tietämättömyydelläki' olla! Ihan sama, ku ei tietäis mikä on kotimaan lippu. Missä piilopirtissä sä olet asunu? Joo, en suosittele musiikin kuuntelua jos noin vähän asioista tiedät, voipi tulla iso pipi jos työntää väärät liittimeen väärään reikään(ei, ne seinässä olevat pistorasiat ei ole plugiliittimiä varten).

        Joo, siis kyllä minä tiedän asioista kun olen alan ammattilainen, Tiedän senkin että ei kaikki voi tietää näitä asioita, ei varsinkaan heti syntymästään lähtien vaan ne asiat pitää itselleen jossakin vaiheessa selvittää. Paitsi sinä tietysti olet jo synnytyssairaalassa ollessasi osannut kytkeä kaikki sähkölaitteet oikein mutta me muut joudutaan ihan opettelemaan ne asiat. Nyt kun aloittaja teki juurikin sitä eli yritti kysyä neuvoa täältä ja vielä pahoitteli aloittelijamaisuuttaan niin sinä alat heti v....tuilemaan. Ilmeisesti tämä palsta ei ole sitä varten että täällä voi aloittelijatkin kysyä neuvoa?


    • asdsadasdas

      Just joo. Kaikista tulee ammattilaisia, ku saa tietokoneen, netin ja foorumin auki siihen näppisen eteen. Kuule, ihan vapaasti vaan. Näillä perusteilla kuka vaan vois olla minkätahansa ammatin ammattilainen; en vaan muutenvaan satu tietämään mistään mitään mutta JOO! mä olen ammattilainen.

      • haista ammattias

        VArmaan aika turvallista jälkeä tulee, jos 'ammattilainen' ei minne cd-soitin kytketään, vaan pitää siihen tulla hakemaan apua jostain nettifoorumista.


    • sgsdg

      Ettekö te tosiaan osaa lukea tai ymmärtää luettua? Se henkilö joka kysyi miten cd -soitin kytketään sanoi itsekin olevansa aloittelija, ei ammattilainen. Minä taas ammattilaisena totesin vain myöhemmin että ei ole oikein asiallista alkaa v....lemaan jos aloittelijat kysyvät epäselviä asioita.

      Noin yleensä, jonkin alan ammattilaiseksi sanotaan henkilöä joka tekee ko. työtä ammatikseen.

      • sdghg

        Tuli vielä mieleen että mitä ihmettä sinä täällä palstalla ylipäätään teet? Neuvoja sinä et ole kysymässä koska tiedät kaikesta kaiken etkä ole näköjään niitä antamassakaan? Eli ainoa syy täällä olemiselle on ilmeisesti muille haistattelu?


      • asdf2
        sdghg kirjoitti:

        Tuli vielä mieleen että mitä ihmettä sinä täällä palstalla ylipäätään teet? Neuvoja sinä et ole kysymässä koska tiedät kaikesta kaiken etkä ole näköjään niitä antamassakaan? Eli ainoa syy täällä olemiselle on ilmeisesti muille haistattelu?

        Jaahan, siellä on taas joku 'ammattilainen' päässy näppiksen ja tietsikan ääreen. Hyvä niin: sellasiahan täällä tarvitaan joilla on aina vastaus jokaiseen viestiin, mitä tänne tulee. Onko se isi laittanu sinut kotiarestiin, kun noin uutterasti olet täällä norkoilemassa?
        Niin sitä sotketaan vaan ammattilaiset ja aloitteliat keskenään, päättäsit jo mitä sinä oikeesti haluat kirjoittaa ja kumpi olet. Vai oletko tarkotuksella täällä vaan sähläämässä ja sössimässä? Noh, ei se haittaa, sellasia tänne mahtuu, kiva vaan, että hiljaisille foorumeille edes joku jotain kirjoittaa. Ja varmastihan se tuntuu viestin laittajasta hyvältä, etttä on saanu paljon vastauksia. Tiedä tuota: ottaa vaikka tosissaan sen, että olet ammattilainen. Koeta nyt sitten pysyä sanojes mukaisena, että et anna jotain hengenvaarallisia neuvoja. Suosittelen, että käyt tutustumassa tukesin sivuille, ennen kun alat kirjotella mitään tänne.
        Ja koeta enskerralla kirjoitella asialliseen tyyliin, älä ala aukomaan päätäs ihmisille, jotka ihan asiallisesti keskustelevat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2196
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1293
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1278
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      35
      1215
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1161
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      874
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      759
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      721
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      562
    Aihe