Oikeita tietoja mormoneista

Sivustolla www.mormonit.fi Uutishuoneessa on oikeita tietoja mormoneista.
Arvelen että jos tällä palstalla kirjoittelevat edes hiukan perehtyisivät arvoihimme ja oppimme, niin ainakin perusteeton leimaaminen ei-kristilliseksi loppuisi. Mormonit ovat ehdottomasti kristittyjä, kun tarkastellaan sitä, mihin uskomme. Vain kristillisyyden määrittely ihmisten laatimista uskontunnustuksista käsin antaa toisen käsityksen.

Tämä on ote artikkelista "Keitä ovat mormonit".

Arvot

Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkko on sen Uuden testamentin kristinuskon palautus, jota Jeesus ja Hänen apostolinsa opettivat. Se ei ole protestanttinen, evankelinen, katolinen eikä ortodoksinen kirkkokunta. Siitä huolimatta kirkon kannattamat moraaliin, kohteliaisuuteen ja perheeseen liittyvät perusarvot ovat samankaltaisia kuin useimmilla muilla kristillisillä kirkoilla. Kirkon jäsenet löytävät evankeliumin toivon ja onnen sanomasta turvaa maailman epävarmuudelta. Mormonien ajattelussa keskeisenä teemana on, että elämällä on jumalallinen tarkoitus, että Jumala välittää jokaisesta ihmisestä ja että jokaisella on kyky kehittyä tekemällä oikeita valintoja.

Uskonkäsitykset

Myöhempien aikojen pyhät uskovat, että taivaallinen Isämme on rakastava, persoonallinen Jumala. Koska Hän on henkiemme Isä, kaikki ihmiset ovat Hänen lapsiaan ja siten veljiä ja sisaria keskenään. Hän lähetti Poikansa Jeesuksen Kristuksen lunastamaan ihmiskunnan sen synneistä. Kirkon jäsenet yrittävät elää elämäänsä Vapahtajan opetusten mukaan. Kaikki ihmiset ovat oikeutettuja saamaan henkilökohtaista ilmoitusta. Jumala on kutsunut meidän aikanamme uusia apostoleja ja profeettoja, joiden kautta Hän ilmoittaa sanaansa, kuten Hän teki muinoin. Näin Jumala puhuu yhä ihmiskunnalle. Mormonit uskovat Pyhään Raamattuun, sekä Vanhaan että Uuteen testamenttiin. Lisäksi he käyttävät muitakin pyhiä kirjoituksia kuten Mormonin kirjaa, joka on toinen todistus Kristuksen palvelutyöstä ja jumaluudesta. Yhdessä käytettyinä nämä pyhät kirjat antavat näkemystä tärkeisiin kysymyksiin muun muassa Jumalasta, pelastuksesta ja sovituksesta.
2996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Sivuston WOT-merkki on oranssi eli ei kovinkaan luotettava. Sen sijaan www.mormonismi.net sivuston merkki on vihreä.
Kannattaa tässäkin asiassa etsiä tietönsa sensuroimattomista lähteistä.

Äänestä

Ja miksi Tapani kirjoitat Jumalasta yksikössä kertomatta, että ketä heistä tarkoitat. Isä-Jumalaako vai jotain alempaa?

> Siitä huolimatta kirkon kannattamat moraaliin, kohteliaisuuteen ja perheeseen liittyvät perusarvot ovat samankaltaisia kuin useimmilla muilla kristillisillä kirkoilla

No eivät kyllä ole, kun ajattelee kirkon alkuaikojen johtajien irstailuja. Ja mioniavioisuushan on ikuinen periaate, joka ei ole tällä hetkellä voimassa.

Äänestä
  • Aloittaja

    Eikö tämä ole selvää: "Myöhempien aikojen pyhät uskovat, että taivaallinen Isämme on rakastava, persoonallinen Jumala. Koska Hän on henkiemme Isä, kaikki ihmiset ovat Hänen lapsiaan ja siten veljiä ja sisaria keskenään. Hän lähetti Poikansa Jeesuksen Kristuksen lunastamaan ihmiskunnan sen synneistä."

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Eikö tämä ole selvää: "Myöhempien aikojen pyhät uskovat, että taivaallinen Isämme on rakastava, persoonallinen Jumala. Koska Hän on henkiemme Isä, kaikki ihmiset ovat Hänen lapsiaan ja siten veljiä ja sisaria keskenään. Hän lähetti Poikansa Jeesuksen Kristuksen lunastamaan ihmiskunnan sen synneistä."

    Mutta miksi puhutaan yksikössä? Onhan teillä muitakin Jumalia kuin Isä-Jumala.

    Äänestä

  • Aloittaja

    WOT. kirjoitti:

    Mutta miksi puhutaan yksikössä? Onhan teillä muitakin Jumalia kuin Isä-Jumala.

    Meilllä on vain yksi taivaallinen Isä. - Etkö todella ymmärrä tällaista perusasiaa?

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Meilllä on vain yksi taivaallinen Isä. - Etkö todella ymmärrä tällaista perusasiaa?

    Olkoon Kristus sinulle vaikka sitten maallinen isä, mutta Jumalia teillä on monta, joten tuo aloitukseen lainaamasi teksti on harhaanjohtavasti kirjoitettu.

    Äänestä

"Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkko on sen Uuden testamentin kristinuskon palautus, jota Jeesus ja Hänen apostolinsa opettivat"
ei pidä paikkaansa toitte uudet opit joista Jeesus, apostolit tai UT eivät tienneet yhtään mitään jopa Isä-Jumala on uusi .

On vaikea ymmärtää mikä kristillinen kirkko tai ryhmä joka noudattaa UT:n opetuksia, vaikka painotukset olisivat erilaisia eri kirkoilla, olisi luopunut kirkko - mistä ne ovat luopuneet?

Äänestä
Aloittaja

Mistäkö luovuttiin?

