Jos blondattuun ja mahdollisesti huonokuntoiseen hiukseen laittaa punaista kevytsävytettä onko mitään riskejä;
Esim. ei kai hiuksesta voi tulla vihreä?
Tai muita ikäviä reaktioita??
Värin jämähtämistä en pelkää sillä haluaisinkin pysyvästi punapääksi.
Esim. ei kai hiuksesta voi tulla vihreä?
Tai muita ikäviä reaktioita??
Värin jämähtämistä en pelkää sillä haluaisinkin pysyvästi punapääksi.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei siitä ainakaan vihreää lopputulosta pitäisi tulla, kun on kerran punapigmentti kyseessä. Vihreä saattaa tulla silloin, jos värjää vaaleasta ruskeaksi eikä laita tarpeeksi punapigmenttiä. Sen sijaan sinun hiuksistasi saattaa tulla oranssit tai liian punaiset. Väristä voi myös tulla epätasainen, jos hiukset ovat huonokuntoiset, ja väri voi tarttua eri tavalla mahdolliseen juurikasvuusi.
Ehkä kannattaisi mennä nyt kampaajalle, ja sitten jatkossa värjätä itse. Samalla voit leikkauttaa kuluneet latvat pois tai piristää itseäsi uudella leikkauksella!
jos hiuksesi ovat oikein vaaleat etkä halua lopputuloksesta vaaleanpunaisenoranssinkukertavaa vaan selkeän tummemman punaisen niin homma pitäisi tehdä kestoväreillä.
ensin ostat kaksi pakettia kestoväriä (tai neljä jos hiuksesi ovat pitkät). ensimmäinen värjäys halutun tummuusasteen perusruskealla (esim. 6.0), lopputulos vihertävänruskea, ja seuraava värjäys (ei mielellään samana päivänä) saman tummuusasteen punaisella (esim. 6.6) niin saat tasaisen tummuusasteen ja punaisen vielä kaupan päälle.
kevytsävytteillä lopputulos on melko varmasti vaaleanpunainen tai hailunoranssi eikä kevytsävytteitä saa pois huonokuntoisesta hiuksesta edes värinpoistolla.
hintaero kampaajan ammattimaiseen värjäykseen ei montaa kymppiä ole, kannattaa ehdottomasti värjätä näin isot muutokset kampaajalla ja sitten kotioloissa ylläpitää väriä ja värjätä juuria kampaajalta ostetulla värillä.
kai muistat että punainen väri ei sitten blondatusta lähde muuta kuin pois kasvattamalla?
blondaus punaista väriä jokunen kuukausi värinpoisto = ne harvat hiukset jotka siitä rytäkästä selviää on jo leikkausvalmista höttöä.
mieti siis tarkasti, punaisesta ei palata blondiksi kovinkaan helposti edes kampaajan voimin.