mehupaastolle, vinkkejä, eka kerta..

mehumaisa

olen kuullut että tässä on positiivisia vaikutuksia vain! olen ehkä pari kiloa ylipainoinen.....toivoton suklaaherkuttelija ja leivosten mussuttaja ainakin 3 kertaa viikossa, joulun aikaan söin suklaata hitosti ja herkkuja........

eli nyt sit mehupaastolle, siitä seuraa kevyt ruokalinja ja dieetti.oon aloittanut nyt kevyen ruokavalion jo valmiiksi mehupaastoa varten.

kuinka motivoin itseeni? aion pitää vain 3-4 pv mehupaaston ensiviikolla, niin lyhyen koska eka keta enkä tiiä miten kroppa diggaa asiasta...jatkan kenties 5-6 pv jos ei tuu mitään ongelmia :) ...onko vinkkejä, kokemuksia? millainen olo tulee? liikunta vähälle vai kokonaan pois? millaiset mehut on ok? mitkä muut juomat on ok? tarkoitus pudottaa kiloja NESTEISTÄ mitä kertynyt kehooni pyhien aikana.

ps.voiko paaston aika juoda method draine detox juomia, niitä 7 pv pikkuputeleita? mulla on pakkaus niit kaapissa.oli tarkoitus puhdistella kehoo mut se jäi mutta nyt otan itteeni niskasta kii ja hyvät neuvot on tarpeen.asialliset vastaukset.kiitos :)

5

361

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mehumaisa

      mä aion aloittaa mehupaaston ensiviikolla.mitä saan syödä, juoda, mitä en? voinko samalla ottaa method draide detox juomaa mulla on 7 pulloa sitä(niitä pieniä putkeloita eli 7 pv detox kuuri) voinko yhdistää detoxin ja samalla mehupaaston? :) vai onko huono ajatus. gauper suolaa on kolmepussia varattu ja luomumehuja kaksi pulloa ja appelsiinei joista puristella mehuja, vihreää teetä kaappi täys XD saako kahvia juoda mehupaastolla? oon himourheilija.taitaa tulla tauon paikka ja vain jooga ja kevyt kävely jää varmaankin? voi tulla ruokahimoja kun mies herkuttelee silmien alla ja mä kotirouvana viel kokkaan hälle.....mutta toivotaan että onnistuu minun paastoni.antakaa vaan vinkkei.puhdistaako mehupaasto kehoa? tämä on eka kerta niin 3-4 pv max.kokeilen aluksi.....jos toimii niin loppukuusta pidempi paasto. :) en oo super ylipainoinen, treenaan ja toimin kotirouvana.nyt on pyhien takia niin turvonnut olo kuin oisin kaasupallo.treenaan nyt 4 pv ja sit alkaisi tuo mehupaastoni.silloin kai ois hyvä pitää lihastreeneistä tauko? toivon et saan vastauskia kysymyksiini :)

    • Mehuli

      Olin keväällä 5 päivää mehupaastolla, olo oli muuten hyvä ja pirtea, mutta kaikki urheilu alkoi heikottaa. Tuosta method draine detox juomasta en kyllä osaa sanoa mitään... Itsekin halusin yhdistää detoxin paastoon, ja join siksi luontaistuotekaupasta ostettua detox-teetä. Itse jättäisin tuon mainitsemasi juoman pois, kun ei tiedä mitä kaikkea siinä on.

      Join aamulla lasin hedelmämehua, päivän mittaan join myös suolatonta itsekeitettyä kasvislientä ja pari lasia vihannesmehua (esim. porkkana) minimoin hedelmämehujen määrän pitääkseni kalorit riittävän matalalla.

      Ei kannata pitää toista paastoa niin pian! Pidä muutama kuukausi taukoa ennen seuraavaa.

      Tsemppiä paastoiluun :)

      • Mehuli

        Niin ja se jäi vielä sanomatta, että varmista kaikkien mehujen olevan tuorepuristettuja joihin ei ole lisätty mitään (jos voit itse lingota/puristaa mehusi, niin aina parempi) ja juo todella paljon vettä.
        Muista myös valmistaa kroppa paastoon parina päivänä ruokavaliolla, ettei tule ihan shokkina. Itse söin (join) vain itse tehtyjä smoothieita kaksi päivää ennen varsinaista paastoa.


    • mehumaisa

      mulla on mehupurisin(käsikäyttöinen) :D ja sit mulla on tehosekoitin :) saisko niil mitä hyvii mehui aikaan? :) se detox juoma sisältää puhdistavia yrttejä luonnosta suoraan.. :)
      7 pv kuurilla sitä juodaan aamuisin puolilitraa.ei se muuta sisällä kuin yrttejä jotka puhdistaa kuvia

    • laihtuuu

      mehupaastossa on hyvä käyttää hyväksi juicereita, joita saa ainaki www.ssj-import.com nimiseltä suomi firmalta. Äiti tilasi sieltä laitteen ja hyvin pelaa. Itse laihdutin mehupaastolla ja ko laitteen avulla 12 kiloa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      25
      1121
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      54
      1108
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      515
      844
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      834
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      745
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      669
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      626
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      624
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      182
      619
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      40
      597
    Aihe