Kun ihminen puhuu itsestään alentavaan sävyyn ja leimaa itseensä negatiivisen leiman otsaan, hän tiedostamattaan alkaa uskoa tähän leimaan. (Ihan perus psykologiaa.)
Fiksumpaa ja kehittävämpää olisi vaan puhua, että joku on taitavampi (lue enemmän harjoitellut). Tällainen ajattelu pitää sisällään kehittymisen mahdollisuuden.
Alan ammattilaiset vertaavatkin pokaamista esim soittamisen tai minkä tahansa vastaavan taidon opetteluun, eikä sielläkään käytetä moisia termejä. (Tietysti aina on tyyppejä jotka tanssivat hassusti omina itsenään eikä niillä ole hajuakaan että tanssia ylipäätään voi myös opetella.)
Fiksumpaa ja kehittävämpää olisi vaan puhua, että joku on taitavampi (lue enemmän harjoitellut). Tällainen ajattelu pitää sisällään kehittymisen mahdollisuuden.
Alan ammattilaiset vertaavatkin pokaamista esim soittamisen tai minkä tahansa vastaavan taidon opetteluun, eikä sielläkään käytetä moisia termejä. (Tietysti aina on tyyppejä jotka tanssivat hassusti omina itsenään eikä niillä ole hajuakaan että tanssia ylipäätään voi myös opetella.)
Vastaukset 20
Vanhimmat
Olet siis sitä mieltä, että ei ole olemassakaan mitään tasoja ja kaikki on kiinni pelkästään pokaustaidoista?
Eli naiset eivät ole esim. kiinnostuneempia pitkistä, komeista, menestyvistä miehistä kuin lyhyistä, rumista ja köyhistä miehistä?
Ymmärtäkää nyt että termit ATM ja YTM ovat vain termejä joilla kuvataan ilmiötä. Ihan hyvin ne voi vaihtaa toisiin. Esim. halutut ja ei-halutut miehet tjsp. Noiden nimitysten hylkääminen ei poista mitenkään sitä tosiasiaa, että osa miehistä kiinnostaa naisia todella paljon ja osa ei kiinnosta lainkaan.
Samaten tasoja on naisissakin. Esim alle 25v lapseton nainen vs yli 35v yh. Kummallakohan on suurempi markkina-arvo?
AP puhuu asiaa.
Mutta niin, naiset ovat yleisellä tasolla kiinnostuneempia "pitkistä, komeista, menestyvistä miehistä kuin lyhyistä, rumista ja köyhistä miehistä?" Mutta teidän atmien päähän ei vain tunnu mahtuvan se seikka, että miehessä on noin kymmenen kertaa enemmän muuttujia jotka vaikuttavat tuohon "haluttavuuteen". Lisäksi jos tuomitsette itsenne kuuluvaksi tuohon heittämääsi "ei-halutut"-ryhmään ettekä yritä kuulua "halutut"-ryhmään, on silloin pelinne pelattu ja olette vain säälittäviä atmeja (tai "ei-haluttuja", jos tahdot) jotka ansaitsevat kohtalonsa.
Niin? Entä sitten? Noista naisista kumpikin saa halutessaan seksiä toisin kuin yli 35v kokematon peräkammarinpoika.
Kuten mitä muuttujia? Ja miten näitä muuttujia pääsee esittelemään jos nainen heti kättelyssä torjuu minut ulkonäköni takia?
Sekä myös parisuhteen.
Ei nainen välttämättä torju sinua ulkonäkösi takia, vaan jonkun muun muuttujan. Esim.
Menet juttelemaan naiselle ja nainen sanoo "mulla on poikaystävä", sinun reaktiosi tähän on yksi muuttuja.
- lysähtääkö hartiasi kasaan ja sanot "olisi se pitänyt arvata, en saa ketään", vai
- jatkatko juttua kuin mitään ei olisi tapahtunut.
"- jatkatko juttua kuin mitään ei olisi tapahtunut."
Miksi jatkaa? Tokaisee vain, että no ok menen iskemään sitten jonkun muun ja toivottelee hyvät päivänjatkot.
t: piiloalfa
Miksi jatkaa?
Siksi että niin reagoimalla todennäköisyys saamiseen on suurempi kuin sinun ehdottamallasi lauseella.
Todella kehittävää panna varattuja naisia. Toinen vaihtoehto on, että nainen torjui pehmeällä tavalla ja hänellä ei oikeasti ollut poikaystävää. Silloin hän on valehtelija.