1. Noin vuoden 225 j.Kr paikkeilla alkuperäinen kastetapa muutettiin: voiteleminen otettiin käyttöön, ja sitä seurasi lapsikaste.
2. Kymmenysten tilalle, joita oli pidetty vilpittömyyden koetuksena, tuli pakollinen verotus, josta papisto oli vapautettu.
3 .Jeesuksen Kristuksen asettama yksinkertainen ehtoollistoimitus korvattiin loistokkaalla, juhlallisella messulla. Ehtoollisen yhteyteen liittyi transsubstantiaatio-oppi, joka merkitsee, että sakramenttiaineet – leipä ja viini – muuttuvat ehtoollista nautittaessa jollain mystisellä tavalla ristiinnaulitun Herran todelliseksi lihaksi ja vereksi.
4. Kolme- tai neljäsataa vuotta Kristuksen ristiinnaulitsemisen jälkeen Rooman samoin kuin Konstantinopolin valtiolliset johtajat ottivat nimittääkseen kristillistä kirkkoa johtavat pappismiehet. Vihdoin Konstantinopolin keisarit valtiollisen mahtinsa noustessa julistivat Rooman katolisen kirkon johtajat pannaan. Sata vuotta myöhemmin Rooma asemansa turvaten maksoi takaisin samalla mitalla ja julisti itäisen kirkon johtajat pannaan. Katkera riita ortodoksisen ja katolisen kirkon välillä jatkui, kunnes välit lopullisesti katkesivat v. 1045. Kumpikin kirkko väittää nykyisin itsellään olevan Pietarilta ja Paavalilta peräisin olevan valtuuden.
· 5. Viidennellätoista vuosisadalla katolisen kirkon johtajat aloittivat anekaupan, ts. syntien anteeksiantamisen rahasta. Usein saatiin tulevatkin synnit anteeksi jo tehtyjen ohessa. Kunkin henkilön maksu riippui rikkomuksen vakavuudesta ja kukkaron paksuudesta. Sadassa vuodessa anekauppa levisi hyökyaallon tavoin yli Euroopan. Anekauppiaiden nimellä tunnetut kirkon asiamiehet keräsivät itselleen sekä kirkon ja valtion johtomiehille suunnattomat varat. Suotta Martti Luther ei liittänyt yhdeksäänkymmeneenviiteen kirkon oven naulaamiinsa teeseihin sanoja ”kun raha kirstuun kilahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa”.
6. Keisari Konstantinuksen julistettua kristinopin valtion uskonnoksi vuonna 331 kokonaiset armeijat menivät kasteelle keisarin tiukan kehotuksen vuoksi. Nämä uudet kääntymättä jääneet laumat toivat mukanaan lukuisia pakanallisia symboleita ja rituaaleja, jotka vääristivät jumalanpalveluksen muodon. Pappeuden johtovirat myytiin eniten tarjoavalle. ”Simonia”, joksi kirkon virkojen myyntiä kutsuttiin (Ap.t. 8:9-24) , johti sellaiseen mädännäisyyteen, että paavi Gregorius VII nousi taisteluun sitä vastaan.
7. Kirkossa ei vielä neljännen vuosisadan lopulla ollut yhtenäistä käsitystä selibaatista. Sitten paavi Sirikius kielsi pappeja menemästä naimisiin ja määräsi ne, jotka olivat jo naimisissa, hylkäämään vaimonsa. Pappismiesten lapset, jotka olivat syntyneet isänsä papiksi vihkimisen jälkeen, paavi, samoin kuin keisari Justinianuskin, julistivat aviottomiksi ja siten perintöoikeuksia vailla oleviksi. Ortodoksinen kirkko hyökkäsi tätä oppia vastaan ja tuomitsi sen Konstantinopolin kirkolliskokouksessa v. 692 kerettiläiseksi. Kesti monta vuotta ennen kuin pappien naimattomuus onnistuttiin vakiinnuttamaan. Tämä onnistui vasta kun paavi Gregorius VII pani viralta naineen papiston ja julisti pannaan kaikki maallikot, jotka tukivat kapinoivia kirkonmiehiä.
8. Kirkko ryhtyi opettamaan, ettei Pyhällä Kolminaisuudella ollut ”ruumiita, ruumiinosia eikä kykyä tuntea ja liikuttua mielessänsä”. Tämä oppi kielsi Isältä ja Pojalta heidän ylösnousseet ruumiinsa ja Pyhältä Hengeltä hänen henkiruumiinsa. – Tämä oppi tuntuu todella omituiselta. Kirkko kuitenkin opetti Kristuksen ylösnousemuksesta haudasta ja taivaaseenastumisesta. Missä vaiheessa Kristus olisi menettänyt kuolemattoman ruumiinsa?
9. Kaste kuolleiden puolesta hylättiin (1. Kor. 15:29). Sen tilalle tulivat papiston rukoukset, joiden tarkoituksena oli syntisten sielujen siirtäminen pois kiirastulesta. Käyttöön tuli myös ns. viimeinen voitelu.
10. Yrittäessään tukahduttaa sisäiset kapinat ja voittaakseen käännynnäisiä, kirkko turvautui myös miekkaan. Euroopassa puhjenneissa uskonsodissa kuoli neljännes miljoonaa ihmistä.

Äänestä

Kristinusko varhaisin kastetapa oli upotuskaste jossa kastettiin niin aikuiset kuin lapset (perhekunnat) .
Kymmenykset kuuluivat juutalaisuuteen eivät kristinuskoon, ensimmäiset kristityt olivat juutalaisia, monet heistä siksi ympärileikkasivat, viettivät sabattia, noudattivat ruokasääntöjä sekä antoivat/erottivat kymmenykset.

Ehtoolliseen kuului leipä ja viini ja niiden siunaus, tapa on juutalainen, se on puiteiltaan puitteet on tietenkin muuttunut mutta tietääkseni ei ytimeltään eivätkö kristityt yhä siunaa leivän ja viinin ja muistele Jeesusta?

Kirkot toisinaan joutuivat vahvempien voimien alle monissa asioissa ja mukautumaan yhteiskunnan sääntöihin mutta eikö teidänkin uskontonne kuuntele maallisia lakeja ja jopa saa ilmoituksia niiden mukaan?

Kaikki kirkot toimi kuten katolinen kirkko nyt tai aikoinaan, ei anekauppaa ole ollut idän kirkoilla eikä luterilaisilla eikä taida olla katolilaisillakaan nykyään

Selibaatti ei ole yksiselitteinen asia sillä Paavalihan selkeästi suositteli sitä. Jeesus ei määrännyt sen enempää naimisiin kuin pidättäytymään .

Ei UT sano että Jeesus jäi ruumiilliseksi.

Kastetta kuolleiden puolesta teki vain yksi seurakunta eikä sitä oltu käsketty tehdä
Kirkko on turvautunut miekkaan onpa hyvä ettei kukaan mormonijohtaja sentään koskaan ole turvautunut aseisiin kuten ei Jeesuskaan. Ihmiset ja ihmisten laitokset ovat aina enemmän tai vähemmän epätäydellisiä.

Kirkot ja kristityt ovat olleet huonoja Jeesuksen seuraajia tottahan se on, mutta eivät sentään ole sentään luopuneet hänen opetuksistaan ja korvanneet niitä uusilla ilmoituksilla, tuoneet tilalle uutta jumalaa tai uutta oppia ihmisestä. Teidän uskontonne vaate- ja kymmennysasian katson aneiden veroiseksi, niillä ansaitaan eturivin paikka taivaassa eli jumaluus ja planeetta tai mikä se saatava taivaankappale nyt onkaan

Äänestä

Te ETTE ole kristittyjä koska jo jumalkäsityksenne eroaa kristinuskon käsityksestä Jumalasta.

TE ette muuta kristinuskon määritelmää millin vertaa mihinkään suuntaan.

TE ette ole 'palauttaneet' yhtään mitään sillä ennen Smithiä ei mormonismia ole ollut missään eikä koskaan, missään muodossa.

Pelkkää perusteetonta valehtelua koko mormonismi.

Smith kylvi valehtelun siemenen joka itää ja kukoistaa teissä myöhempien aikojen tekopyhissä.

Äänestä

"Mormonit uskovat Pyhään Raamattuun, sekä Vanhaan että Uuteen testamenttiin." Miksi ja miltä osin kun Raamatussa on mielestänne kovin puutteellinen ja virheellinen ja jumalakin on väärä, JHWH valehtelee eikä Jeesus edes tunne isäänsä ja elohimista opetetaan ettei häntä ollenkaan ole .

Äänestä
Aloittaja

Sinulla on kovin virheellisiä kuvitelmia siitä mitä uskomme. Käy tutustumassa tästä:
www.mormonit.fi
Tämä on aivan tuulesta temmattua: " JHWH valehtelee eikä Jeesus edes tunne isäänsä ja elohimista opetetaan ettei häntä ollenkaan ole." Sinun ajatuksesi ovat takussa. Millä perusteella esität tällaista?

Raamattu on Jumalan sanaa sikäli kuin se on oikein käännetty. On siellä ristiriitaisuuksiakin, jotka ovat ihmisistä peräisin.

Äänestä
  • Taas se oranssi linkki. Kovin puutteellinen ja harhaanjohtava sivusto.

    Äänestä

  • Luen heprealaista raamattua alkukielellä jotenkin tuokaan tekosyy ei tässä kelpaa ja on kaiken kaikkiaankin varsin tyhmä.
    Esitän ajatuksen sillä perusteella mitä heprealainen Raamattu sanoo. Sen mukaan JHWH on ainoa jumala ja Israel sen todistaja .Jeesus uskoi että JHWH on hänen isänsä eikä Jeesus ollut tuomassa sanomaa uudesta jumalasta. Jos JHWH ei ole ainoa jumala ja Jeesuskin on jonkun tuntemattoman jumalan poika silloin sekä JHWH että Jeesus valehtelevat tai toista ei lainkaan ole ja Jeesus eksynyt ihminen .

