En tiedä kamppaileeko täällä kukaan muu noin 2-3 kg painonpudotuksen kanssa? Olen huomannut, että tuon määrän pudottaminen on tosi vaikeaa. Painoindeksini on 21, mutta haluan nuo kolme kiloa pois. Tiedän, että pienentämällä ruoka-annoksia ja karsimalla viinilaisit pois saisin varmaan tuon putoamaan. Liikunta ei ole ongelma, sillä treenaan aika rankasti noin 4 kertaa viikossa.
Ns. normaalipainoisena laihduttaminen vaikeaa
sinde
6853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sinulla ei ole aihetta pudottaa painoa yhtään.
Muista että rankka treeni kasvattaa lihaskudosta ja lihaskudos painaa.
Syö terveellisesti ja nauti viinilasisi. Iloitse terveydestäsi ja hyvästä fyysisestä kunnosta.
2-3 kiloa sinne tänne on yhtä kuin hyttysen paska itämeressä (suonet anteeksi ruman ilmaisun)ei siis tunnu eikä näy yhtään missään.
Vaikuttaa, että olet hieman liian itsekriittinen.
Mulla on ihan sama, mä en muista mun painoindeksiä joku (ystävällinen) sen kerran täällä laski, mut en muista sitä enään. Olen 165cm ja painan 56.5kg eli ns. normaali mutta en ole tyytyväinen. 54kg on tavoitteeni. Mulla se ei kauheen hyvin onnaa vaikka liikun paljon enkä syö MITÄÄN rasvasta, karkkeja, limskoja, pullaa, jätkii, sipsii ym.. Syön terveellisesti! Ei auta =( Pitää vaan tehä viel kovempi ohjelma. Tsemppii kanssa sulle!
Se paino ei välttämättä ole läskiä vaan lihasta. Kun treenaatte ahkerasti, lihakset kasvavat ja sitä myötä paino nousee. Lisäksi ihmisellä voi olla isot luut, jotka myös painavat.
Tahtoisin itsekin saada ne kriittiset kolme kiloa pois, muttamutta...
Tähän asiaan en kommentoi muuten kuin sanomalla pari sanaa luustosta. En tahtoisi millään muotoa rikkoa kenenkään illuusiota, mutta luuston painolla ei voi selittää omaa painoaan. Normaali-ihmisen luuston paino on voin 10-13% koko kehon painosta. Jos oikeen kovasti harrastaa luustoa kuormittavaa liikuntaa (mailapelit yms.) voi luiden painolla selittään ehkä 15% painostaan.
Semmosta...
täällä myös yksi muutaman kilon kanssa kamppaileva.. jos totta puhutaan ni mua ärsyttää sellaset kommentit että "ei sun tarvi lahduttaa" " oot ihan normaalipainoinen" etc... vai mitä mieltä ootte? mäkin tykkään treenata kovaa ja haluaisin todella tiukan ja hyvännäköisen kropan ja valitettavasti tällä hetkellä kroppa ei ole sellainen koska pieni rasvakerros löytyy. ja mitä pahaa siinä on jos haluaa olla "rasvaton"..? kaikki ei ole niin mustavalkoista että voisi ajatella että muutama kilo sinne tänne ei merkitsisi mitään. Minulle merkitsee! ja jos se tekee musta pahan, pikkumaisen tms niin ok.Mä haluan vartalon jossa olen onnellinen... :)
Niin, kyllä pari kiloa voi olla aika suuri juttu normaalipainoiselle, varsinkin jos esim. vaatteet alkavat kiristämään. Ja totta kai olen itsekriittinen, haluan pitää itsestäni huolta, enkä pullahtaa. No, pikku hiljaa. Olen saanut jo 1,5 kg pois parissa viikossa. Ja jos lähtee sille linjalle, että muutama kilo sinne tai tänne, niin pian niitä kiloja on jo 10 liikaa...