paljonko tienaa

nii että paljonko tienaa neuro ym. kirurgit.. ?
41435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Palkkataso vaihtelee erittäin paljon riippuen työpaikasta, päivystämisestä, yksityisvastaanotosta ym. Erikoistuvan kk-palkka vaihtelee 2500-8500€ haitarissa. Tuohon kuuluvat päivystykset ym. korvaukset. 8500 eeroon pitää kyllä erikoistuvan päivystellä hyvin ahkerasti. Keskimäärin erikoistuva tienaa n. 5-6000€/kk
Erikoislääkäreillä palkkahaitari julkisella puolella on 4000-6500€ perustyöajalta (8-16). Siihen päälle sitten päivystykset ja privaattivastaanotot. Läheskään kaikki eivät näitä lisätöitä tee. Niistä voi sitten tulla paljonkin lisää riippuen siitä tekeekö leikkauksia yksityisesti ja kuinka paljon ottaa potilaita kuukaudessa.
Kohtuullisen hyville ansioille siis pääsee, mutta työ on kovaa, vastuuta on paljon, paljon valvomista ja koulutus on piiiitttkä, erikoislääkäriksi vähintään 12 vuotta lukion jälkeen ja lisäkoulutuksia on joka vuosi.

Ja on muuten maailman paras ammatti..... :)

Äänestä
  • oletko siis itse kirurgi? paljonko työskentelet ja paljonko tienaat? ja minkä erikoisalan kirurgi olet jos olet?

    Äänestä

  • kirurgit- kirjoittaja kirjoitti:

    oletko siis itse kirurgi? paljonko työskentelet ja paljonko tienaat? ja minkä erikoisalan kirurgi olet jos olet?

    Olen ortopediaan erikoistuva eli parin vuoden päästä saan ortopedin paperit. Päivystyksiä 6-9/kk eli kok. työtunnit n. 300-320 tuntia kuukaudessa. Viikonloppupäivystys n. 6-8 kertaa vuodessa. Kokonaisansiot n. 90-100 k€/vuosi. Vuosipalkka ei juuri muutu erikoistumisen jälkeen, vapaata on sitten vain enemmän. Verottaja haukkaa jo nyt yli puolet tilipussista.

    Äänestä

  • Jotain tietävä kirjoitti:

    Olen ortopediaan erikoistuva eli parin vuoden päästä saan ortopedin paperit. Päivystyksiä 6-9/kk eli kok. työtunnit n. 300-320 tuntia kuukaudessa. Viikonloppupäivystys n. 6-8 kertaa vuodessa. Kokonaisansiot n. 90-100 k€/vuosi. Vuosipalkka ei juuri muutu erikoistumisen jälkeen, vapaata on sitten vain enemmän. Verottaja haukkaa jo nyt yli puolet tilipussista.

    Siis teet aika tarkalleen tuplasti tunteja esim. minuun verrattuna? 320 tuntia, mitä elämää tuollainen on? Tietty tienaan vain 50k/vuosi, mutta jos sulle jää alle 50 k käteen ja mulle 32, niin aika huonolla palkalla teet nuo ylityösi. Mutta kutsumusammattihan se onkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirurgit? kirjoitti:

nii että paljonko tienaa neuro ym. kirurgit.. ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu