maisteri

muuan maisterin paperit saanu nainen takertuu siihen etten osaa oikeinkirjotusta.ei näitä asioita purkaessa kai kieliopilliset jutut oo tärkeintä.laittakoon mielessään isot kirjaimet ja pisteet kohalleen.onpahan maisteri.hukkaan on koulutus menny jos ei osaa suomea lukea
10172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Taitaa nus siis viilata pilkkua kun ei muuhun kykene

Äänestä
  • kiitos.ei tämä oo hirveän helppoa tulla petetyksi jonka kyllä ansaitsen,ja olla se toinen mies.kumminki päin oon kokenu nämä jutut ja aina yhtä rankkaa.en tähän tilanteeseen oo tahtoen tullu.eiköhän tästä jotenni selviä.näyttää niitä muillaki olevan ongelmia.jotku haluaa vielä pyörittää veistä haavassa.ei pitäis koskaan rakastua.kun lopputulos on aina sama

    Äänestä

Onnellinen mies. Sillä ei ole mitään väliä onko oikeinkirjoitus oikein
jos asia tulee ymmärretyksi. Ettei pitäs rakastua, no äläpä nyt höpäjä. Rakkaus
on ikuista, kohde vain vaihtuu, näin sanovat ne, jotka tietävät.

Anna menevän mennä ja tulevaa voit toppuuttaa. Turhaan murehdit. Kaikesta
selviää, sanovat ne Raatteentieltä palanneet.
" Et petä Rokan Anttii", sopii moneen tilanteeseen. Tunne oma arvosi !

Äänestä

no sitä yritetään,näky muuten ihan hyvä elokuva just loppu

Äänestä

On noussut "kusi päähän" maisterille.
Oikeasti henkilö olipa sitten vaikka kuinka korkealle koulutettu hyvänsä ei elvistele arvoillaan ja opinnoillaan, vaan käyttää tietojaan ja taitojaan työelämässä, jota varten koulutus on suoritettu.

Perhe-elämässä ei ole arvoasteikkoja eikä nämä tiedot ole tarpeellisia edes hänelle.
Joten on todella kusi noussut päähän. Ei osaa elää yksityiselämää vaan etsii siitäkin arvonantoa koulutukselleen.
Vaikea ihminen niin kauan kuin ei ymmärrä erottaa asioita toisistaan.

Meidän yliopisto-opiskelijoille ei koulutukseen kuulu lainkaan elämäntapaoppia, joka olisi suorastaan tärkein asia tuon asiaopin lisäksi.
Meillä valmistuu paljon näitä hyvin epäinhimillisiä ihmisiä. Elämä ei ole heille helppoa, koska tuo opetus on jätetty pois, perhe-elämä ei tahdo sujua, vaan erotaan ja etsitään.

Jopa lääkärin koulutuksessa jätetään pois toisen ihmisen arvostamisen ja tästä syystä meillä usein käy niin, että lääkärille tämä ihminen joka on potilaana onkin heille vain esine ja lääkärit käyttäytyvät varsin rumasti potilaitaan kohtaan.

Kaikessa koulutuksessa pitäisi olla mukaan tuo tärkeä osa, miten eletään elämää työn ulkopuolella ja ilman arvonimikkeitä ja arvomerkkejä sillä eiväthän ne kuulu muualle työhön.

Äänestä

tuossa oli paljon asiaa

Äänestä
  • Nimimerkki " Ihmisyys " kiteyttää hyvin, juuri näin tulisi olla ! Mutta onko näin ?
    Eipä ole, vaan entinen ruustinna pönkitti omaa "arvoaan" miehen siivellä ja
    tohtori tosikko on niin fakkiutunut, ettei muusta puhukkaan kuin erikois-
    alastaan.

    Takanahan on ylpeys, olen sitä ja tätä, eli oppimattomat tollukat kyykkyyn.Mutta
    terve itsetunto ei tarvitse kyynärsauvoja, ihmisarvohan on kaikilla sama. Jokaisella
    on talenttinsa, ei osaa neurologi putkimiehen töitä ja kuitenkin molempia
    tarvitaan.
    Tunne-elämä on sitten erikseen, se on sellainen miinakenttä. vai mitä ?
    Välillä kärvennytään, mutta pettymyksistä selvitään!

    Äänestä

Kirjotin muillekki palstoille ja aina joku takeetuu siihen että ei ole teksti kieliopillisesti luettavaa.Hohhoijaa.

Äänestä
  • Kappalejako on kyllä suotavaa. Nimittäin pitkä jorina yhteen pötköön vieraannuttaa tekstistä, ei jaksa lukea vaikka teksti olis kieliopillisesti ihan oikein.

    Äänestä

Onhan täällä noita pilkunviilajia näkynyt olevan aika lailla. Jotenkin tuntuu, että ihminen joka siihen sortuu toisen kirjoittamisen kielioppi virheisiin taitaa tosiasiassa vain niuhottaa muista syistä, Onko sanoma vähän liian koskettava ja jotenkin pitää saada iskeä. Kun on paha olla lyö näin ketä tahansa
Onkohan siihen mitään syytä.
Minustahan se on siitä riidan haastamista, eli näinkö siinä kotielämäskin menee. Ei silloin ole ihme että ei toimi. Jos toinen on aidanseipäissä eikä asiassa, sillä sitähän tuo kielioppiasuun puuttuminen tällaisissa asioissa.

On erikseen asiat, joissa tarvitaan oikeaa kielioppia ja ne asiat eivät mitenkään koske perhe-elämää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onnellinenmies kirjoitti:

muuan maisterin paperit saanu nainen takertuu siihen etten osaa oikeinkirjotusta.ei näitä asioita purkaessa kai kieliopilliset jutut oo tärkeintä.laittakoon mielessään isot kirjaimet ja pisteet kohalleen.onpahan maisteri.hukkaan on koulutus menny jos ei osaa suomea lukea

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu