Voisiko joku pamilainen tai asiasta muuten tietävä auttaa?
Työskentelen osa-aikaisena kassamyyjänä, töitä n. 10-20h/vk. En siis ole aina peräkkäisinä päivinä työvuorossa ja monesti välissä on useita päiviä. Joudun työskentelemään paljon vuokratyöntekijöiden kanssa, jolloin minulle jää iltavuoron päätteeksi yleensä yhdet työpaikan avaimista. Esimiehen mukaan minun tulisi palauttaa avaimet aina seuraavana tai sitä seuraavana päivänä työpaikalle vapaa-ajallani. Minulla ei ole autoa, ja työmatkaan menee edestakaisin n. 1,5h. Olenko todella velvoitettu tähän?
Vapaapäivänä töihin avainten takia?
3
264
Vastaukset
- esaiah1
Et ole velvoitettu vapaapäivänä yhtään mihinkään. Miksei asiaa ole järjestetty siten, että avain olisi esim jollain vartiointiliikkeellä tms, joka sitten tarpeen tullen tulisi avaamaan ovet vuokratyöntekijöille. Työnantaja tietysti ilmoittasi seuraavan päivän vuokratyöntekijän henkilöllisyyden vartiointiliikkeeseen, ja vartiointiliike sitten tarkistaisi henkkarit että oikea henkilö pääsee sisään. Vaikuttaa siltä että työnantajasi on laiska tai pihi. Jotain ne vartiointiliikkeet näistä veloittaa, mutta ei se ketään konkurssiin vie.
Eli kieltäydy kohteliaasti, ja siirrä vastuu työnantajallesi. Kyllä esimiehelle pitää voida sanoa EI, kyllä ne kokeilee kaikkea mistä aita matalin, älä anna viilata itseäsi linssiin. Sanot EI, niin kyllä se keksii avainten jakoon jonkin muun systeemin. Sun ei sitä systeemiä tartte keksiä, ja tuo vartioliikesysteemi oli vain yksi vaihtoehto, mitä moni käyttää. - Järjen köyhyyttä
Eikö niitä ylimääräisiä sulle jääviä avaimia voi vaan jättää sinne liikkeeseen sisälle työvuoron päätteeksi, vaikka jonnekin kassalaatikkoon, tms?!
- 2+13
Nin tai jos niillä pitää lukita vielä ovi ulkopuolelta niin voisi olla joku lukollinen laatikko tai lokero seinässä johon ne voi pudottaa.
Siis vapaapäivä on vapaapäivä, ei tarvi mennä niitä viemään. Voihan se tulla hakemaan itse ne sinulta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1373264Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk712880Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362259Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1112180Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1322033Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva471991Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121396Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville191205Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014- 120959