Paino vain nousee nutratessa

sassuunisatrsuuni

Elikkäs, alotin 9pv sitten nutraamisen, jotta saisin motivaatiota nostattavan alun projektilleni...kesäksi kuntoon. Kyseessä kymmenkunta tiputettavaa kiloa. Paino on nyt nousussa aikas kiitettävästi, ottaen huomioon, että luvattu äkästä painonlaskua...käyn koiran kanssa aamuin illoin reippaan kävelyn, muuta liikuntaa en harrasta. työn puolesta saan kävellä ihan kiitettävästi. Syön ohjeistuksen mukaan korvikkeita ja lisäksi sen 2l vettä päälle. KOhta 2kg on enempi painoa mitä lähtötilanteessa :O mikä mättää??

5

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • $§$§
      • karppaussucks

        Tutkimuksissa ei ole todettu että VLCD vaikuttaisi TEE/REE/NREE arvoihin dieetin jälkeen yhtään sen enempää kun hitaampi dieettikään, päinvastoin tutkimuksissa on todettu että saattaa olla jopa pienemmät vaikutukset.

        VLCD ei siis vedä aineenvaihduntaa sekaisin.

        Metaboliceffectin kirjoittelu on myös sitä perinteistä netin huuhaata, otetaan ne pienen otannan tutkimukset jotka tukevat omia ideologioita, tulkitaan ja yleistetään asiat väärin ja jätetään kiusalliset tutkimukset huomioimatta jne jne. esim Leptiinin vaikutus aineenvaihduntaan ei todellakaan ole noin yksiselitteinen kun kirjoittaja väittää.


    • $§$§

      Sulla on sit varmaan selitys sille, miksi aloittaja ei laihdu nurtaamisesta huolimatta.

      Sun tutkimuksiisi en luota tipan vertaan. Laitapa linkkejä kehään. Ikää minulla on jo sen verran, että olen nähnyt tuon säästöliekin ja aineenvaihdunnan hidastumisen käytännössä tuttavapiirissäni moneen kertaan. Vähäkalorinen dieetti hidastaa kilpirauhasen toimintaa ja jos siinä on jo ennestään vähän vajaatoimintaa, mitä monella helposti lihovalla onkin, se vain pahenee. Kilpirauhassairas ei saisi ryhtyä ollenkaan vähäkaloriselle dieetille.

      Yksi kahdeksasta naisesta sairastuu kilpirauhasen vajaatoimintaan jossain vaiheessa elämäänsä. Miehillä sairaus on harvinainen. Diagnoosin jo saaneiden ja lääkittyjen sekä terveiden välissä on koko joukko, joilla kilpirauhanen on normaalia hitaampi, vaikka ei saakaan (vielä?) hormonikorvauslääkitystä.

      Kun leptiini aikoinaan löydettiin, uutisoitiin, että nyt on keksitty lääke lihavuuteen. Mutta niin ei käynyt. Leptiinin eritys ja sen vaikutus ihmiseen on hyvin monimutkaista. Lihavilla leptiiniä voi erittyä paljonkin, mutta sen teho on heikompaa kuin normaalipainoisilla. Painonhallinnan fysiologiassa on vielä paljon tutkimista.

      • sassuunisatrsuuni

        "Sulla on sit varmaan selitys sille, miksi aloittaja ei laihdu nurtaamisesta huolimatta. "

        Aloittaja ei laihdu koska on trolli, siksi rakas ääliö, hähähähähähä !


    • vi.tun ääliöt

      Nutri dietti on ihasn turha. Ei toimi läheskään kaikilla. Rippuu ihmisestä ja aineenvaihdunnasta mutta tosiasia on että se on ihan turha. Parempi tuloksia saa kun alkaa oikeesti liikkumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4028
    2. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      155
      3827
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      45
      3639
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2815
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      77
      2659
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1938
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      404
      1202
    9. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1198
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      61
      1191
    Aihe