Kultajousi

Yrittäjyyskunniaan

Mielenkiinnosta kyselen, että kuinka moni tietää, että halpaketju Kultajousi ei ole enää pitkään aikaan ollut suomalaisen omistuksessa vaan Libanonilaisen sijoittajan?

8

4315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esa Turunen

      Muta on halvenpi kuin Chanti

    • pälkäneläinen

      Kultajousta ei omista libanonilainen, taidat sekoittaa sen tähän ruotsalaiseen Ur & Penn ketjuun, jonka omistaa libanonista kotoisin oleva mies. Sen sijaan Kultajousi (sekä Westerback ja A. Tillander) kuuluu ruotsalaiseen Iduna konsernin (www.iduna.se), jonka omistaa ruotsalainen Sten Warborn veljensä kanssa. Idunan yhtiön jäljet johtavat Luxemburgiin ja pääomistaja Sten "purjehtii" tällaisella veneellä. Eli kun ostatte Kultajousesta, niin rahat valuvat ulkomaille ja sitten juodaan samppanjaa tämän laivan kannella.

      https://www.superyachtfan.com/superyacht/superyacht_lady_britt.html

    • AlloAllo

      Voihan paavin pallit,ostin keväällä kultajousesta leijonakellon,
      hulppeaan 30€ hintaan.Meneekö nyt summa kokonaisuudessaa luxenbourgin pankkiholviin.

      Ai niin nyt mä sen hokasin.Meidän liikenneministeri Berner oli luxenbourgin pankissa.
      " sijoitusneuvojana " saako berneri täsäkin provikat.

      • Anonyymi

        No voi sun.......Bernerille ei kyllä mitään sais antaa! Sinulta aika moka. No kuinka moni tietää että Vallila kilhtaa Bernerin Luxenburg-tilille?


    • Anonyymi

      Omistajalla on suomalainen vaimo.

      • Anonyymi

        Ravipiireistäkin tuttu.


      • Anonyymi

        Sekö, jonka kanssa ravimies teki pari lasta ?


    • Anonyymi00014

      Ruotsalaisessa omistuksessahan tuo on.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      67
      2591
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1660
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1545
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1228
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1071
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      974
    Aihe