Varatut ja valehtelijat eivät ole kiinnostavia.
t: piiloalfa
Jos jossakin vain ilmenee heikkoutta, uskovaiset korppikotkat ovat oitis paikalla tarkkailemassa mahdollisuuksiaan iskeä, ja PUA-touhu jos mikä sisältää rutkasti uskonnon elementtejä. On keskenään kilpailevia lahkoja ja koulukuntia; on omat pyhät liturgiansa ja puhetapansa; on gurut, joita rahvaan halutaan katsovan ylöspäin ja joiden taskuun rahat siirtyvät, kun nämä "hyvää hyvyyttään" tekevät palveluksiaan...
Totta että jotkut opettajat pitävät itseään oikean totuuden puhujina. Itse näen tuon uskontovertauksen kyllä toisinpäin: Atm:iydessään rituva on sokeasti uskova, jolle joku sanoo "lue the Game" ja tähän vastataan "minä en lue koska olen atm". Siis täysin sama vastaanotto jos sokeasti uskovalle sanoo "lue Jumalharha".
Nuo Pua piirit ovat kuin jotain uskonnollisia kultteja, joissa johtajia palvotaan ja katsotaan ylöspäin ja kaikki heidän sanomansa niellään vankkumattomana totuutena ja palkaksi tästä luvataan pääsy paratiisiin kuoleman jälkeen tai jotain.
PUA saarnaajat taas lupaavat palkinnoksi pääsyn naisen jalkojenvälissä olevaan paratiisiin ja ottavat kuulioliltaan rahat pois.
Yksi PUA vitsi kuuluukin, että mitä eroa on PUA:lla ja huoralla. Huora ottaa rahat ja antaa seksiä mitä on luvannutkin. Pua ottaa vain rahat ja lupaa seksiä.
Näillä on ihan oma todellisuus.
Näistä sitkeistä itseruoskinta vastauksista näkee, että tuleen huutelet.
Miten näitä voi auttaa?
Seuraavaksi herää kysymys: miksi näitä pitäisi auttaa, jos jokaiseen auttavaan sanaan vastataan haukulla ja vihalla?
Pitäisikö vain antaa pudota?
Ehkä tän koko touhun tarkoitus on pelkästään viha, eikä edes haluta kuunnella tai oppia?
Ruikitaan ruikkimisen vuoksi.
Tahtotila puuttuu selkeästi. Ei haluta nähdä eikä kuulla.
Naiset ovat kyllä mestareita tässä itselleen valehtelusta.
Eihän nykymaailmassa ole enää yhtään lihavaa huoraa, vaikka käytännössä joka toinen vastaantuleva reikäotus sellainen on.
En varmaan koskaan tule käsittämään tätä eräiden epätoivoa saada muut vaihtamaan yhden uskonlahkon toiseen. Mikä ihmeen kilpailu se on?
Oma suositukseni itselleni on pyrkiä kokonaan pois kaikenlaisista ulkoa annetuista ideologioista, ja pyrkiä sellaiseen "olen ihan normaali aikuinen"-ajatteluun, joka on paras mielentila löytää sellainen nainen, josta pitäisin ja jota arvostaisin ja jonka haluaisin elämääni.
Ei teoriat ole mitään uskonlahkoja ja eikö ole niin että kannattaa tutustua useampiin teorioihin ja sitten fiksuna valita?
Jos joku sanoo vinkin, että muista kätellä kun menet työhaastatteluun, niin harvoin siitä nousee metakka että "en varmana kättele, kyllä minun pitää kelvata työnantajalle omana itsenäni ilman mitään vippaskonsteja"!
En usko, että kukaan ajattelee itsestään alentavaan sävyyn, mutta jos sinut jätetään huomioitta ja päälle vielä haukutaan, niin kyllä siinä alkaa itsekin ajattelemaan, että itsessä on joku "vika" kun et kelpaa.
Ensin on siis kelpaamattomuus ja vasta sitten tulee ajatukset siitä, että on AT-mies. Varsinkin ujot miehet saavat kaikenlaisia leimoja, koska he eivät käyttäydy kuin suurin osa miehistä. Sitten kun olet saanut leimoja, niin lähestymiset eivät hyödytä mitään, koska sinulla on leima ja kukaan ei halua olla leimatun kanssa.
Vika ei niinkään ole meissä ihmisissä, vaan tässä sieluttomassa ja luonnottomassa länsimaisessa kulttuurissa. harva ihminen ajattelee itsenäisesti, joukkosielut seuraavat markkinavoimien luomi ideoita :)