laihduttaminen ilman lihaskatoa!

epätietoinen2

Hei! Olen urheilulukiota käyvä urheilullinen tyttö, joka haluaisin hieman laihtua vatsasta. Viime keväänä, noin vuosi sitten, laihdutin melko paljon (noin 7 kiloa), ja samalla lihakseni katosivat. Laihduin kevyellä ja vähähiilihydraattisella ruokavaliolla. Liikuin myös paljon!
Nyt lähi aikoina olen taas ruvennut syömään epäterveellisemmin ja paljon "huonoja" hiilihydraatteja. Toki liikun paljon, urheilulukiossa siis olen, mutta silti vatsan ympärille on jälleen kertynyt läskiä. Haluaisin kesäksi taas kuntoon ja unelmoin sixpäkistä!
Osaatteko neuvoa, miten voisin laihtua niin etteivät lihakseni taas katoa, tai heikkene liiasti? Miten kannattaisi syödä ja liikkua, jos haluaisi vielä sixpäkin?

2

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laihduta hitaasti

      Laihduttamalla hitaasti ja terveellisesti. Nopeassa vähäkalorisessa laihduttamisessa ensimmäisistä pudotetuista viidestä kilosta 3,5kg on vettä, 1kg rasvaa ja 0, 5kg lihasta. Tästä eteenpäin vähäkalorisella laihduttamisella vain max. 60% pudotuksesta voi olla rasvaa eli aitoa laihtumista, kun se hitaalla laihtumisella voi olla 90-100%.

      Kuinka siis laihduttaa järkevästi? Arvioi kulutuksesi esim. täältä:
      http://www.sydanliitto.fi/energiantarve1
      ja vähennä kalorien saantia 500-1000kcal/vrk. Jos olet kevyt ja kulutuksesi pieni, älä kuitenkaan mene alle 1500 kilokalorin.

      Syö 5-6 kertaa päivässä 2-3 h välein. Joka aterialla tulisi olla proteiinia, rasvaa ja hyviä hitaasti imeytyviä hiilihydraatteja. Koska liikut paljon, tarvitset paljon proteiinia estämään lihaskatoa. Lihas on juuri se kudos, joka rasvaa polttaa ja sen menetyksellä lihot helpommin. Rekisteröitymällä Kiloklubin sivustolle (www.kiloklubi.fi) voit ilmaiseksi pitää yllä ruokapäiväkirjaa, joka laskee kalorit ja ravintoainekoostumuksen. Siitä näet mm. paljonko ateriasi sisältää proteiinia. Juo vettä n. 2 litraa / vrk.

    • Laihduta hitaasti

      Kun lisäät kasviksia ja vähennät nopeasti imeytyviä hiilihydraatteja kuten leipää, perunaa ja valkoista riisiä sekä jätät pois karkit, sokeriset limsat, sipsit, leivonnaiset ja pikaruoan, saat syödä aika paljon ja silti kalorimäärä tippuu ja laihdut. Liikkuvana teininä tarvitset kuitenkin myös hiilihydraatteja, joten älä luovu perunoista ym. hiilareista kokonaan. Muuten et jaksa liikkua ja opiskella.

      Valvominen lihottaa. Nuku kunnon yöunet 8-9h.

      Huom. Jos painoindeksisi on normaali- tai alipainoinen, varo laihdutuskuureja. Niillä voit sekoittaa aineenvaihduntasi ja pituuskasvusi loppuu, ellet ole jo täysikokoinen. Samalla altis itsesi anoreksialle, joka on vakava sairaus ja joka voi johtaa kuolemaan. Tarkista painoindeksisi täältä:
      http://www.laskurini.fi/terveys/painoindeksilaskuri-lapsille-ja-nuorille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4402
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2859
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2612
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1585
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      192
      1030
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe