Hei punkkarit!

Minustako punkiksi?

Noniin. Itse en tunne ainuttakaan punkkaria joten ajattelin näin tulla teitä niittikansaa tavoittamaan :)
Muutama kysymys olisi jotka ovat vaivanneet minua jo pitkään (olen ajatellut punkkariksi ryhtymistä).
1. Miksi sanotte ettette suvaitse suvaitsemattomuutta kun olette itse suvaitsemattomia, kun ette suvaitsemattomuutta suvaitse?
2. Missä voisin tutustua punkkareihin? Kampissa olen nähnyt nuoria punkkareita hengailemassa mutten muualla.
3. Ostin H&M kaupasta nahkatakin johon olin kiinnittänyt niittejä ja muutaman hihamerkin. Jälki ei kuitenkaan ole kovin "punk". Mistä saisin tähän lisättyä sitä punkkia?
4. Voisitteko vielä suositella muutamaa suomalaista punkahtavaa yhtyettä jotka keikkailee?
Kiitos vastauksistanne :)

8

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punkvm83

      teet mitä vaan,kuset,syöt,nussit,jne.,mut jos sulla on asenne siinä mukana ni se on punk.katso pell miljoonan 50v haastis. bändejä:maho neitsyt,shitter limited,kaaos,varaus,appendix,plle miljoona,ratsia

      lähde tolla rakentaa:)

    • Xenobeat

      Vaikka ilmiselvä trolli onkin, niin lähde liikkeelle siitä, että valmistat ~100 litraa kiljua tai jos rahat riittää niin ostat ~100 pulloa halvinta viiniä. Juo ne mahdollisimman nopeasti (vähintään pullo päivässä, tähän projektiin menee 2-3 kk) ja kuuntele koko ajan Lamaa, Maho Neitsyttä, Puhelinkoppia, Olotilaa, Pax Americanaa, Kaaosta ja vaikka pikkukakkosen tunnaria.

      Sen jälkeen olet automaattisesti sopivassa olotilassa lähteäksesi punk-keikoille (huom. ei välipäiviä dokaamiseen! Muista että koulun jälkeen voit avata heti pullon ja silti olla aamulla koulussa).

      Sitten vuosien saatossa joko hankit lisää pätsejä ja niittejä rotsiis tai sitte meet kattoo jonkun kivan tuulipuvun itelles ja hankit kultaisen noutajan.

    • Mandy..

      1. :DD tää on näitä ikuisia ongelmia joihi ei löydy vastausta.
      2. Mä en oo ainakaa nuoriin punkkeihi törmänny juuri ollenkaa. tai sitte ne on jotai hc-punkkeja tai kuutelee vaa ulkomaalasta musaa, näitäki harvassa. ja se on ihan syvältä. Missä te ootte 77 punkit??!
      3. Punkkina olo ei musta vaadi mitää ihmeellisiä vaatteita. periaatteessa sä voit olla punkki kukkamekossa siinä missä niittirotsissa. Se on se asenne. Punk on aate, ei vaate (ah näitä iän ikuisia hokemia). Toki jossei se takkis tollasenaa silmää mielytä, nii voihan siihe lisäillä hakaneuloja yms. sälää.
      4. Mikää musta hyvä bändi ei kyllä kauheemmi keikkaile, paitsi joku apulanta ja klamydia ja vaavi (tästä viimesestä en oo varma kyllä) ja en tiiä lasketaanko ny näitä sitte truee punk-bändeiksi. Ja sitte on toki Pää kii.


      No joo... Musta kuitenkaa punkiksi ei voi "ryhtyä" vaan sitä joko on tai ei ole.

    • dfghfh

      1. Koska suvaisemattomuus on perseestä. Se etten hyväksy sitä, ei tee musta tai kenestäkää muusta suvaitsematonta
      2. Netissä, erilaisissa tapahtumissa
      3. Lisää niittejä ja hakaneuloja, ja teet siitä mahd kuluneen näkösen. Mielikuvitus on rajana tuunaamisessa.
      4. En pahemmin kuuntele suomalaista punkia.

    • pnukrokc

      ei missään ole olemassa punkin sääntökirjaa joten voit olla punkkari ihan miten vaan ja näyttää ihan miltä vaan, voit suvaita tai olla suvaitsematta, pääasia että tunnet olevasi punk.

    • MrJuha82

      Tyhmä kysymys toi ensimmäinen, koska ei pidä suvaita huonoja asioita, kuten kiusaaminen, tappaminen tai raiskaaminen.
      Ei pidä myöskään suvaita rasismia, jossa vihataan homoja ja lesboja.

      Punkkarit ja hipit on siis kaikkea muuta kuin rasisteja.

    • Judy is a punk

      Ja siis toi "aioin ryhtyä punkkariksi"?? Mun mielestä punkkariksi tavallaan synnytään tai siis meinaan että ittekkin huomasin vaan yhessä vaiheessa että taidan olla vähän punkkari. En missään vaiheessa aikonut ryhtyä siihen vaan olen vain aina ollut sellainen. Mutta tästäkin voi olla eri mieltä tämä on vain oma mielipiteeni

    • Pissapoika

      Mulle riittää se et joku ei käy piffillä. Siinä on jo tarpeeks punk creddiä mulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4732
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      205
      3774
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1224
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1193
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      33
      942
    Aihe