    Äänestä

  • Aloittaja

    WOT. kirjoitti:

    Taas se oranssi linkki. Kovin puutteellinen ja harhaanjohtava sivusto.

    Tulkitset väärin. Vihreä rinki tarkoittaa vain lapsiturvallisuutta. Keltainen ei mitenkään viittaa luotettavuuteen.

    Äänestä

  • Esittelepä nyt EDES YKSI oikea historiallinen todiste Mormonin kirjan tarinoiden tueksi!

    Ennen sitä ei höpinöihinne ole pienintäkään syytä uskoa vähimmässäkään määrin.

    Pelkkää perusteetonta, tyhjän päälle väsättyä spekulaatiota, valehtelua ja selittelyä on koko mormonismi!

    Ainoa todellinen asia mormonismissa on kymmenysten keruu ja bisneksen pyörittäminen hölmöjen ihmisten rahoilla.

    Äänestä

  • Ja esittelepä EDES YKSI oikea todiste joka tukee Joseph Smithin väitettyä profeetallisuutta.

    SELLAISTAKAAN ei ole.

    Historiallisesti epätosi Mormonin kirja todistaa ainoastaan että tekijänsä Joseph Smith oli satusetä ja huijari.

    Mistään muusta ei ole PIENINTÄKÄÄN näyttöä.

    Äänestä

  • Ja TODISTA edes YKSI ASIA minkä Joseph Smith on mukamas 'palauttanut'.

    Täyttä hölynpölyä ja valehtelua kaikki mormonien 'palautukset' sillä mormonismia ei ole ollut koskaan eikä missään, minkäänlaisessa muodossa ennen 1800-lukua ja Joseph Smithiä.

    Ken muuta väittää, TODISTAKOON puheensa!

    Äänestä

  • Aloittaja

    to.. kirjoitti:

    Luen heprealaista raamattua alkukielellä jotenkin tuokaan tekosyy ei tässä kelpaa ja on kaiken kaikkiaankin varsin tyhmä.
    Esitän ajatuksen sillä perusteella mitä heprealainen Raamattu sanoo. Sen mukaan JHWH on ainoa jumala ja Israel sen todistaja .Jeesus uskoi että JHWH on hänen isänsä eikä Jeesus ollut tuomassa sanomaa uudesta jumalasta. Jos JHWH ei ole ainoa jumala ja Jeesuskin on jonkun tuntemattoman jumalan poika silloin sekä JHWH että Jeesus valehtelevat tai toista ei lainkaan ole ja Jeesus eksynyt ihminen .

    Ajatuksesi ovat solmussa tässä asiassa. Jeesus oli JHWH:
    1. Kor. 10:4
    ja joivat samaa hengellistä juomaa. Hehän joivat siitä hengellisestä kalliosta, joka kulki heidän mukanaan; tämä kallio oli Kristus. [2. Moos. 17:6; 4. Moos. 20:10,11]

    Tuo ei sinulle mene millään perille, koska olet kiinni VT:ssä etkä huomaa, että juuri se kertoo Jeesuksen tulevan fyysistikin maan päälle. Kristus oli JHWH VT:n kirjoituksissa. Hän oli saanut tehtäväkseen johdattaa Israelilaisia ja tuoda heidän kauttaan kaikille muillekin evankeliumin. Jeesus toimi Isänsä käskystä ja antoi Hänelle kunnian. Isä on ainoa Jumala, jota rukoilemme. Niin teki myös JHWH eli Jeesus Kristus.

    Äänestä

  • Aloittaja

    M.E.L. kirjoitti:

    Ja TODISTA edes YKSI ASIA minkä Joseph Smith on mukamas 'palauttanut'.

    Täyttä hölynpölyä ja valehtelua kaikki mormonien 'palautukset' sillä mormonismia ei ole ollut koskaan eikä missään, minkäänlaisessa muodossa ennen 1800-lukua ja Joseph Smithiä.

    Ken muuta väittää, TODISTAKOON puheensa!

    Palautetuista totuuksista olen antanut jo pitkän luettelon.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Palautetuista totuuksista olen antanut jo pitkän luettelon.

    Smith ei ole palauttanut mitään koska ennen häntä ei mormonismia ole ollut koskaan, missään eikä missään muodossa.

    Alkukristittyjen uskon ja tapojen kanssa mormonismilla ei ole mitään yhteistä ja jo jumalkäsitteeltään mormonismi on TÄYSIN TOISENLAINEN kuin juutalaisuus, kristinusko tai islam jotka ovat monoteistisiä uskoja joiden Jumala on UNIVERSAALI HENKI.

    Mormonismi on tässäkin perusasiassa tyystin omilla linjoillaan luulihajumalineen joilla on haaremit henkilasten tehtailuun!

    Kristinuskoa ja mormonismia ei millään ilveellä saa mahdutettua samaan pöytään vaikka miten selität! Turha edes yrittää, kukaan ei usko kuitenkaan.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Palautetuista totuuksista olen antanut jo pitkän luettelon.

    Ja mitä väliä höpinöilläsi on muutenkaan koska MK:n tueksi ei ole AINUTTAKAAN oikeaa todistetta - vaikka kyseessä oli olevinaan kehittynyt miljoonasivilisaatio suurine kaupunkeineen(!)

    Tästä kaikesta väitetystä hölynpölystä ei ole löydetty edes yhtä miekkaa tai kolikkoa... :-D

    Menkää hakkaamaan päätänne Italiaan, Kreikkaan tai Egyptiin hakkaamaan päätänne OIKEIDEN SIVILISAATIOIDEN jäämistöihin ja koittakaa saada pääparassanne kaikki muumit laaksoon ja inkkarit kanootteihin!

    Miten todellisuudentajutonta porukkaa te oikein olette?!?!

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Palautetuista totuuksista olen antanut jo pitkän luettelon.

    ...pelkkää perusteetonta parranpärinää ilman mitään substanssia.

    Mitäs jos keksisit jotakin hyödyllistä tekemistä?

    Auta vaikka vaimoasi kotitöissä niin olisit sinäkin jollakin tavalla hyödyksi :-D

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Tulkitset väärin. Vihreä rinki tarkoittaa vain lapsiturvallisuutta. Keltainen ei mitenkään viittaa luotettavuuteen.

    Toki mormonismi ei ole lapsiturvallista monestakaan syystä. Sen saivat kokea jo Smithin aikaiset lapset. WOT:issa on montakin eri luokitusta, kun sen avaa.

    Äänestä

  • M.E.L. kirjoitti:

    ...pelkkää perusteetonta parranpärinää ilman mitään substanssia.

    Mitäs jos keksisit jotakin hyödyllistä tekemistä?

    Auta vaikka vaimoasi kotitöissä niin olisit sinäkin jollakin tavalla hyödyksi :-D

    > Auta vaikka vaimoasi kotitöissä ,,,

    Väärin asetettu vaatimus. Oikea olisi: Tee oma osasi kotitöistä.

    Muistan kun kerran joltakulta kysyttiin televisiossa, että autatko vaimoasi kotitöissä. Vastaus oli: toisnaan.

    Olisi tietenkin pitänyt kysyä: "Teetkö oman osuutesi kotitöistä?"

    Olisikohan vastannut rehellisesti samoin sanoin?

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Tulkitset väärin. Vihreä rinki tarkoittaa vain lapsiturvallisuutta. Keltainen ei mitenkään viittaa luotettavuuteen.

    https://www.mywot.com/en/scorecard/www.mormonit.fi#rate

    Tuosta näet, että samat värit pätevät muuhunkin kuin lapsiturvallisuuteen.

