Kuuntelin tuossa muutamia Rybackin biisejä ja annan tässä ei-pyydettyä palautetta, koska muusikon kätyrit tätä tiettävästi lukevat. Elikä tuo laulu on suurin puute näissä biiseissä. Musiikki kuulostaa niin hyvältä kuin peräkammarissa varmaan saa aikaiseksi, mutta laulu tuntuu jotenkin pidätellyltä. Esim. MA Numminen ja varmasti moni muukin on kääntänyt oman huonon laulutaitonsa edukseen ja löytänyt omanlaisensa tavan laulaa. Rybackin laulu ei kuulosta vapautuneelta ja varmalta. Laulusta puuttuu siis aitoa tunnetta. Uskon, että pillun saannilla tuokin asia korjaantuisi ja Ryback löytäisi oman varman laulusaundinsa ja yhteyden tunteen ja äänensä välille.
Tästä mallia miltä kuulostaa nörttimies, joka saa pillua:
http://www.youtube.com/watch?v=VBSvWisL0lY
Tästä mallia miltä kuulostaa nörttimies, joka saa pillua:
http://www.youtube.com/watch?v=VBSvWisL0lY
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo laulu kuulostaa sellaiselta mukaironisen huonolta tekolaululta.
Eikö se sitten sovi yhteen mukaironisen huonon musiikkinsa kanssa.
Kysymys: Pitäisikö MA Nummisen vaieta?
Vastaus: Kyllä, ehdottomasti.
http://www.youtube.com/watch?v=d91xvkzTtPk
Olet oikeassa kutakuinkin kaikessa. Tosin edes saaminen ei auttaisi asiaa, sillä käytännössä koko CR-projektin ajan tilanne on ollut se, etten ole saanut työskennellä ja äänitellä laulua rauhassa tai edes harjoitella sitä. Kun vokaaliosat on täytynyt purkittaa kiireellä ilman äänenavausta ja nämä äänityssessiot ovat yleensäkin ainoat hetket elämässäni, jolloin edes voin käyttää ääntäni ketään häiritsemättä, olisin enemmän ihmeissäni, jos laulu näistä tekijöistä huolimatta toimisi. (Joka ikisen biisin kohdalla äänityshetki on ensimmäinen kerta, kun sitä laulan.) Soittopuolellahan ainoa rajoittava tekijä on alkeellinen laitteisto; aikaa uusintaotoille ja harjoittelulle piisaa ihan niin paljon kuin vain on järkevää tällaisiin juttuihin tuhlata.
Toisaalta en usko, että menestyisin sen paremmin, vaikka laulu sujuisikin luontevammin. Enkä menestystä tavoittelekaan, mutta silti olisi yksi syy, miksi haluaisin tehdä kaiken paremmin: saisin eniten maailmankuvaani vahvistavaa tyydytystä mahdollisimman hyvin tehdystä mutta täysin turhasta työstä. Ihanteellisinta tietysti olisi tehdä kappale, josta kuulijalle syntyisi sekä ihaileva vaikutelma kyvykkyydestä että sitä voimakkaampi negatiivinen reaktio kykyjen täydellisestä haaskaamisesta joko tyhjänpäiväisyyteen tai silkkaan ilkeyteen. (Ja kaikki tämä tietenkin täysin omaa etua ja hyötyä tavoittelematta: turhuus ja ilkeys vain turhuuden ja ilkeyden vuoksi! Siinä vasta täydellinen rikos ihmisyyttä vastaan.)
Vuosi 2014 käynnistyykin tuotantoni osalta ilkeydellä. Lauluja vaille valmiina on teinien itseaiheutettuja alkoholikuolemia käsittelevä (arvatkaa näkökulma) kappale "Bodi bäggiin, nimi lehteen". Vaikka itse sanonkin, tässä tulevassa muuten geneerisessä pop-kappaleessa on musiikillisesti varsin yllättävä C-osa, sillä pitäähän tällaisiin panostaa, jotta ne eivät vaikuttaisi hetken mielijohteesta tehdyiltä provokaatioilta!
Palstan nuoret, puhdaslihaiset pojut eivät varmaan hoksaa aloittajan nimimerkin merkitystä...
Deduktiivinen päätelmä: tällä palstalla on TODELLA iäkkäitä miehiä, jotka esittävät nuorempaa.
Mulla on kuules parhaat nuoruusvuodet vielä kaukana edessä.
Tässä kuule mureni palstan kurpitteluilta pohja ja perustukset kertaheitolla.
Mikähän Veteraani Vitjamuna sielläkin kirjottaa, mietin vaan..