Tekstiviesti vai sähköposti?

Kumpi olisi parempi kun tahdon ilmoittaa että tämä nyt oli tässä? Päätös on tehty, en tahdo asiasta keskustella.
14362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Sano se päin naamaa. Ole rehellinen!

Säälittävää jättää toinen tekstarilla tai muulla tuommoisella nololls tavalla. Ja vielä enemmän asiasta tekee typerän se, ettet ole edes valmis keskustelemaan asioista toisen osapuolen kanssa!!

OLET SÄÄLITTÄVÄ!!

Äänestä
  • Sehän on rehellistä kun kertoo että suhde on ohi eikä siitä ole mitään keskusteltavaa.

    Äänestä

  • Näin tee kirjoitti:

    Sehän on rehellistä kun kertoo että suhde on ohi eikä siitä ole mitään keskusteltavaa.

    Sillä toisella osapuolella voi kenties olla keskusteltavaa.
    Hemmetin itsekäs ajattelutapa, että jos omasta mielestä ei ole keskusteltavaa
    (eli suomeksi sanottuna ei kantti kestä tavata ja sanoa kasvokkain), niin se on sitten muka ok.

    Äänestä

Noloa kummnkin päin. Kertoo, että sinulla ei ole munaa.

Äänestä

Turvallisin tapa on etänä. Moni olisi vielä hengissä, kun olisi asian niin hoitanut.

Äänestä

Molempi parempi. Sitten vaihdat puhelinnumerosi ja sähköpostiosoitteesi, ei voi ottaa sinuun yhteyttä.

Äänestä

Riippuu suhteen laadusta ja kestosta. Jos joku parin viikon nettituttu, jonka kanssa muutama tapaaminen ja yritelmä, niin molemmilla sopii. Jos on pidemmästä ja vakavammasta suhteesta kyse, jossa vahvoja tunteita jo mukana, niin puhelimessa puhuminen pikaiseen on paras.

Kasvotusten jättäminen on raakaa, kun toinen on tullut tapaamiseen hyvässä uskossa, että kiva nähdä, ja sitten tuleekin kylmää vettä suoraan naamalle.

Äänestä

Jos on pitempi suhde kyseessä ja henkilökohtaisesti tietenkin tavattu ja oltu yhdessä, niin toiselle kasvotusten kertomalla ja kohtaamalla siten itsekin tilanteen rehellisesti ja ottamalla vastaan sen mitä pitääkin. Ei toista saa jättää kysymysmerkiksi, vaan kertoa ne syyt miksi haluaa lopettaa suhteen, niin asiat ei jää vaivaamaan kenenkään mieltä ja ei tule enää mitään jälkiselvittelyjen tarvetta. Omasta kokemusta voin kertoa, että kannattaa näin tehdä, minusta oli hienoa, että sain puhua suuni puhtaaksi, sekä myöskin omalta osaltani kertoa seurustelukumppanilleni hänen "kompastuskivensä" suhteessamme, vaikkakin olin se jätetty osapuoli. Ehkä sinäkin haluat kuulla, että miten voisit ottaa opiksesi ja kasvaa ihmisenä seuraavaa parisuhdetta varten ettet toista niitä samoja virheitä seuraavassa suhteessasi.

Äänestä
  • Ei helvetissä kasvokkain vaan korkeintaan puhelimitse. Nainen voi järjestää jonkun kohtauksen, ei hyvä. Ensin tekstiviesti, jos/kun nainen soittaa niin sitten muutaman minuutin puhuu ja se on siinä. En ymmärrä mikä ihmeellinen tarve naisilla on märehtiä joka asia, ei paska pöyhimällä parane.

    Äänestä

  • Kokemusta on kirjoitti:

    Ei helvetissä kasvokkain vaan korkeintaan puhelimitse. Nainen voi järjestää jonkun kohtauksen, ei hyvä. Ensin tekstiviesti, jos/kun nainen soittaa niin sitten muutaman minuutin puhuu ja se on siinä. En ymmärrä mikä ihmeellinen tarve naisilla on märehtiä joka asia, ei paska pöyhimällä parane.

    Miten niin kyseessä on juuri nainen?!
    Minulla on kokemusta naisena vain miehistä, ja todella moni mies haluaa eron jälkeen märehtiä, jankata ja vongata monta päivää, vaikka itseäni sellainen ei kiinnosta pätkääkään. Ero mikä ero, todella turhaa alkaa "muka oppiakseen jotain tulevaa varten" sössötyksiä vääntämään.

    Äänestä

  • Kokemusta on kirjoitti:

    Ei helvetissä kasvokkain vaan korkeintaan puhelimitse. Nainen voi järjestää jonkun kohtauksen, ei hyvä. Ensin tekstiviesti, jos/kun nainen soittaa niin sitten muutaman minuutin puhuu ja se on siinä. En ymmärrä mikä ihmeellinen tarve naisilla on märehtiä joka asia, ei paska pöyhimällä parane.

    Juu kyllä se kohtauskin sieltä saattaa tulla, mikä on tuossa tilanteessa ihan oikeutettua, kunhan nyt ei käsiksi käymistä sentään. Parisuhteenkin päättyminen on kuin toisen kuolema, joten surureaktion vaiheita ne vaan ovat. Osoitat suoraselkäistä ja rehtiä otetta sekä vastuunkantamista suhteestanne loppuun saakka, kun olet toiselle läsnä kasvokkai vai haluatko saada "luihun" maineen

    Äänestä

Itse olin parisuhteessa tai miksi tätä nyt kutsutaankin noin 9 kk. Jätin tekstarilla (tänään), kun kahteen viikkoon ei "puoliso" itsestään mitään antanut kuulua. Sitä ennenkin oli vastaamatta mihinkään yhteydenottoihin, pisimmillään kuukauden ajan. Yhdessä ei sentään asuttu. Eiköhän tässä tällaiselle tyhmemmällekin tullut aika selväksi, kuka loppupeleissä kenetkin jätti.

Äänestä

Jätin exäni Facebookin kautta, tosin se olikin kaukosuhde ja kommunikoitiin ainoastaan Facebookin kautta joten.... Vähän eri asia mutta.

Äänestä

Oletpa sinä täydellinen raukkis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pienin riesa kirjoitti:

Kumpi olisi parempi kun tahdon ilmoittaa että tämä nyt oli tässä? Päätös on tehty, en tahdo asiasta keskustella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu