Vapaapäivänä töihin avainten takia?

Story

Voisiko joku pamilainen tai asiasta muuten tietävä auttaa?

Työskentelen osa-aikaisena kassamyyjänä, töitä n. 10-20h/vk. En siis ole aina peräkkäisinä päivinä työvuorossa ja monesti välissä on useita päiviä. Joudun työskentelemään paljon vuokratyöntekijöiden kanssa, jolloin minulle jää iltavuoron päätteeksi yleensä yhdet työpaikan avaimista. Esimiehen mukaan minun tulisi palauttaa avaimet aina seuraavana tai sitä seuraavana päivänä työpaikalle vapaa-ajallani. Minulla ei ole autoa, ja työmatkaan menee edestakaisin n. 1,5h. Olenko todella velvoitettu tähän?

3

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esaiah1

      Et ole velvoitettu vapaapäivänä yhtään mihinkään. Miksei asiaa ole järjestetty siten, että avain olisi esim jollain vartiointiliikkeellä tms, joka sitten tarpeen tullen tulisi avaamaan ovet vuokratyöntekijöille. Työnantaja tietysti ilmoittasi seuraavan päivän vuokratyöntekijän henkilöllisyyden vartiointiliikkeeseen, ja vartiointiliike sitten tarkistaisi henkkarit että oikea henkilö pääsee sisään. Vaikuttaa siltä että työnantajasi on laiska tai pihi. Jotain ne vartiointiliikkeet näistä veloittaa, mutta ei se ketään konkurssiin vie.

      Eli kieltäydy kohteliaasti, ja siirrä vastuu työnantajallesi. Kyllä esimiehelle pitää voida sanoa EI, kyllä ne kokeilee kaikkea mistä aita matalin, älä anna viilata itseäsi linssiin. Sanot EI, niin kyllä se keksii avainten jakoon jonkin muun systeemin. Sun ei sitä systeemiä tartte keksiä, ja tuo vartioliikesysteemi oli vain yksi vaihtoehto, mitä moni käyttää.

    • Järjen köyhyyttä

      Eikö niitä ylimääräisiä sulle jääviä avaimia voi vaan jättää sinne liikkeeseen sisälle työvuoron päätteeksi, vaikka jonnekin kassalaatikkoon, tms?!

      • 2+13

        Nin tai jos niillä pitää lukita vielä ovi ulkopuolelta niin voisi olla joku lukollinen laatikko tai lokero seinässä johon ne voi pudottaa.

        Siis vapaapäivä on vapaapäivä, ei tarvi mennä niitä viemään. Voihan se tulla hakemaan itse ne sinulta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3430
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      2976
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      60
      2450
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2340
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      53
      2260
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2235
    7. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      17
      2217
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2149
    9. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1566
    10. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1543
    Aihe