Turha itkeä, ettei naiset vastaa

Olen kiltisti vastannut kaikkiin "mitäs sun iltaan?"-viesteihin, vaikka pidänkin tuollaista kyselemistä moukkamaisena, jos ei esittele itseään. Hyvin harva kyselijä enää jatkaa kirjoittelua vastattuani. Pelokkaimmat poistavat profiilinsa tai blokkaavat.
Todennäköisesti ollaan pikkukännissä ja sitten aamulla menee pupu pöksyyn.

Nyt en enää vastaa. Vastaan vain älykkäisiin kirjoituksiin, joissa on nähty vaivaa.
Sellaisiin joiden tekstistä huomaa ettähe haluavat jutella juuri MINUN kanssa.

Ei ole mitään järkeä siinä että omassa profiilissa on tuoreet kuvat ja panostettu hommaan ja sitten joku kuvaton -jostakin helveti kaukaa- kyselee "mitäs sun iltaan" ja kohteliaasti vastaat ja selvittyään ne jänistää.

En pidä itseäni kovinkaan pelottavana jos vastaan "Mitäs tässä, ei ihmeempiä."
Jos oikein terväkielinen haluan kuvattomalle olla, saatan lisätä vielä "kenenkähän kanssa minulla on kunnia puhua?"
15557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Mä olen myös vastannut lähes tyhjänn profiilin "omaavalle" kyselijälle...jotain tyyliin... mikäs mies profiilin takana tmv. mutta sinne ne on kadonneet kuin "tuhka tuuleen" :-)
Omituista käytöstä mun mielestä... mutta melko huvin vuoksi täällä itse olen liikkeellä, en jaksa enää välittää moukista...odottelen niitä asiallisia miehiä :-)

Äänestä
  • Huvinsa kullakin.

    Äänestä

  • Nykyään sanotaan että "kuin tuhkamuna tuuleen".

    Äänestä

Itse olen kirjoittanut aina monta riviä ja kysellyt naiselta kaikkee mutta en ole saanut vastausta. Ja sitte minulle naiset vastaa muutamilla sanoilla että mitä kuuluu, kirjoittele. Kyllä sitä heti näkee onko se tosissaan ja fiksu et kannattaako edes jatkaa.-

Äänestä

Vastaaks sä myös niihin pitkiin viesteihin joiden kirjoittaja ei ole sun mielestä kiinnostava? Jos näin teet niin kuulut siihen harvaan joukkoon.

Äänestä

Jaaha, ei minulle vaan kukaan ole vastannut.

Äänestä
  • Laitin ittelle miinuksen, oli niin pas.ka läppä tuo.

    Äänestä

Vastaan aina kaikkiin viesteihin jotakin. Tai siis vastasin, mutten vastaa enää. Vastaan vain älykkäisiin viesteihin.

Jotkut miehet laittavat kamalan pitkän litanian (yleensä ilman ainuttakaan enteriä) ekaan viestiin ja kyselevät kaikkea. Sellainenkin vituttaa. Ei anneta mahdollisuutta olla "rauhassa".

Voi olla lyhytsanaisempikin vaikka näin "Moi! Olen Jarmo. Kiinnostaisiko sua tutustusta paremmin? En pahastu, jos ei nappaa"

Äänestä
  • Olen samaa mieltä, että tuo on tyylikkäämpi avaus. Mutta on se edelleen informaatioarvoltaan lähellä nollaa. Mitään henkilökohtaista ei myöskään löydy, eli on helppo copypastettaa sarjassa.

    Äänestä

Moikka!
Olen nainen ja tiedän mistä kirjoitat. Sain aivan vastaavanlaisia viestejä eräällä toisella sivustolla, koska minulla oli kuva. Mä olin ihan kivan näköinen eli ainakin mun kaltaisille kuvallisille noita mainittuja viestejä satelee.

No kun tulin tänne s24 deittisivustolle niin päätin etten laita kuvaa ja erityisen hyvin panostan tekstiin jonka perusteella minusta kiinnostuva tunnistaa. Toimenpide oli hyvä, sillä ne moi-mitä-kuuluu tyypit jäivät pois. Nyt on tullut paljon kivoja yhteydenottoja. Ja oman kokemukseni mukaan kuvattomat eivät suinkaan ole kuvallisia rumimpia. Kun minulla oli nätti kuvani esillä, niin silloin välillä mietin, että jättääkö joku hyvä tyyppi vastaamatta, koska hyvin tietää että nätti kuva saa paljon huomiota...

Äänestä

Voi höpö höpö höpö taas teiän kanssa... ja miehet on sikoja ja niille ei oman ikäisensä naiset kelpaa. Ajattelin vaan muistuttaa...

Äänestä

Näinpä juuri. Itse vastasin aiemmin kaikille, myös moukille joita suuri osa, mutta en jaksa enää. Tyypillisiä just nämä massaviestit "Mitäs sun iltaan" ja "Mites menee", "Mitäs tytteli" - ei yleensä mitään allekirjoitusta, nimeä mitään vain tuo typerä lause. Voisin tietty vastata ilman nimeä tietysti, että "Mitäs tässä" piste. En viitsi enää vaivautua senkään vertaa. Mitenkähän juttu siitä jatkuisi jos jatkuisi?

Tuntuu, että paljon on huonolla viesintä/kommunikointikyvyllä varustettuja miehiä. Ja nettideitissä juuri pitäisi sitä viestintätaitoa olla, että pääsisi alkua pitemmälle. Fiksuihin ja asiallisiin viesteihin vastaan aina, niitä vaan on valitettavan vähän.

Eikä fiksu viesti suinkaan tarkoita, että sen pitää olla pitkä ja kertoa siinä koko elämäntarinansa. Ihan normaalit käytöstavat riittävät. Tervehtiminen, lyhyt viesti ja allekirjoitus nimellä. Jos kiinnostus herää niin siitä voi sitten jatkaa enemmän. Ei naiset halua mitään pitkiä lurituksia alkuun lukea, välttämättä.

Äänestä
  • Allekirjoitus nimellä? Ei kukaan nettideittailussa sitä tee. En mä ainakaan rupee nimeäni kertomaan kuin vasta tavatessa. Muuten kyllä kirjoitan asiallisia viestejä.

    Äänestä

Ja se mikä on myös todella rasittavaa, ne miehet jotka kirjoittavat pitkän rimpsun itsestään eikä itse vastaa siihen, koska ei kiinnosta. Muutaman päivän päästä tulee uusi yhteydenotto juuri samalla romaanillaan. Eikö pitäisi katsoa kenelle viestejään on jo lähetellyt?

Ja se mikä on loukkaavaa, että jos mies kirjoittanut asiallisen viestin ja vastaan ystävällisesti, että ei ole minun tyyppiäni ja toivotan onnea omanlaisensa naisen löytymiselle. Vastaukseksi saan haukkumiset ja huorittelut! Järkyttävää..

Äänestä

Mulla on sitten ollut varsin huono tuuri, kun olen kirjoitellut vastauksiani. En kirjoita essee-vastauksia, enkä harrasta copy-paste vastaamista. Kai se jää sitten pärstästä kiinni. Eikä siinä mitään, ei kaikkia voi miellyttää. Luulisi kuitenkin olevan kohteliasta vastata jotain lyhyesti tyyliin "kiitos, mutta ei kiitos". Varsinkin, kun vastaanotettu viesti ole röyhkeä tai epäasiallinen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


EVVK kirjoitti:

Olen kiltisti vastannut kaikkiin "mitäs sun iltaan?"-viesteihin, vaikka pidänkin tuollaista kyselemistä moukkamaisena, jos ei esittele itseään. Hyvin harva kyselijä enää jatkaa kirjoittelua vastattuani. Pelokkaimmat poistavat profiilinsa tai blokkaavat.
Todennäköisesti ollaan pikkukännissä ja sitten aamulla menee pupu pöksyyn.

Nyt en enää vastaa. Vastaan vain älykkäisiin kirjoituksiin, joissa on nähty vaivaa.
Sellaisiin joiden tekstistä huomaa ettähe haluavat jutella juuri MINUN kanssa.

Ei ole mitään järkeä siinä että omassa profiilissa on tuoreet kuvat ja panostettu hommaan ja sitten joku kuvaton -jostakin helveti kaukaa- kyselee "mitäs sun iltaan" ja kohteliaasti vastaat ja selvittyään ne jänistää.

En pidä itseäni kovinkaan pelottavana jos vastaan "Mitäs tässä, ei ihmeempiä."
Jos oikein terväkielinen haluan kuvattomalle olla, saatan lisätä vielä "kenenkähän kanssa minulla on kunnia puhua?"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu