elikkä en tiedä mitä minun pitäisi tehdä.eli olen kohta 16v poika ja en tiedä mitä tekisin tässä tilanteessa.eli tosiaan elämäni oli mukavaa siihen asti kun vanhempani erosivat.äidistäni on tullut ihan outo.se huutaa mulle kokoajan kaikesta turhanpäiväsestä esim jos en mene suihkuun ajoissa tai jos en ole muistanut viedä koiraa ulos.asun äidilläni ja riita on jokapäiväistä.välillä se tulee huutamaan mun huoneeseenkin kaikesta turhanpäiväisestä kun olen ihan rauhassa pelaillut omissa oloissani.välillä äitini on ihan mukava mutta yleensä hän vain huutaa minulle.ainakun sanon asiat hänelle päin naamaa hänen käytöksestään,hän vain sanoo että mene sinne isälle jos täällä on niin huono olla.ja tosiaan nyt kaikki kumminkin kysyvät miksi en mene isälleni.isäni on narsisti ja hän ylireagoi joka asiaan.kun minulla joskus menee hermot häneen ja haukun häntä (mitä tapahtuu myös useasti mutta ei niin useasti kun äidin kanssa) niin isäni saattaa käydä minuun käsiksi.kerran hän kuristi minua kun kävin kahdelta aamuyöstä suihkussa.?en viihdy kummallakaan vanhemmallani koska äidilläni on huuto jokapäiväistä ja isäni saattaa käydä minuun käsiksi. en halua sijoitukseenkaan koska elän siinä toivossa että äitini lopettaisi huutamisen.lisäksi olen käynyt myös psykiatrilla keskustelemasta omista ongelmistani koska olin aika väkivaltainen nuorempana mutta en enää.olen sanonut äidilleni monta kertaa että jos menisimme keskustelemaan asioista koska siitä voisi mielestäni olla hyötyä mutta ei, hän vain sanoo että minun ei tarvitse huolehtia hänestä.mitä minun pitäisi tehdä?tuo vaikeuttaa jo koulun käyntiäni koska en pysty keskittymään läksyihini kun millon mihinkin aikaan saattaa kuulua huutoa.olen umpikujassa.minulla on äitini kanssa jatkuvasti riitaa ja toivoisin että saisin välini äitini kanssa kuntoon mutta se ole mahdollista koska hän huutaa kokoajan.ja vaikka kuinka hyvin koitan käyttäytyä häntä kohtaan niin siitä ei ole koskaan hyötyä koska aina joku muu perheestäni saa hänet pahalle päälle. mitä minun pitäisi tehdä?
avioeron takia vanhempani käyttäytyvät kuin lapset
4
198
Vastaukset
- Rohkeasti eteenpäin
Kerro asiasta sosiaalitoimistossa. Kyllä sijaislaitoksessa olisi sentään rauhallisempaa. On kokemusta yhden nuoren kautta. Asuu jo omillaan vuokralla.
- voimahali
Kirje äidillesi juuri aloituskirjoituksesi tapaan voisi hyvinkin avata hänen silmänsä ja herätellä tarkkailemaan omaa käytöstään. Hän saisi rauhassa lukea ja miettiä sanojasi, kun et sano niitä hänelle suoraan kasvotusten.
On todella ikävää, kun äitisi ja isäsikin käyttäytyvät sinua kohtaan täysin väärin.
Voit olla lastensuojeluun itse yhteydessä, niin he ottavat äitiisi yhteyttä, ja teidät ohjataan yhteiskunnan "pakottavasta" toimesta keskustelemaan kotiolojen parantamisesta.
Valoa onneksi on siinäkin suhteessa nähtävillä, että vuoden tai kahden kuluttua voit muuttaa omillesi.
Paljon voimia sinulle, ja hienoa, kun olet ottanut asiat esille, vaikka todellisuudessa vanhempien kuuluisi huolehtia turvallisesta ja rakkaudellisesta koti-ilmapiiristä, ja sinun kuuluisi olla vielä ns. lapsi. - etkdjg
Hei!
Olen itse ollut samassa tilanteessa; tosin olin vasta 12 vuotias vanhempieni erotessa. Isäni oli myös narsisti, muttei väkivaltainen. Mutta sanat satuttavat yhtälailla, ja niistä jäävät ikuiset jäljet. Äitini oli stressaantunut ja kaikesta oli kokoajan riitaa. Toivon, että olisin itse osannut tehdä silloin toisin, enkä olisi vain sulkeutunut koko maailmalta ja alistunut kohtalooni.
Kannatan samaa, kuin edellinenkin kirjoittaja; kirjoita äidillesi kirje. Jätä se paikkaan, josta hän löytää sen, saa lukea ja miettiä rauhassa. Kun hänellä on aikaa miettiä sinun sanoja ja omia sanojaan, hän sanoo vain sen, mitä oikeasti tarkoittaa, eikä sitä, mitä yleensä riidellessä suustansa päästää.
Mutta jos se ei toimi, kehottaisin keskustelemaan vaikka kuraattorin tai terkkarin kanssa, ja sieltä kautta lastensuojeluun.
Oma elämäni alkoi tasaantua, kun muutin 15-vuotiaana omilleni koska kotona oli kokoajan riitaa äidin ja isäpuolen kanssa. Se ei tietenkään ole paras mahdollinen keino, mutta nykyään minä voin hyvin, äiti voi hyvin ja meillä on todellatodella hyvät välit ja voimme puhua toisillemme kaikesta. Toisinkuin ennen, kun kaikki oli vain yhtä huutoa.
Mutta tsemppiä sinulle ja taistele onnesi puolesta! - Hämmästynyt
Koulun terveydenhoitaja tms. voi auttaa sua alkuun ja varata aikaa sos.virastoon.
Juttele äitisi kanssa, että hän ymmärtäisi sun kannan.
Ei ole ollenkaan tarpeellista hänen pitää sua sylkykuppinaan. Siitä jää koko elämääsi traumaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4093477Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151581- 1121390
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n851379Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991348Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591306- 491212
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi811115Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa301018- 34913