Tony Granholmin korusarjat? (Kalevala Koru)

Granholm-fani

Moikka!

Haluaisin tähän kerättävän Tony Granholmin suunnittelemien korusarjojen nimet. Missään ei ole listaa kaikista sarjoista, jotka hän on suunnitellut. Koska hän on suosikkimuotoilijani, haluaisin tietää, onko joitakin sarjoja joita en ole nähnyt, mutta jotka saattaisin haluta omistaa.

Kalevala Korun sivuilta ( http://www.kalevalakoru.fi/suunnittelu/muotoilijat/tony_granholm ) löytyy tällä hetkellä myynnissä olevat sarjat, mutta tiedän Granholmin suunnitelleen esimerkiksi sivulta löytymättömät sarjat Tulen Henki ja Meri. Näitä Kalevala Korun sivuilla olemattomia sarjoja haluaisin tänne listattavan.

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

10

3828

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asjkhaslkfaklg

      Kehrääjä

    • Myös Granholm fani

      Lumo-sarja :)

    • Nimimerkkionpakollin

      Illusioni (poistunut valikoimasta)

    • nimimerkkionpakollin

      "Juulia" on myös Gtranholmin suunnittelema.

    • Mummi2

      Kehrääjä-sarja on muistaakseni myös.

    • Joak

      Mitä muita suomalaisia korumerkkejä on kuin Kalevala Koru? Joilla olisi siis arvokkaita, nykyaikaisia ja muodikkaita koruja, joiden ideat ovat luonnonläheisiä? Löysin tällaisen artikkelin http://artikkeli.fi/korumuotoilun-uudet-tuulet/ mutta eipä siinä ollut oikeastaan mitään muuta kuin tuota Kalevala Korua.

      Itse tunnen Lumoavan, jonka koruja olenkin ostanut. Mun mielestä aika paljon joissakin koruissa yhteistä kalevala korun kanssa. Mutta kertokaapa mitä muita? Ois jotain kättä pidempää kun synttärit ja kesäjuhlat taas lähestyy...

    • Rexcanem

      Muistokirjoituksestaan selviää muutama muukin valmistaja, kuin vain Kqalevala koru.

      Tony Granholm 1966–2018
      Korumuotoilija, kultaseppä

      Tony Granholm
      Julkaistu: 8.2. 2:00


      KORUMUOTOILIJA, kultaseppä Tony Granholm kuoli Helsingissä 17. joulukuuta 2018 52-vuotiaana. Hän oli syntynyt Helsingissä 29. syyskuuta 1966.

      Granholm tuli töihin Kalevala Koruun 1993. Hän oli edellisenä vuonna valmistunut kultasepäksi Lahden muotoiluinstituutista.

      Alusta pitäen hän oli korujen valmistamisen ohella kiinnostunut mallistojen kehittämisestä ja korujen suunnittelusta.

      ENSIMMÄINEN ”suuri” tuote syntyi, kun Kalevala Korussa järjestettiin suunnittelukilpailu vuonna 1997. Sen Granholm voitti Hirvenpää-kaulakorullaan. Innoituksen koruun hän oli löytänyt Kansallismuseosta, kivikirveestä. Sarja laajeni, ja sitä tehtiin myös kultaisena, eleganttina kaulakoruna.

      Seuraava iso juttu oli taas kilpailun voitto, Talon sydän. Se tehtiin, kun Kalevala Koru muutti uusiin tiloihin Kalevala Kartanoon. Vuosi oli 2001.

      Granholmin ajatus oli, että talon merkityksen luovat ne ihmiset, jotka talossa työskentelevät; se pieni sydän, joka heiluu ison sydämen suojassa.

      Granholmin suunnittelijaura Kalevala Korussa oli monipuolinen ja mittava. Hän teki alku­aikoina myös muutamia malleja Kaunis Korulle. Merkittävä oli Itämeren hyväksi suunniteltu Meri. Veneily ja meri olivat Granholmille tärkeitä. Myöhempiä mallistoja olivat mm. Väinö ja Torin vasara. Vuonna 2009 Granholm sai arvostetun Vuoden kultaseppä -palkinnon.

      GRANHOLM rakasti piirtämistä ja sitä tunnetta, kun jotain uutta on syntymässä vasta aavistuksen omaisena luonnoksena mielessä. Hän mainitsi useissa haastatteluissa viihtyvänsä veteen piirrettyjen viivojen äärellä, hänen muotoilunsa ei pohjautunut varmuuteen vaan aavistukseen. Hänen koruluonnoksensa olivat jo taideteoksia itsessään.

      Hän oli myös taitava kultaseppä, joka tunsi materiaalin ja muodon lainalaisuudet ja pystyi saattamaan korut itse tuotantovalmiiksi. Hänellä oli pitkä kokemus kultasepän työstä sarjatuotannossa, mikä näkyi taidokkaina yksityiskohtina valmiissa koruissa. Hän tavoitteli muotokielessään ajattomuutta ja oli kiinnostunut ornamentiikasta ja historiallisista aiheista.

      Työtoverina ja muotoilija­kollegana Tony oli älykäs keskustelija, joka kykeni kerta toisensa jälkeen haastamaan valtavalla tietomäärällään. Hän oli kiintynyt Kalevala Koruun ja korulaisiin. Kalevala Korusta tuli hänelle sydämen asia.

      Kirsti Doukas

      Marja Usvasalo


      Kirjoittajat ovat Tony Granholmin kollega ja esimies.

      Lähde: https://www.hs.fi/muistot/art-2000005993115.html

    • Anonyymi

      Granholmin kaikki suunnittelemat korut ovat esillä WeeGee-museossa Espoossa.

    • Anonyymi

      Helinä (ei enää tuotannossa).

    • Anonyymi

      Kielo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      453
      3876
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe