Belgia - Car Pass: Stop mittariväärennyksille

Car Pass

Belgiassa on ollut jo pitkään Car Pass ja joka nyttemmin on tullut pakolliseksi ja jollaista harkitaan koko EU:n kattavaksi.

Joka ainoasta korjaamolla, huollossa tai renkaanvaihdossa käynnistä palvelun tarjoaja laittaa auton tiedot ja kilometrit kansalliseen keskusrekisteriin.

"Impact study of mileage fraud with used cars & Adaptability of the Car- Pass model in other EU- countries - Brussels, October 2010"

- http://www.car-pass.be/docs/car-pass-study-final-report.pdf

EU-tilaston mukaan kilometriväärennykset koskevat 5 - 12%:a autoista (vaikuttaa äkikseen alhaiselta lukemalta ?). Belgiassa Car Pass systeemin myötä väärennökset koskevat vain 0,2%:a autoista.

"La directive européenne signale que ce type de fraude touche 5 à 12 % des ventes de véhicules d’occasion en Europe, alors qu’en Belgique, grâce au CAR-PASS, le taux ne dépasse pas 0,2 %."

- http://www.lesoir.be/386843/article/styles/auto/2013-12-23/car-pass-bientot-europeen

Vuonna 2000 Belgiassa tilastoitiin 60.000 tuhatta mittariväärennöstä jolloin Car Pass otettiin käyttöön. Vuonna 2012 väärennöksiä tilastoitiin 1247 eli 0,02%:a.

"Alors qu'en 2000, on comptait encore 60.000 cas de fraude au compteur des voitures d'occasion, depuis l'introduction du système Car-Pass en 2006, ce chiffre a fortement baissé. "Il est tombé à 1.247 cas en 2012, soit 0,02% du marché", s'est réjoui lundi Melchior Wathelet, secrétaire d'Etat fédéral à la Mobilité (CDH), à l'occasion de la remise du cinq millionième Car-Pass."

- http://www.7sur7.be/7s7/fr/1784/Auto/article/detail/1697437/2013/09/02/Moins-de-fraudes-grace-au-Car-Pass.dhtml

Oheisen artikkelin kertoman mukaan belgialaisen ministerin lausuman (2012) mukaan Carr Pass olatsiin ottamassa käyttöön koko Eu:ssa.

- http://www.7sur7.be/7s7/fr/1537/Consommation/article/detail/1552183/2012/12/21/Le-Car-Pass-belge-exporte-en-Europe.dhtml

Car Pass (fr) : http://www.car-pass.be/fr/particulieren/de-quoi-s-agit-il.html

Toki eihän tuo Car Pass systeemi ole 100%:n aukoton, mutta se vaikuttaa kuitenkin osoittaneen tehokkuutensa ja hyötynsä ja olisi tervetullut koko EU:ta kattavana.

- ->

Maahantuontia sivuten:

"Moottoriajoneuvojen tekninen yhdenmukaistaminen toteutetaan yhteisönlaajuisesti Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen (SEUT) 114 artiklan perusteella. Yhdenmukaistamisessa käytetään yhteisön tyyppihyväksyntäjärjestelmää (englanniksi WVTA –Whole Vehicle Type‑Approval)."

"Tämän järjestelmän ansiosta ajoneuvonvalmistaja, joka saa ajoneuvolle tyyppihyväksynnän yhdessä jäsenvaltiossa, voi markkinoida ajoneuvoa ilman lisätestejä koko unionissa, kunhan yhdenmukaistetut tekniset edellytykset täyttyvät."

- http://europa.eu/legislation_summaries/internal_market/single_market_for_goods/motor_vehicles/motor_vehicles_technical_harmonisation/index_fi.htm

"Komissio yrittää kaataa rekisteröinnin esteitä" (2012)

- http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/komissio yrittaa kaataa rekisteroinnin esteita/201204146653

2

335

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Car_Pass

      Suomen mediassa on hieman hidas nalli, mutta viimein aiheesta on artikkeli, joskaan Suomen vieraomaiset eivät harkitse Car Pass-systeemiä olettaen mittäriväärennösten olevan liian marginalisia kotimaasa.

      Saksa on ilmeisesti edelleenkin yksi pahin kohdemaa mittariväärennösten suhteen (?).

      *

      * Belgia onnistui lopettamaan käytettyjen autojen matkamittarihuijaukset Car-Pass -järjestelmällä, ja keino tepsi jo parissa vuodessa.

      * Vielä vuonna 2006 väärennöksiä löydettiin 8,6 prosentista autoja. Kun passit otettiin käyttöön, tapausten määrä väheni kahdessa vuodessa 0,2 prosenttiin, ja siinä se on pysynyt.

      * Parlamentin tutkimuksen mukaan yksi pahimmista väärennösten tekomaista on aina ollut Saksa, jossa on ollut pitkään avointa liiketoimintaa, suorastaan väärennöstehtailua. Munchenin poliisi ja katsastaja ilmoittivat vuonna 2011, että joka kolmannessa myytävässä käytetyssä autossa oli väärennetty matkamittarin lukema. Auton ostajien taloudellisen menetyksen arvoksi arvioitiin kuusi miljardia euroa.

      - http://www.iltalehti.fi/autouutiset/201802022200716092_oa.shtml

      .

    • Car_Pass

      Alla edelleen lainaus artikkelin tiedoista. Tuon mukaan mittarihuijauksen kohteeksi joutuminen on melko korkea, mutta tokihan joitakin varotoimia voi koettaa toteuttaa riskiä madaltaakseen.

      *

      * EU-jäsenmaiden omat arviot väärennösten suuruudesta liikkuvat 10 prosentin ja 50 prosentin välillä. Siis jopa joka toinen käytettynä myytävistä autoista sisältäisi väärän matkamittarilukeman.

      * Maiden välisessä autokaupassa määrä on parlamentin tutkimuksen arvion mukaan 30-40 prosenttia keskimäärin.

      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      101
      1229
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      220
      969
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      960
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      922
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      896
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      804
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      765
    8. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      758
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      742
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      660
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      598
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      43
      582
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      494
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      176
      493
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      488
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      457
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      454
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      434
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      39
      417
    Aihe