Suomalaiset on tuppisuu kansaa

Ja myös ilmeetöntä kansaa. Harvoin kukaan hymyilee edes ja etenkin naiset on tylyjä. Kävin italiassa joskus ja siellä kun naiselta kysyi jotain niin se hymyili koko ajan ja selitti koko kaupungin historian jos vaan jaksoi kuunnella. Ja sitten kadulla muutenkin uskalsi mennä juttelee ihmisille kun tiesi että ovat ystävällisiä toisin kuin suomalaiset. Kai tähänkin on totuttava et suomes ollaan kuin pierun nieliemiä et ihmisiin ei voi tutustuu.
7194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

suomi - italia 0-1

Äänestä

En tiedä missä päin Italiaa noin on tapahtunut, mutta ainakaan Roomassa ei kannata odottaa kaupunkilaisten olevan yhtään sen sosiaalisempia kuin Helsingissä. Yllättävää kyllä, ystävällisimmät ihmiset olen kohdannut Lontoossa.

Nyt tuli suorastaan ikävä sinne.

Äänestä
  • Joo, Roomassa (ja muissa isoissa turistikaupungeissa) en ole kyllä tavannut kauhean sosiaalisia tai ystävällisiä ihmisiä. Yleensä mukavempia ihmisiä löytyy kaupungeista joissa eivät kuvittele olevansa maailman napa (pahimpana esimerkkinä Pariisi) ja pienemmistä kaupungeista.

    Äänestä

  • Eiköhän yleensä kyse ole siitä miten menee kuin minne. Itse ainakaan en ole huomannut suurtakaan eroa euroopan miljoonakaupunkien välillä.

    Äänestä

  • 7+3 kirjoitti:

    Joo, Roomassa (ja muissa isoissa turistikaupungeissa) en ole kyllä tavannut kauhean sosiaalisia tai ystävällisiä ihmisiä. Yleensä mukavempia ihmisiä löytyy kaupungeista joissa eivät kuvittele olevansa maailman napa (pahimpana esimerkkinä Pariisi) ja pienemmistä kaupungeista.

    Ja ihan sama suomessakin eikö

    Äänestä

Suomes jos hymyilee luullaa homoks..
Nuorempan hymyilin useestikki, mut kerra joku keho lähti perää ja huus homoks, ni senjälkee enole viraiden läsnäolles hymyilly.

Äänestä

Täällä suomessa vain kännissä voi keskustella, ei selvinpäin onnistu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


outo maa tää suomi kirjoitti:

Ja myös ilmeetöntä kansaa. Harvoin kukaan hymyilee edes ja etenkin naiset on tylyjä. Kävin italiassa joskus ja siellä kun naiselta kysyi jotain niin se hymyili koko ajan ja selitti koko kaupungin historian jos vaan jaksoi kuunnella. Ja sitten kadulla muutenkin uskalsi mennä juttelee ihmisille kun tiesi että ovat ystävällisiä toisin kuin suomalaiset. Kai tähänkin on totuttava et suomes ollaan kuin pierun nieliemiä et ihmisiin ei voi tutustuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu