Onko mitään aikarajoitusta, miten pitkäksi aikaa saa pysäköidä kadun varteen, jos millään liikennemerkillä sitä ei ole rajoitettu? Alkaa vaan maisemaa pilaamassa oleva rotisko pikku hiljaa jurppia ja mielellään jo johonkin pysäköinninvalvontaan tekisi mieli soittaa, että kävisivät hakemassa pois, kun ei omistajaa näytä kiinnostavan.
kadun varteen pysäköinti
7
6069
Vastaukset
- Täällä samoja ongelm
Tuollanen löytyi: http://yle.fi/uutiset/hylatyille_autoille_pikasiirto/5772949
- Pysäköijä
Jos ei liikennemerki kiellä ei ole mitään. Tämä oli eräillä kaduilla ongelma, kun eräs entinen poliisi toi sinne paljon romuttamolle menossa olevia autoja eikä seudun asukkaille riittänyt pysäköinti paikat.
- ^^^^^^^^^^
Pysäköijä kirjoitti:
Jos ei liikennemerki kiellä ei ole mitään. Tämä oli eräillä kaduilla ongelma, kun eräs entinen poliisi toi sinne paljon romuttamolle menossa olevia autoja eikä seudun asukkaille riittänyt pysäköinti paikat.
Kadulla ei saa säilyttää autoa, ellei se ole lain tarkoittamalla tavalla "tosiasiallisesti liikennöitävässä" kunnossa, eli romuautoja ei saa kadulla säilyttää, vaikkei pysäköintiä olisi rajoitettu tai kielletty.
Lainaus Tieliikennelaista:
28 §
Erityiset pysäköintikiellot
Pysäköinti on kielletty:
1) kolmeakymmentä metriä lähempänä rautatien tasoristeystä;
2) kiinteistölle johtavan ajotien kohdalla ja muutoinkin siten, että ajoneuvoliikenne kiinteistölle tai sieltä pois oleellisesti vaikeutuu;
3) ajoradan reunan suuntaisesti pysäytetyn muun ajoneuvon kuin kaksipyöräisen polkupyörän, mopon tai sivuvaunuttoman moottoripyörän rinnalla;
4) siten, että pääsy toiseen ajoneuvoon tai sen kuljettaminen pois paikalta estyy;
5) taajaman ulkopuolella ajoradalla, jos tie liikennemerkein on osoitettu etuajo-oikeutetuksi; sekä
6) merkityn pysäköintipaikan vieressä tahi merkityllä pysäköintipaikalla siten, että ajoneuvo osittainkin jää kullekin ajoneuvolle merkityn paikan ulkopuolelle.
Tielle ei saa jättää eikä tiellä saa säilyttää tai varastoida ajoneuvoa, jota tosiasiallisesti ei käytetä liikenteessä. (5.12.2008/829)
- 13+14
Tästä oli aikoinaan muistaakseni jo 90-luvulla jo Karpon ohjelma. Mitään rotia ei näille satoja romuautoja omistaville saada. Autot voivat seisoa tienvieressä jos ei ole pysäköintirajoituksia.
Tosin näiden romuautojen omistajien motiivit ei oikein selvinneeet. Erilaisia lunastusrahoja romuautojen myyjille on tullut mutta onko se heidän idea rahan tekemiselle ei ole selvinnut minullle.- on rotia
Nyt ei olla 90-luvulla enää. Esim. Helsingissä pysäköinninvalvojat laittavat aika herkästi lapun. Siinä lukee vapaasti muistellen "Ajoneuvo ei tosiasiallisesti liikennekäytössä, siirrettävä [pvm, noin 1 kk] mennessä. Tämän jälkeen kaupunki siirtää auton varastoon omistajan kustannuksella".
Tattarisuolta autot menevät sitten romutukseen seisottuaan siellä vuoden ilman että kukaan noutaa (ja maksaa siirto/säilytysmaksun).
- romuauto pihatiellä
Mihin ottaa yhteyttä Espoossa?
- ?????????
Onko "pihatie" katualuetta, vai taloyhtiön aluetta?
Kuinka määrittelet "romuauton"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei235913- 602037
- 271499
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2411284- 741145
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️691138Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531117- 511072
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1441067Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58995