Lähetänkö tekstarin?

Olen mailaillut erään viehättävän ja älykkään naisen kanssa harvakseltaan. Hän on tehnyt minuun vaikutuksen, varmaan moneen muuhunkin. Olisiko liian kova veto tekstata hänelle, satuin nimittäin keksimään hänen yhteystietonsa. Vai tuntuisiko teistä se jotenkin tunkeilevalta ?
131878
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jos sulla on mailiosoite, niin pyydä se numero. Yhteystietojen kaiveleminen muuta kautta tuntuu ahdistelulta.

Äänestä

että minkäs sekopään oonkaan saanu perääni, jos en kerran ole sitä numeroa itse antanut.

Äänestä

Se olisi todellakin tungettelevaa. Hän, jos/kun luottaa suhun, niin vasta sitten kannattaa laittaa tekstaria. Jos hän haluaa, niin antaa kyllä numeronsa sulle. Ja voit kysyäkin sitä. Mutta tyydy, jos ei haluakaan tai ole vielä valmis numeroaan sulle antamaan.

Äänestä

Olen samoilla linjoilla kuin edellisetkin vastaajat. Eli jos et ole saanut puhelinnumeroa häneltä itseltään niin älä myöskään käytä sitä mihinkään. Kysy ennemmin sitä numeroa meilillä kuin et tietäisi sitä. Jos saat sen, voit kyllä pitää sitä jonkinasteisena luottamuksenosoituksena naisen puolelta.

Äänestä

Riippuu siitä mitä aiot tekstailla

Äänestä

Liian pelottavaa vastaanottajasta, jos yhtäkkiä lähettäisit tekstiviestin ihmiselle, josta sinun ei teoriassa pitäisi tietää muuta kuin se, mitä hän itse on kertonut. Itse sen jälkeen varmaan vaihtaisin numeroa ja laittaisin uuden salaiseksi...

Äänestä

Olin jo innoissani, että olisin voinut osoittaa nokkeluuteni ja innokkuuteni lähettämällä hänelle tekstarin. Oisin vaan pyytänyt vaikka treffeille tai jotain. Mutta ei sitten.

Äänestä

Mistäs sait ne yhteystiedot ja millä perusteella ajattelit hänen lähtevän kanssasi treffeille?

Äänestä
  • Mulla oli joskus muinoin eräs nettituttavuus tyttöön joka kertoi etunimensä sekä lukion missä opiskelee. Kyseisen lukion sivuilla oli opiskelijalistat ja sillä etunimellä oli vain yksi henkilö.

    Toisen kerran tytön etunimi oli perin erikoinen ja hän kertoi myös parin kaverinsa etunimet erään juttunsa yhteydessä. Google löysi sitten heidän lomamatkakuvia noilla nimillä haettaessa. Ja sitä kautta selvisi paljon muutakin.

    Pari kertaa löytynyt yhteystiedot ihan vaan googlettamalla email-osotetta.

    Tuossa ihan vähän aika sitten tyttö kertoi käyneensä lukion eräällä pikkupaikkakunnalla sekä valmistuneensa insinööriksi eräässä kaupungissa. Koulukaverit.com:n avulla selvisi taas koko nimi sekä lempinimi ja loput selvitti taas google.

    Netistä on suhteellisen helppo etsiä ihmisistä jälkiä, mutta kertaakaan ei ole edes tullut mieleeni pelästyttää tyttöjä sillä, että olen nuuskinut heidän henkilöllisyytensä selville.

    Äänestä

  • Keksin hänen sukunimen työpaikkansa kautta ja numeronhan saa numerotiedustelusta.

    Jälkimmäinen olikin tosi paha kysymys. Itse olen vain ihastunut hänen huumorintajuunsa, samanlaiseen elämäntapaansa, arvoihin ja lähettämänsä kuvankin perusteella hän on todella viehättävän näköinen. Mutta kysymyksesi palautti minut maan pinnalle ja taitaa olla parempi, etten edes haaveilekaan hänestä.

    Äänestä

  • mies kirjoitti:

    Keksin hänen sukunimen työpaikkansa kautta ja numeronhan saa numerotiedustelusta.

    Jälkimmäinen olikin tosi paha kysymys. Itse olen vain ihastunut hänen huumorintajuunsa, samanlaiseen elämäntapaansa, arvoihin ja lähettämänsä kuvankin perusteella hän on todella viehättävän näköinen. Mutta kysymyksesi palautti minut maan pinnalle ja taitaa olla parempi, etten edes haaveilekaan hänestä.

    Jos olet kuvan saanut ja puhut edelleenkin mailien kautta, niin mikä estää sinua kysymystä häntä ulos by email?

    Äänestä

Olen itse meilaillut yhden miehen kanssa puolisen vuotta. Jos häneltä saisin tekstarin, olisin toisaalta hämilläni, toisaalta imarreltu. Hän kyllä tietää koko nimeni, joka on ainokainen tässä maailmassa, joten kuukkelillakin yhteystietojen saaminen olisi todella helppoa. Meidän suhteemme on jotain sellaista, ettemme taida itsekään oikein tietää, mitä tapahtuu. Sinä itse tiedät parhaiten, millä mallilla teidän suhteenne on, kestääkö se henkilökohtaisen yhteydenoton. Minä sen jo kestäisin, vaikka pelottaisikin, positiivisella tavalla.

Äänestä

Mene seisoskelemaan hänen kotinsa lähistölle, vaikka postilaatikon luo. Tee tätä seisoskelua pari viikkoa ja sitten lähetät hänelle tekstiviestin että "Koska tulet taas hakemaan postin?"

Varmasti tehoaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies kirjoitti:

Olen mailaillut erään viehättävän ja älykkään naisen kanssa harvakseltaan. Hän on tehnyt minuun vaikutuksen, varmaan moneen muuhunkin. Olisiko liian kova veto tekstata hänelle, satuin nimittäin keksimään hänen yhteystietonsa. Vai tuntuisiko teistä se jotenkin tunkeilevalta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu