Valon juhla

Hiljaisen hämäryyden liikkumattomuuden rikkoo nousevien äänien sarja. Niiden kaiku narskahtelee kevyessä kuuran peittämässä maassa, joka vastaanottaa kulkijoiden muodostamat ohikulkevat jäljet.

Kolme tietäjää on matkalla kohti syntynyttä.

Keitä tietäjät ovat, mitä kenelläkin on tuomisenaan ja kuka on se henkilö, jolle he osoittavat suosionsa?

14

118

Äänestä

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolme tietäjää ovat eläinlääkäri, isäntä ja emäntä ja varsoneelle tammalle osoittavat suosionsa

    • w-p

      (tutkiikohan joku muukin wikiä tällä hetkellä, miksi loppiaista vietetään?)

      Itämaan velhot voivat saapua mistä ilmansuunnasta hyvänsä.

      Heistä yksi karkasi pohjoiseen ja asettautui asumaan korvatunturille. Murjaanien kuningas lienee jossain etelässä. Mutta se kolmas...?

    • Valot syttyvät

      a) Siinä astelee Veikkauksen asiamies/ -henkilö, pankin johtaja ja vastapalkattu James MATKALLA onnittelemaan EuroJackpotissa TÄYDET voittanutta henkilöä jonnekin kurjaan periferialähiöön. Siellä se onnekas majailee pieruissaan, vieressään loppuun hakattu läppis, eikä tiedä vielä mitään voitostaan, kunnes ovikello soi.....

      Siitä syntyy uusi elämä.

      • lisää tarinaa

        Eikä se (AB) olis sitä tarvinnut, koska hän on justis vastaanottanut 1) sähköpostin jossa kerrotaan, että hän on vihdoin saanut suoritettua lopputentit ja koska lopputyö on tehty, hän valmistuu tänä keväänä.
        Kuin sattuman kaupalla, hänen vuosi sitten lähettämä työhakemus naapurin huoltofirmaan löytyy 2) pomon pöydältä ja hän päättää soittaa hakijalle, josko hän tarttis osa-aika duunia tälle keväälle?

        Seuraavana päivänä (AB) menee verkkopankkiin ja ihmettelee miksi tilillä on 5200 euroa ylimääräistä rahaa? Lähettäjä näyttää tuntemattomalta.....hän ei tiedä että 3) venäläinen nettihakkeri, joka juuri ryösti rahaa sveitsiläiseltä pankilta, siirsi rahaa omalle tililleen pienissä erissä, ja siinä tohinassa hän hukkasi yhden lähetyksen ja ne tippuivat AB:n tilille. Hakkeri ei edes huomannut sitä koska kokonaissaalis oli niin iso.

        Syntyykö tästä ....uusi elämä?

        Hoh, hoh, mitä yhteensattumia. Tietäjähän voi olla mikä tahansa henkilö, viesti tai tapahtuma.


    • aIbatrossi

      Olenpohdikellesani ns. Orientin eli Aasian tietäjät olivatkin sen ajan trolleja ja aikaansaivat Jeesusmyytin

      Esim. Paratiisin käärmekin oli kettu. elisan suvun kantaäiti

      • Veksi53.

        Jaaha, alkotrossi taas juoppohulluuskohtauksen kynsissä.


      • aIbatrossi
        Veksi53. kirjoitti:

        Jaaha, alkotrossi taas juoppohulluuskohtauksen kynsissä.

        Makaaberia käyttää vainajan nikkiä.....

        Minuakin luullaan usein jopa kolmexi eri vainajaxi, joista yhden isä on ihmeissääb saanut häirikkösoittoja harmixensa


      • aIbatrossi kirjoitti:

        Makaaberia käyttää vainajan nikkiä.....

        Minuakin luullaan usein jopa kolmexi eri vainajaxi, joista yhden isä on ihmeissääb saanut häirikkösoittoja harmixensa

        Ihqun teinixiä tuo x:n käyttäminen tekstissä. Taitaa lapsen tasolle taantuminen olla jo pitkällä...


      • aIbatrossi
        Ratikkakuski kirjoitti:

        Ihqun teinixiä tuo x:n käyttäminen tekstissä. Taitaa lapsen tasolle taantuminen olla jo pitkällä...

        Eix ol ihquu taantumuxellisille l konservatiivisille l. kokoomuxelle


    • Kolme tietäjää: Pikkuleijonat, junnukiekkofanit ja Kummola. Antoivat tuomisina Ruotsin junnujoukkueelle itkua, nöyryytystä ja hammastenkiristystä.

      Nyt sveduissa tarvitaan kriisiapua ja terapiaa.

      3-2! :D

      • Maippi Lotvonen

        Kummolalla mitään tekemistä asian kanssa. Kunhan loisii toisten juhlissa.


      • Maippi Lotvonen kirjoitti:

        Kummolalla mitään tekemistä asian kanssa. Kunhan loisii toisten juhlissa.

        Roope-setä Kummola istuu rahakirstun päällä. Se hillui siellä mukana ja antoi haastatteluja medialle. Tärkee äijä.


    • valonjuhlaa!

      Taksin katolla vilkkuu yön ainoa valopilkku

    • määmy

      Tietty Selenee, kuun jumalatart.

      Mikäli kuu o sirppinä, ni Dianaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      53
      1566
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      307
      1030
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      131
      891
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      12
      714
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      585
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      39
      539
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      533
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      478
    9. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      436
    10. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      41
      432
    Aihe