Kirjoitan omia kokemuksia paastosta. Olen paastonnut säännölllisesti kerran vuodessa. Pituudeltaan paastot ovat olleet 5 päivää. Ristiriitaista tietoa on siitä kuinka pitkään kannattaisi paastota, mutta itsellä tuo 5 päivää on tuonut jo riittävän hyviä tuloksia.
Noudatan aika tarkkaan Vogelin paastokuuria ja ohjeita. Minulla on 1-3 päivät olleet järjestäin melko rankkoja, 4-5 päivät menee helposti. Mielitekoja toki on jatkuvasti. olen varsin hoikka ja syön muutenkin terveellisesti, joten en tiedä onko kehossani vähemmän poltetaavaa ja sen vuoksi oireet alkavat varsin nopeasti.
Nyt aloitin tänään ensimmäisen paastopäivän. Eilen tein suolihuuhtelun ja join puhdistavaa teetä tms. Päänsärky on jo nyt melko kova. Juon yleensä kahvia aamuisin joten voi olla että päänsärky johtuu siitä, mutta muutenki tuntuu että olisi " hidastunut olo". Suolihuuhtelun jälkeen tuntui että voimat menevät täysin. ja palelu on voimakasta. Verenpaineeni on normaalisti melko alhainen ja mittasin se nyt ja näytti 100/71, normaalia siis minulle. Unen tarve vähenee paastossa, minulla on jo ensimmäinen yö melko uneton, koska vatsa kurnii ja tekisi mieli mennä jääkaapille.
Tänään olisi työpäivä, seuraavat 3 päivää onneksi vapaata.
kokemuksesta voin sanoa, että kun alun kestää niin paastosta tulee mitä mainion olo. Vireystila nousee ja tuntuu että energiaa olisi valtavasti. itselläni on usein ruokailut paaston jälkeen olleet pitkäänkin hyvinkin terveellisiä eikä mielitekoja makeisiin tms ole. On ihanan kevyt ja virkeä olo.
Paaston ajaksi kannattaa rauhoitta kalenteri ja muutenkin vähentää menoja. Liikuntaa suositellaan. Itse juoksen normaalisti, paaston aikana en juokse vaan käyn kävelyllä.
Tsemppiä kaikille. Paasto on äärimmäisen hyvä tapa tutustua omaan kehoon ja keho rauhoittuu fyysisesti ja henkisesti. Terveelle ihmiselle lyhyt mehupaasto ei pitäisi tuottaa mitään ongelmia. Olen sitä mieltä että jos jokainen tekisi kerran vuodessa paaston ja kuuntelisi hetken kehoa ja miettisi elämäntottumuksia niin pahoinvointia olisi vähemmän.
mehupaasto 1 päivä
paastoaja
0
143
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627876Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675951Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot565358Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41281Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61247Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052