Työntekijät otti pomot vangiksi kun ei sopimusehdot miellyttäneet :D
http://yle.fi/uutiset/tyontekijat_pitavat_vankina_kahta_rengasvalmistaja_goodyearin_johtajaa/7013999
Suomessakin olisi varaa koventaa otteita työntekijäpuolella, Suomessa irtisanominen on helpointa EU:ssa eikä mitään erorahoja ja -korvauksia makseta senttiäkään toisin kuin muualla. Kaikki pa8ka mitä työnantajat ovat sanelleet työntekijöitä vastaan on mennyt läpi kuin kuuma veitsi voihin, ei mitään vastusta!
Kun kerran sellaisetkaan tahot eivät hoida hommiaan työntekijöiden puolien pitämisessä kenelle asia kuuluisi (ammattiliitot, pääluottamusmiehet), onko todellakin ruettava toimimaan omin päin että oikeus ja kohtuus toteutuisi??!!
YT-neuvottelut Ranskan malliin
6
259
Vastaukset
- johtaja123123
Siitä vaan ottamaan minut vangiksi kun YT-neuvottelet sinut ulos.
Katsotaan sitten käräjillä kuka siitä kärsii - oikeastaan sama kun luovutat samantien sen sun omakotitalosi minulle.- polkemiseen kyllästy
enhän minä voi mitään rangaistusta saada koska esitit juuri kirjallisen suostumuksesi vangiksi joutumiselle :D
- uristi123
polkemiseen kyllästy kirjoitti:
enhän minä voi mitään rangaistusta saada koska esitit juuri kirjallisen suostumuksesi vangiksi joutumiselle :D
Ei se henkilön lupa oikeuta vapaudenriistoon joka on rikossyytteen alainen asia.
- polkemiseen kyllästy
uristi123 kirjoitti:
Ei se henkilön lupa oikeuta vapaudenriistoon joka on rikossyytteen alainen asia.
kun kerran olet joku juristi niin kerropa mikä on oikeuttanut mm. EU:n heikoimman työntekijöiden irtisanomissuojan Suomessa?
Juristitkin kuuluu samaan eliittiin poliitikkojen ja talouseliitin kanssa, ei ihme että hyvävelihomoklubilaiset järjestelee etuja vain toisilleen polkien samalla tavallisen kansan etuja jotka kuuluu muissa maissa asiaan.
Suomiko muka demokraattinen tasavalta? Kyllähän se OLI mutta jo 90-luvun lamassa vallan kaappasi aivan vääränlainen aines ja nyt on vallassa vain rahan ja ahneuden valta, eliitti on sulkenut korvansa kansalaisten valitukselta joten kovat otteet ovat ainoita tehoavia jos kansalaiset haluaa parantaa asemaansa. - juristihanmää
polkemiseen kyllästy kirjoitti:
kun kerran olet joku juristi niin kerropa mikä on oikeuttanut mm. EU:n heikoimman työntekijöiden irtisanomissuojan Suomessa?
Juristitkin kuuluu samaan eliittiin poliitikkojen ja talouseliitin kanssa, ei ihme että hyvävelihomoklubilaiset järjestelee etuja vain toisilleen polkien samalla tavallisen kansan etuja jotka kuuluu muissa maissa asiaan.
Suomiko muka demokraattinen tasavalta? Kyllähän se OLI mutta jo 90-luvun lamassa vallan kaappasi aivan vääränlainen aines ja nyt on vallassa vain rahan ja ahneuden valta, eliitti on sulkenut korvansa kansalaisten valitukselta joten kovat otteet ovat ainoita tehoavia jos kansalaiset haluaa parantaa asemaansa.Kaksi eri asiaa. Tes on sopimusoikeutta. Vapaudenriisto rikosoikeutta.
Ei se oikeus ole kaikille kato sama. - polkemiseen kyllästy
juristihanmää kirjoitti:
Kaksi eri asiaa. Tes on sopimusoikeutta. Vapaudenriisto rikosoikeutta.
Ei se oikeus ole kaikille kato sama.tes on silkkaa työnantajien sanelupolitiikkaa, ei se ole sopimus jossa työntekijöiden näkökantaa ei noteerata lainkaan!
Suomalaisten työntekijöiden huono asema pitäisi olla rikosoikeusasia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi385366Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2935200Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä644519Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692445Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481890Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu301835Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161722- 1051516