Yökastelu ja stressi?

Voiko stressi aiheuttaa aikuisella yökastelua? Miten aikuisen yökastelua tutkitaan? Jos aiheuttajana on stressi niin miten yökastelua sitten hoidetaan?
12411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En tiedä tuosta kastelun ja stressin yhteydestä, mutta ainaskin kannattaisi tutkituttaa verensokeri, ettei vain diabetes vaivaa...

Auttaneeko aikuiselle yökasteluun sama konsti kuin lapselle, eli ettei juo mitään klo 18 tai 19 jälkeen? Oma lapseni pääsi näin eroon yökastelusta 5-vuotiaana (lääkärin ohje).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tapio kirjoitti:

Voiko stressi aiheuttaa aikuisella yökastelua? Miten aikuisen yökastelua tutkitaan? Jos aiheuttajana on stressi niin miten yökastelua sitten hoidetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu