Vapaapäivänä töihin avainten takia?

Story

Voisiko joku pamilainen tai asiasta muuten tietävä auttaa?

Työskentelen osa-aikaisena kassamyyjänä, töitä n. 10-20h/vk. En siis ole aina peräkkäisinä päivinä työvuorossa ja monesti välissä on useita päiviä. Joudun työskentelemään paljon vuokratyöntekijöiden kanssa, jolloin minulle jää iltavuoron päätteeksi yleensä yhdet työpaikan avaimista. Esimiehen mukaan minun tulisi palauttaa avaimet aina seuraavana tai sitä seuraavana päivänä työpaikalle vapaa-ajallani. Minulla ei ole autoa, ja työmatkaan menee edestakaisin n. 1,5h. Olenko todella velvoitettu tähän?

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esaiah1

      Et ole velvoitettu vapaapäivänä yhtään mihinkään. Miksei asiaa ole järjestetty siten, että avain olisi esim jollain vartiointiliikkeellä tms, joka sitten tarpeen tullen tulisi avaamaan ovet vuokratyöntekijöille. Työnantaja tietysti ilmoittasi seuraavan päivän vuokratyöntekijän henkilöllisyyden vartiointiliikkeeseen, ja vartiointiliike sitten tarkistaisi henkkarit että oikea henkilö pääsee sisään. Vaikuttaa siltä että työnantajasi on laiska tai pihi. Jotain ne vartiointiliikkeet näistä veloittaa, mutta ei se ketään konkurssiin vie.

      Eli kieltäydy kohteliaasti, ja siirrä vastuu työnantajallesi. Kyllä esimiehelle pitää voida sanoa EI, kyllä ne kokeilee kaikkea mistä aita matalin, älä anna viilata itseäsi linssiin. Sanot EI, niin kyllä se keksii avainten jakoon jonkin muun systeemin. Sun ei sitä systeemiä tartte keksiä, ja tuo vartioliikesysteemi oli vain yksi vaihtoehto, mitä moni käyttää.

    • Järjen köyhyyttä

      Eikö niitä ylimääräisiä sulle jääviä avaimia voi vaan jättää sinne liikkeeseen sisälle työvuoron päätteeksi, vaikka jonnekin kassalaatikkoon, tms?!

      • 2+13

        Nin tai jos niillä pitää lukita vielä ovi ulkopuolelta niin voisi olla joku lukollinen laatikko tai lokero seinässä johon ne voi pudottaa.

        Siis vapaapäivä on vapaapäivä, ei tarvi mennä niitä viemään. Voihan se tulla hakemaan itse ne sinulta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      58
      2407
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      102
      2108
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      97
      2067
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1987
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1815
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      541
      1714
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      12
      1611
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      52
      1425
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1383
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      75
      1339
    Aihe