Rakennusarkkitehti AMK vs. rakennusinsinööri AMK

kumpi_parempi

Nyt ollaan aloittamassa uudestaan rakennusarkkitehtien koulutusta amkeissa. Pätevyyden saa A-luokan suunnittelutehtäviin. Olenko käsittänyt oikein, että ennen tätä pientalojen suunnittelutehtäviin sai pätevyyden myös rakennusinsinöörilinjalta? Mitenkä nyt siis tulevaisuudessa käy, poistetaanko heiltä oikeudet uuden ra tutkinnon myötä vai tuleeko kaksi päällekkäistä amk-tasoisten talosuunnittelijoiden porukkaa?

14

7347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakennustarkastaja

      Tulee kaksi päällekkäistä tutkintoa mutta ota huomioon että raksainssi on pätevä moneen muuhunkin asiaan kuin suunnitteluun. Arkkitehti ei ole.

      • k_p_kiittää

        Joo. Voisin kuvitella, että vaikka muodollinen pätevyys olisi sama, r-arkkitehti olisi kuitenkin niihin suunnittelutehtäviin pätevämpi kuin r-inssi, koska on keskittynyt opinnoissaan pelkästään taloihin, kun taas inssi on joutunut opiskelemaan kaikki tienrakennukset ja sillatkin, jolloin aikaa taloille on väistämättä jäänyt vähemmän. Jotenkin tuntuis, että rakennusinssiopiskelijoiden kannattaa tulevaisuudessa suuntautua muihin tehtäviin kuin talonrakennuspuolelle, kun noita arkkitehteja alkaa valmistua yhtä aikaa? Ettei tarvis kilpailla samoista työpaikoista ja hävitä.


      • s s
        k_p_kiittää kirjoitti:

        Joo. Voisin kuvitella, että vaikka muodollinen pätevyys olisi sama, r-arkkitehti olisi kuitenkin niihin suunnittelutehtäviin pätevämpi kuin r-inssi, koska on keskittynyt opinnoissaan pelkästään taloihin, kun taas inssi on joutunut opiskelemaan kaikki tienrakennukset ja sillatkin, jolloin aikaa taloille on väistämättä jäänyt vähemmän. Jotenkin tuntuis, että rakennusinssiopiskelijoiden kannattaa tulevaisuudessa suuntautua muihin tehtäviin kuin talonrakennuspuolelle, kun noita arkkitehteja alkaa valmistua yhtä aikaa? Ettei tarvis kilpailla samoista työpaikoista ja hävitä.

        r-inssillä on 4 suuntautumis vaihtoehtoa

        Infrarakentaminen
        Kiinteistönpitotekniikka ja korjausrakentaminen
        Rakennustuotanto
        Talonrakennustekniikka

        se mitä pätevyyksiä saa riippuu suuntautumisesta ja valinnaisista.


    • Se inssi

      Haluaisin minä nähdä sen arkkitehdin, jolle rakenteet ja niiden mitoitus on muuta kuin hankalia rajoituksia taiteelliseen ilmaisuun tai jotka ymmärtäisivät rakennusfysiikasta edes perusteet.

      • k_p_kiittää

        Eiköhän tuo amk-rakennusarkkitehtilinja vastaa tuohon teknillisempään tarpeeseen lähitulevaisuudessa. Minäkin olen ihmetellyt, miksi yliopistoarkkitehdeiksi haetaan ensi sijassa taiteilijoita eikä tekniikan taitajia. Toivottavasti amk ei sorru samaan taiteiluun, vaan siellä oikeasti opetettaisiin tuleville RA:ille samat asiat kuin insinööreillekin. Tietysti loogisempaa olisi, jos yliopisto olisi fysiikallisempi ja amk taiteellisempi, mutta siihen ympäripyöräytykseen ei koulutushistoriallisista syistä nyt mitenkään päästä.


      • s s
        k_p_kiittää kirjoitti:

        Eiköhän tuo amk-rakennusarkkitehtilinja vastaa tuohon teknillisempään tarpeeseen lähitulevaisuudessa. Minäkin olen ihmetellyt, miksi yliopistoarkkitehdeiksi haetaan ensi sijassa taiteilijoita eikä tekniikan taitajia. Toivottavasti amk ei sorru samaan taiteiluun, vaan siellä oikeasti opetettaisiin tuleville RA:ille samat asiat kuin insinööreillekin. Tietysti loogisempaa olisi, jos yliopisto olisi fysiikallisempi ja amk taiteellisempi, mutta siihen ympäripyöräytykseen ei koulutushistoriallisista syistä nyt mitenkään päästä.

        Arkkitehdit ja rakennus inssit tekee yhteistyötä. Jos yleistetään niin arkkitehti suunnittelee miltä rakennus tulee näyttämään ja insinööri suunnittelee kuinka rakenteista saadaan kestävät.


      • 1600 luvun tekniikka
        s s kirjoitti:

        Arkkitehdit ja rakennus inssit tekee yhteistyötä. Jos yleistetään niin arkkitehti suunnittelee miltä rakennus tulee näyttämään ja insinööri suunnittelee kuinka rakenteista saadaan kestävät.

        Insinöörin tehtävä on kirota arkkitehdin piirtämät oudon muotoiset taiteelliset kaarrerakenteet joista ei saa kestäviä sitten mitenkään.


    • jetzer

      Rakennusarkkitehti koulutuksesta saa a-pätevyyden RAKENNUSSUUNNITTELUUN(rakenteen muoto ja esteettisyys). Insinöörit(suunnittelijat) saavat a-pätevyyden RAKENNUSSUUNNITTELUUN ja RAKENNESUUNNITTELUUN(rakennuksen kestävyys). Väite että r-arkkari voisi syrjäyttää insinöörin panoksen halventaa törkeästi insinöörin osaamista. Täytyyhän niiden rakennusten kestää. Toki r-arkkitehti koulutus sisältää enemmän teknistä koulutusta kuin yliopiston vastaava, mutta vain helpottaakseen arkkarin ja insinöörin yhteistyötä työelämässä, ettei inssin tarvitse ihmetellä tilassa leijuvia ovia, ikkunoita tai muita daideilu-oivalluksia.

      • Eipidäpaikkaansa

        Insinöörit(suunnittelijat) saavat a-pätevyyden RAKENNUSSUUNNITTELUUN ja RAKENNESUUNNITTELUUN(rakennuksen kestävyys).


      • fgdfhjaa

        "Toki r-arkkitehti koulutus sisältää enemmän teknistä koulutusta kuin yliopiston vastaava, mutta vain helpottaakseen arkkarin ja insinöörin yhteistyötä työelämässä, ettei inssin tarvitse ihmetellä tilassa leijuvia ovia, ikkunoita tai muita daideilu-oivalluksia. "

        Onkohan näin, että opinnot sisältävät enemmän teknistä koulutusta? Kyllä yliopistossakin arkkitehdin tutkinto sisältää myös teknisiä asioita, joskaan ei teknistä laskemista. Sen lisäksi, että arkkitehdit opiskelevat rakennusoppia vähintää 8 op edestä, joka on pitkälti päällekkäistä asiaa sen kanssa, mitä insinöörit opiskelevat, arkkitehdit istuvat ainakin TTY:llä nykyään osin myös samoilla kursseilla rakennustekniikan opiskelijoiden kanssa. Näin on mm. rakennusfysiikkaa luennoitaessa. Kurssin harjoitustyön kohdalla sen sijaan on eroja koulutusohjelman perusteella. Akustiikan kurssitkin ovat laskutehtävineen täsmälleen samat arkkitehdeille kuin esimerkiksi rakennustekniikan diplomi-insinööriopiskelijoille. Mutta akustiikan opiskelu ei toki ole pakollista, vaan vapaaehtoinen asia siitä kiinnostuneille, kuten aika moni asia yliopistossa. Arkkitehti voi halutessaan suorittaa taidepainotteisen tutkinnon - tai myös selvästi teknisemmän.

        Yliopistossa puolella opiskelija saa itse päättää, minkä verran opiskelee teknisiä kursseja. Suomessahan on aikoinaan vuosikymmeniä sitten tehty linjaus, että arkkitehdit suunnittelevat julkisivut ja pohjat, ja insinöörit rakenteet. Joissain muissa maissa arkkitehdit ovat vielä taiteellisempia, joissain maissa taas arkkitehdit suunnittelevat myös rakenteet. Osa arkkitehdeistä erikoistuu yhdyskuntasuunnitteluun, osa julkisiin rakennuksiin, osa asuinrakennuksiin, osa kerrostaloihin, osa pientaloihin jne. Isoissa arkkitehtitoimistoissa osa voi vielä edelleen erikoistua vaikkapa visualisointiasioihin. Sama se on rakennesuunnittelun puolellakin. Harva kaikkea suunnittelee, vaan osa erikoistuu vaikkapa puurakenteisiin, osa teräsrakenteisiin, osa betoniin ja tekee sitten lähinnä niitä. Pienissä toimistoissa tehdään kyllä vähän kaikkea, mutta siinä ei kehity sitten oikein minkään asian erikoistuntijaksi.


      • Suunnitteluinsinööri

        Insinööri EI saa A-pätevyyden rakennussuunitteluun (kokemusta on)!


    • Kokenut ARK vain

      AA-pätevyyden edellytyksenä on teknillisessä korkeakoulussa tai yliopistossa suoritettu arkkitehdin tutkinto. Pääsuunnittelijaksi tulee löytää arkkitehti.

      Rakennusinssejä ei pidä sotkea tähän, jopa opiston rakennusarkkitehti voi tulla kyseeseen kokemuksesta riippuen, rinnastettaessa yliopiston käyneeseen arkkitehtiin AA-kohteissa.

      • fgdfg

        "AA-pätevyyden edellytyksenä on teknillisessä korkeakoulussa tai yliopistossa suoritettu arkkitehdin tutkinto. Pääsuunnittelijaksi tulee löytää arkkitehti."

        Uusien tutkintojen kohdalla jatkossa pääsuunnittelijan AA-pätevyyden ehtona on pätevyysvaatimusten uudistuksen myötä ylempi korkeakoulututkinto vähintään 6 vuoden työkokemus alalta. Vanhojen suunnittelijoiden kohdalla pätevyyksiä ei poisteta, eli esimerkiksi opistossa rakennusarkkitehdiksi aikoinaan valmistuneet ja AA-pätevyyden hankkineet saavat pitää pätevyytensä. Mutta tulevat rakennusarkkitehdit eivät AA-pätevyyttä tule saamaan, elleivät tee joko yliopistossa arkkitehdin tai DI:n tutkintoa tai ammattikorkeakoulussa ylempää ammattikorkeakoulututkintoa. Tämä määräys tulee voimaan siksi, että halutaan varmistaa pääsuunnittelijan osaamista nykyistä paremmin. Uudistuksen vaikutushan alkaa käytännössä näkyä vasta joskus 10 vuoden päästä. Jatkossa AA-kohteita olla saman uudistuksen myötä suhteessa vähemmän, eli luokitusta muutetaan samalla niin, että AA-kohteet ovat poikkeuksellisen vaativia suunnittelukohteita.


    • Ohje:

      Kyse ark-suunnittelukohteesta. Jos ajat takaa jotain YAMKia, niin niitä ei A2:ssa huomioida mitenkään.

      Suorittanut arkkitehdin tutkinnon
      teknillisessä korkeakoulussa
      tai yliopistossa ja on
      toiminut rakennussuunnittelijana
      vaativuusluokan A suunnittelutehtävissä
      vähintään
      viiden vuoden ajan ja osallistunut
      vaativuusluokan AA hankkeiden
      rakennussuunnitteluun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5181
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      47
      2849
    3. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2802
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2508
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      23
      1909
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1650
    7. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1647
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1405
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      97
      1397
    10. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      10
      1358
    Aihe