Olen ostamassa selected hommen villakangastakkia, mutta koko vähän mietityttää. oma hartialeveys 66cm, rinnanympärys 105cm vyötärö 93cm. Pituutta minulla on 184cm ja painoa 82kg.
Olen kokeillut molempia takkeja. M tuntui vyötäröstä vähän makkarankuorelta, mutta näytti muuten hyvältä ja istui hartioista. L on erittäin mukava päällä, mutta jää keinumaan päälle, eli keskivartalossa on paljon tyhjää tilaa.
Netissä on annettu noita kokotaulukoita, mutta ei niistä ole oikein hyötyä, kun välillä ne väittää, että olen xl-luokassa. kyseessä on tämä takki. http://www.kolibrishop.com/maenner/jacken/winterjacken/selected-memphis-coat-black-p-96439.html
osaisko jok
Takin koko. M vai L ?
ollighter
2
1042
Vastaukset 2
- pajunvitsa
Mistä löytyy selectedin kokotaulukko?
- kumpikin_huonoja
Älä osta kumpaakaan, jos kerran ei ole kumpikaan sopiva. Ei kannata vääränkokoista takkia ostaa sen takia että saa niin halvalla. Menee se vähäinenkin raha ihan hukkaan.
Paljon parempiakin takkivalmistajia on runsaasti, joilta varmasti löytyy sopiva malli kun kiertää stockan, sokoksen, halosen yms. alennusmyynnit läpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861426
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä371115Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk21891Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154735Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13710- 46669
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja196664Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39558