apua pianon soittoon

apua sointuihin

moi!
olen aloittanut juuri 30v ikäisenä kosketinsoiton. itse olen yrittänyt opiskella kirjoista, mutta tämä nyt eniten mietityttää.. eli mistä tiedän miltä korkeudelta soinnut tulee soittaa? eräässä biisissä on esim Gm ja samaan aikaan pitäisi soittaa toisellakin kädellä d.. mutta jos soinnun soittaa matalemmalta, se kuulostaa tyhmälle..biisi on Bduuri ja gmolli, pitäisikö tästä osata päätellä jotain?

5

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakkulat likaisena

      Hanki harrastus minkä hallitset paremmin.

      • Realismia

        Minkä harrastuksen itse harrastat parhaiten? Veikkaan ilkeilyä, eikö osunutkin nappiin!


    • 50v soittanut

      Otapa yhteys johonkin oikeaan soitonopettajaan niin saat paljon enemmän irti harrastuksestasi. Yksin opetellessa tulee juuri noita epämääräisiä mietittäviä asioita, jotka opettaja kertoo ja perusteleekin hetkessä.

    • juuuu

      Jos ne nuita perus sointuja on, nii mulle ainaki on opetettu sieltä alempaa ne soittamaan jos päällekkäin menee. En ole ikään aatellu et se kovin tyhmältä kuulostaa, mielipidekysymyshä se on. Tietty sitä improvisoida voi ihan miten tykkää, ei sillä nii väliä jos ne menee "päällekkäin" ku senku jättää jommalla kummalla kädellä sitte samaa kosketinta painamatta.

    • Näin meillä päin

      Kappaleita harjoitellessa kannattaa soittaa ensin oikeaa kättä n.8-15 kertaa erikseen yhtä riviä kerrallaan. Sen jälkeen siirtyä vasempaan käteen ja sama juttu. Pitäisi pian sujua jo yhteen ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2699
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      807
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      805
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      126
      788
    Aihe