Tuntityö (osa-aikasena) ja arkipyhäkorvaukset

Tietämätön

Heippa!

Kysyisin teiltä viisaammilta täällä, että kuinkas osa-aikaista työtä tekevälle tuntityöläiselle maksetaan nämä joulukuun arkipyhät? (Itsenäisyyspäivä, jouluaatto(?) joulupäivä, tapaninpäivä.) Kaupan alalla siis olen, ja PAM:in sivuilla lukee näin: "Osa-aikaisella työntekijällä rahakorvaus tai työajan lyhennys lasketaan jakamalla työsopimuksessa sovittu viikkotyöaika 5:llä. Esimerkiksi jos työsopimuksessa sovittu viikkotuntimäärä on 30 h, se jaetaan viidellä ja työajan lyhennys on 6 tuntia. Vuosilomapäiviä eivät voi olla kirkolliset juhlapyhät tai myöskään pääsiäislauantai, vapunpäivä tai itsenäisyyspäivä. " Itse teen 32,5 tuntista työviikkoa, eli korvaus olisi 6,5 tuntia. Eikös tuo 26 tuntia, mitä tuosta nyt tulee, ole rahallisesti korvattavia/työajanlyhennykseen kuuluvia päiviä, eikä niitä sotketa mitenkään tuohon vuosilomaan? Pomo meinaa tosiaan pistää nuo arkipyhät vuosilomapäivien piikkiin. Että kustaanko mua linssiin nyt, vai miten homma oikeasti toimii?

4

2101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Edellinen

      Työsuhde alkoi 3.6.2013.

    • fiksu3

      Kultakin arkipyhältä maksettava korvaus! 6,25*tuntipalkka

    • lopsist

      Arkipyhiä ei lasketa vuosilomapäiviksi. Esim. Jos on koko pääsiäisviikon lomalla, niin kuluu neljä lomapäivää.

      "Vuosilomapäiviä ovat kaikki arkipäivät. Arkipäiviä ovat muut viikonpäivät kuin sunnuntait, kirkolliset juhlapäivät, itsenäisyyspäivä, jouluaatto, juhannusaatto, pääsiäislauantai ja vapunpäivä (yleensä kalenterissa punaisella merkityt päivät). Vuosilomajaksolle sijoittuvat lauantait lasketaan siis lomapäiviksi."

      http://www.vuosilomaopas.fi/fi/maaritelmat.html

    • Anonyymi

      Jos olit siis työssä ja riippuen sinun työsuhteestasi. Mutta siis esim. siivousalalla sehän ei mene niin. Sinun pitää olla siis työssä ollut ennen ja jälkeen. Lisäksi ne lasketaan eri tavalla. Lisäksi sinun pitää olla ollut siis työssä yli kolme kuukautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      105
      3565
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      230
      2333
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2120
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      38
      1869
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1669
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1128
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      920
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      882
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      70
      860
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      822
    Aihe