Parisuhteeni eivät ole olleet kyllä kovin kaksisia. Ensimmäinen vakava parisuhde oli terveellä pohjalla, mutta kuolema vei silloisen avokin. Toinen parisuhde jonka luulin olleen myös terve. Lapsikin syntyi. Mutta totuus tuli julki. Alkoholia, huumeita, pettämistä, pelaamista ja mies lähti toisen matkaan. Alkoi hirveä sota ja loppujen lopuksi turpaan ja tappouhkauksia. Kolmannen kanssa juttu ei vaan edennyt kaveruutta pidemmälle. En tainnut uskaltaa antautua ja rakastua. Niin miten sitä murtaa muurinsa ja uskaltaa lähteä parisuhteeseen. Elämä muuten on ollut tasapainoista ja mukavaa, mutta epävarmuus parisuhdetta kohtaa tarvisi saada parannettua. Kokemuksia ja vinkkejä?
Ongelma
luottamuspuute
4154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitä jos hoitaisit sen lapsen ensin aikuiseksi.
Sun ongelma on se, ettet osaa elää elämääsi ilman parisuhdetta. Sanot että elämäsi on tasapainoista ja mukavaa. Mitä sulta muka puuttuu? Luuletko, että parisuhde on ainoa asia, joka tekee elämästä elämisen arvoista? Ihminen osaa olla yksinkin. Jos pakonomaisesti hakee aina vaan uutta ja uutta parisuhdetta ennenkuin entinen on kuopattu kokonaan, käy juuri noin kuin sulle. Luuletko tai tuntuuko susta, ettei sua arvosteta ihmisenä ilman puolisoa ja parisuhdetta?
Mä olen ollut eroni jälkeen pitkään yksin. Nauttinut elämästä. Huomannut, että elää voi täysillä ilman miestä rinnalla. Toki mies olisi tervetullut elämääni milloin vain, mutta jos ei tule niin sitten ei. Parempi yksin kuin huonossa suhteessa.
Kyllä elämäni on mukavaa ja tasapainoista sinkkunakin ja kolmatta vuotta yksin lapsen kanssa katsellut maailmaa, että osaan kyllä elää ilman parisuhdetta hyvinkin, olen nauttinut elämästä ilman tappeluita yms ja nähnyt sinkkuuden hyvät puolet. Kysymys olikin se että kun on tuollaisia suhteita takana, että osaako/uskaltaako sitä enää lähteä parisuhteeseen, jos sellainen eteen tulee. En ole koskaan ollut sellainen tyyppi, joka hyppää parisuhteesta parisuhteeseen. Vanhat suhteet on kuolleet ja kuopatut.
Ja tottakai jos niin käy, tässä lapseni kasvatan aikuiseksi yksin tai joku vierellä, jos sellainen eteen tulee.
Ei, ei vaan epävarmuus itseäsi kohtaan sinun olisi ensin parannettava.
Vasta sitten hakemaan uutta suhdetta, kun luotat itseesi.
Ei kukaan kumppani ole 100 % luotettava. Jokaisessa on vajautta ja jonkin verran juudasta. Parhaimmassakin ihmisessä.
Kun luotat itseesi, niin sinun ei tarvitse olla epävarma, kyylätä, mitata ym. vaan voit rauhassa katsella, kekä olisi se just sun juttu.