Raha-asiat avoeron jälkeen

hfieuga

Olen eronnut avomiehestäni. Kotimme on mieheni nimissä, olen kuitenkin ostanut sinne huonekaluja ja tehnyt remonttia. Erotessamme muutin pienempään asuntoon, jonne ei yhteiseen kotiin ostamani huonekalut mahdu. Jätin ne siis miehelleni. Pääsimme sopimukseen summasta, jonka mies maksaa minulle remontista ja huonekaluista.

Mies kertoi viime viikolla, että saa rahat (koko sovittu summa) tänään ja laittaa ne tililleni. Rahoja ei kuulunut, joten soitin hänelle ja hän sanoi, että hänellä ei ole kuin osa rahoista. Niitäkin siis piti erikseen pyytää laittamaan tililleni. Kysyin, koska saan loppurahat ja hän vastasi, että katsotaan nyt, miten hän saa rahat kasaan.

Onko minulla mitään mahdollisuuksia saada loppurahoja vai voinko jo heittää hyvästit rahoille?

4

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avoliiton heikkous

      Avomies on vahvoilla. Hänen ei tarvitse maksaa mitään.

    • Selvittää ensin jutu

      Tässäpä se avoliittolaiset suuri ongelma onkin. Koskaan ei koskaan pitäisi mennä sotkemaan raha-asioitaan yhteen.
      Vähintäänkin pitää sitten kaikista säilyttää kuitit ja ottaa vielä kopiot, kun värit tahtovat kuiteista lähteä jo kotiin vietäessä.
      Sitten ne kannattaa vielä säilyttää ihan muualla kuin avopuolison tietämässä paikassa.

      Uusperheellisten on samoin pidettävä kaikki erillään, jotta ei sotkeentuisi jopa lasten lapsilisät ja elatusmaksut toisen käytettäviksi.
      Esimerkkinä kertoisin, että jos lapsen vanhempi harrastaa kallista harrastusta tai matkustelee lomien ja "lapsivapaiden" aikana tämän uusikkonsa kanssa ja rahat otetaan kaikki käyttöön, silloin lasten elatukseen varatut varat menevät väärään käyttöön ja näin osalliseksi pääsee myös "hyväksikäyttäjä".

      Sitten jos eronnut avioituu, eikä tehdä edes avioehtoa, niin omaisuus meneekin yhteiseksi ja vaikka yhdessä oltaisiin hamaan kuolemaan, saa puoliso, vaikka ei olisikaan lasten vanhempi pitää asunnon ja muutakin. Samahan se on jos uusi ero koittaa.
      Yleensä eronnut on saanut osituksessa puolet, eli hänhän ostaa tuolla omaisuudella yhteisen asunnon, joko kokonaan tai puoliksi, joten lasten osuuttahan tämä uusi tässä hyväksikäyttää todellisuudessa.

      Sitten nämä tontit ja vuokrasopimukset. Jos talo rakennetaan tällaisella maalle ja toinen yksin maksaa rakentamisen, on varsin pirullista toteennäyttää, että toinen ei omistakaan puolta myös talosta, eli näin toinen voi täysin rahastaa sinisilmäisen hölmön ja omat lapset jäävät paitsioon.

      Lapsettomilla pareille on ihan sama asia, siitä toki puuttuvat nämä lähimmät kärsijät lapset, mutta saattaahan olla että toinen on hyvin varakas ja saanut sen perintönään, onkohan ihan oikein perinnön siirtyä suvusta ulos tällä tavoin.

      En usko kovin monen tuntevan edes vähääkään näistä asioista, luulla voi paljon, mutta totuus on toinen.
      Eli ei koskaan ilman asiantuntevaa selvitystä minkäänlaista hankintaa, jotta oma ja lasten oikeus ei menisi suden suuhun.

    • edes vähän järkeä

      Jos sinulla on kuitit huonekaluista, niin myy ne kolmannelle osapuolelle. Niin yksinkertaista se on. Kuitit remontista? mies maksaa.

      Ens kerran, älä jaa pildee ennen avioliittoa. Avioliitossa sit teet avioehtosopimuksen etukäteen, niin tiedät miten asiat menevät. Minä tein, ja suosittelen.

      • avioliiton kannattaja

        Kuka teki rempan? Avomieskö? Jos oli ulkopuolinen firma, kuka maksoi? Unohda ne vanhat romut. Meet elämässä eteenpäin. Seuraavan suhteen kanssa ole tarkkana. Avioliitto on kova sana erotessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      110
      5558
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4821
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4774
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2225
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      118
      2065
    6. 108
      1807
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1577
    8. Martina harrastaa tänäänkin liikuntaa

      Ei ole krapulaa hänellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      371
      1318
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1151
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      222
      1135
    Aihe