Tervehdys,
kävin juuri tänään poistattamassa toisen yläleuan viisaudenhampaista ja ajattelinpa vain kysyä mikäli jollain on enemmän kokemusta, että kuinka kauan näitä kangastaitoksia pitäisi pitää suussa? Olen vaihdellut niitä 20-40 minuutin välein nyt lähes 4 tuntia, ja ne ovat edelleen melko verisiä - pitäisikö siis jatkaa kangas suussa oleskelu vai voinko olettaa että veri on jo hyhmettynyt tarpeeksi ollakseni ilman pullottavaa poskea?
Kiitti!
kävin juuri tänään poistattamassa toisen yläleuan viisaudenhampaista ja ajattelinpa vain kysyä mikäli jollain on enemmän kokemusta, että kuinka kauan näitä kangastaitoksia pitäisi pitää suussa? Olen vaihdellut niitä 20-40 minuutin välein nyt lähes 4 tuntia, ja ne ovat edelleen melko verisiä - pitäisikö siis jatkaa kangas suussa oleskelu vai voinko olettaa että veri on jo hyhmettynyt tarpeeksi ollakseni ilman pullottavaa poskea?
Kiitti!
Vastaukset 4
Vanhimmat
En muistaakseni vaihdellut näitä taitoksia näinkään pitkään oman leikkaukseni jälkeen (kaikki 4 poistettu). Taisin vaihtaa taitoksen vain kerran, taitoksen tunkeminen haavaan tuntui vaan lisäävän verentuloa. Eli voit mielestäni ottaa taitoksen jo pois, jos ihan hirveästi tulee verta suuhun niin laita sitten taitos takaisin. Olen kyllä ihmeissäni jos verta vieläkin tulee kunnolla, pitäisihän se haava jo hyytyä.
Huomenna poskesi on todennäköisesti pikkaisen paisunut mutta paisumista hillitsee kyllä jos maltat istua lopun illan pakastepussi tai muu kylmä kääre poskella. Vaikka verentulo vähentyisikin yötä myöten, muista kuitenkin suojella tyynyliina jollakin vanhalla pyyhkeellä tms.
Tsemppiä!
poistettiin tänään viisaudenhammas, mutta ei mulla tullut haavasta verta kuin ihan hetken aikaa. Hammaslääkärillä sain sideharsotupon haavan päälle juuri ennen kotiin lähtöä ja sen sai poistaa jo vartin päästä. Otin sen pois n. 25 min. päästä kotona eikä haavasta tihkunut enää yhtään verta. Näytti kyllä tosi siististi ommellulta se haava. Miten sulla? Onkohan laitettu riittävästi tikkejä? Jotta "kolo" paranisi hyvin, olisi tosi tärkeää, että siihen koloon muodostuva verihyytymä saisi olla rauhassa, koska se hyytymä auttaa leukaluuta paranemaan. Näin hammaslääkäri mulle selitti. Sun kannattaa kyllä soittaa sille lekurille ja kysyä neuvoja jos se verentulo ei jo ole lakannut.
Lykkyä pyttyyn ja koitetaan kestää ;)!
Kiitoksia molemille neuvoista, verentulo tyrehtyi illan mittaan lähestulkoon mitättömäksi.
Tikkejähän minulle ei laitettu lainkaan, yläviisari kun vietiin - nyt se tuntuu jo ihan hyvältä, tosin "avoin" kun vielä on niin pitää varoa syödessä jne.
Nyt ei muuta kun lepoa! :)
Muista vielä tarkkailla tuntumaa ikenissä. Itselläni kävi niin, että reikä tulehtui parin päivän kuluttua, koska puudutusainetta oli jouduttu laittamaan niin paljon, ettei luonnollista hyytymää ollutkaan päässyt syntymään.
Seurauksena kova särky, jonka johdosta lääkärille. Lääkäri määräsi kipulääkkeen ja reikään laitettiin lääketuppo, jota piti vaihdella. Se oli kai jotain desinfiointiainetta, joka tapauksessa haisin viinalle pari päivää. Mukava olla töissä ja palavereissa... Porukka kyllä nuuhkii ja epäilee alkoholistiksi hyvin herkästi...