Täysin kokenematon partaveitsen käyttäjä tarvisi apua.
Olen katsonut netistä videoita ja tuotteita, mutta kumminkin niin moni asia edelleen ihmetyttää tässä asiassa.Monissa Youtube videoissa veitsenterää hiotaan/hinkataan semmoiseen nahkavyön näköiseen suikalaaseen, jotenkin se liittyy siihen että terä ei lähde kaartumaan? Onko tämä välttämätön toimenpide?
Riittääkö että ostan partaveitsen ja gilletten partavaahtoa (mikä vaahto mahtais käydä?) ja rupeen töihin?
Onko vielä lopuksi ehdotuksia veitsi valinnasta semmonen max 50e
Parran ajaminen partaveitsellä.
4
1762
Vastaukset
- harmaaparta
Eipä ole minusta neuvojaksi, vaikka parta on kasvanut yli 40 vuotta. Parhaat kokemukset, tosin vain muutaman kerran, ovat asiakkaana olosta, kun parturi tekee sen työn vakaalla kädellään. Silloin ei veitsi lipsahda minnekään ja saa keskittyä palveltavaksi olemiseen. Harvalla taitaa olla varaa jokapäiväiseen parranajoon tällä systeemillä.
- partis
Jos tosissasi alat veitsellä partaasi ajamaan, voi homma kaatua hyvin nopeasti "vääriin" tuotteisiin.
Veistä käytettäessä parran kosteutus ja oikeantyyppisen saippuan käyttö on ensiarvoisen tärkeää, en enää ikinä tule käyttämään ponnekaasuvaahtoja/geelejä. Ponnekaasu voi ja tulee aiheuttamaan ihoreaktioita. Lähde alusta alkaen toiseen suuntaan ja hanki suti ja partasaippua tai creami.
Toisekseen, joudut taatusti teroittamaan veistäsi, se on tarkoitettu pitkään käyttöön. Tätä varten tarvitset 1) nahkavyön ja kiillotuspastaa jolla kiillotat terän ennen jokaista parranajoa 2) hiomakiven tai mieluummin 2, joilla teroitat veitsen tarpeen mukaan. Veitsi ei pysy terässään ikuisesti.
Toinen tarkoitus vyöllä liippaamiseen on, kuten vähän siihen suuntaan pääsitkin, poistaa erityisesti kivellä teroituksen jälkeen terästä mikroskooppisia "suikaleita", jotka harottavat toiseen suuntaan kuin joka on juuri hiomakivellä hiottu. Tämä on ehdoton työvaihe, muuten toinen puoli ei leikkaa ja toisella puolella viistokkeet repivät ihoa.
Jos et halua laittaa ylenmäärin rahaa veitseen ja eri teroitusvälineisiin, ehdottaisin että kokeilet ensi ns. shavettea. Tämä on kuten veitsi, mutta käyttää nk. safety razorin tyyppisiä kertakäyttöteriä. Saippuan ja sudin hankinnasta en kyllä tinkisi - vaikka vaihtaisit takaisin moniteräisiin, on saippua ja suti paras kosteutuksen ja ihon suojauksen kannalta. Partis tietää nämä jutut.
Eli viidellä kympillä et saa mitään kunnollista veitsisettiä. Halpa ei ole hyvä vaan ainostaan kannattaa sijoittaa rahansa Dovo, Thiers-Issard, Ralf Aust, Wacker, Böker -merkkisiin uusiin veitsiin. Nuo kestää hyvin hoidettuna sukupolvesta toiseen eli sijoitus haukkuu kyllä hintansa jo muutamassa vuodessa, vaikka se maksaisi kuinka paljon. Cry once.
Veitsen lisäksi tarvitset stroppivyön, jolla veitsen "näkymätön terä" vedetään ajokuntoon AINA ennen ajoa. Siinä voi käyttää myös teroitustahnoja, kuten Partis kertoi, palauttamaan hieman tysistynyt veitsi takaisin ajoterään.
Kivellä veistä tarvitsee käyttää muutaman kerran vuodessa, jolloin vaihtoehtona on hommata oma esim 3000/10000 -karkeuksinen vesihiontakivi tai lähettää veitsi teroitukseen n.25€/ laaki.
Sen lisäksi märkäajoon tarvitset kunnon partasaippuan ja sudin, joista mäyränkarvaiset ovat niitä parhaita (käyttöikä n. 5-10 vuotta) mutta halvemmalla villisiankarvaisellakin (- partasaippua
Partasaippuaa ja -suteja myy esim: http://www.mamiscompany.com/tuotteet.html?id=8/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061