    Äänestä

  • Aloittaja

    WOT. kirjoitti:

    https://www.mywot.com/en/scorecard/www.mormonit.fi#rate

    Tuosta näet, että samat värit pätevät muuhunkin kuin lapsiturvallisuuteen.

    Näin näyttää olevan. Sattui vaan niin, että se kohta jota klikkasin mainitsi vain lapsiturvallisuuden. Keltainen ei suinkaan ole merkki siitä, että kysymys olisi aina epäluotettavasta sivusta.

    Äänestä

  • Heh... kirjoitti:

    > Auta vaikka vaimoasi kotitöissä ,,,

    Väärin asetettu vaatimus. Oikea olisi: Tee oma osasi kotitöistä.

    Muistan kun kerran joltakulta kysyttiin televisiossa, että autatko vaimoasi kotitöissä. Vastaus oli: toisnaan.

    Olisi tietenkin pitänyt kysyä: "Teetkö oman osuutesi kotitöistä?"

    Olisikohan vastannut rehellisesti samoin sanoin?

    Aye, right! :-D

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Ajatuksesi ovat solmussa tässä asiassa. Jeesus oli JHWH:
    1. Kor. 10:4
    ja joivat samaa hengellistä juomaa. Hehän joivat siitä hengellisestä kalliosta, joka kulki heidän mukanaan; tämä kallio oli Kristus. [2. Moos. 17:6; 4. Moos. 20:10,11]

    Tuo ei sinulle mene millään perille, koska olet kiinni VT:ssä etkä huomaa, että juuri se kertoo Jeesuksen tulevan fyysistikin maan päälle. Kristus oli JHWH VT:n kirjoituksissa. Hän oli saanut tehtäväkseen johdattaa Israelilaisia ja tuoda heidän kauttaan kaikille muillekin evankeliumin. Jeesus toimi Isänsä käskystä ja antoi Hänelle kunnian. Isä on ainoa Jumala, jota rukoilemme. Niin teki myös JHWH eli Jeesus Kristus.

    Taas välttelyä.

    1 Kor.10.4 ei sano että Jeesus on JHWH, mutta Paavali siinä muuntaa alkuperäisen tarinan aivan toiseksi, alkuperäinen tarina joka on VT:ssä, kertoo että kallio oli kallio kun sitä lyötiin sauvalla siitä virtasi vettä niin juotavaksi niin ihmisille kuin janoiselle karjalle. Kallio sijaitsi tietyllä paikalla, se oli siellä israelilaisten tullessa ja jäi sinne heidän lähtiessään . Tarina alkuperäisessä muodossaankaan ei ole totta, Egyptin orjuus ei ole historiallinen tapahtuma eikä myös kansan vaeltelu Siinailla.

    Jeesus ei ollut JHWH heprealaisessa Raamatussa, JHWH ei siellä missään ilmottaudu ihmiseksi vaan ihmisten ja kaiken muunkin luojaksi, ei kenenkään pojaksi vaan ainoaksi jumalaksi.

    Jeesus antoi isälleen kunnian, muuta juutalainen ei voinut tehdäkään, ei ainakaan jos uskoi olevansa messias, isä ja messiaan voitelija on juuri JHWH, näin VT sanoo. Ota tai jätä. Puhuu se vieraista jumalistakin, mutta muut jumalat paitsi JHWH ovat epäjumalia.
    Lainaan tässä siis VT:ia, en keksi mitään juttuja itse kuten Smith teki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6767016 kirjoitti:

Sivustolla www.mormonit.fi Uutishuoneessa on oikeita tietoja mormoneista.
Arvelen että jos tällä palstalla kirjoittelevat edes hiukan perehtyisivät arvoihimme ja oppimme, niin ainakin perusteeton leimaaminen ei-kristilliseksi loppuisi. Mormonit ovat ehdottomasti kristittyjä, kun tarkastellaan sitä, mihin uskomme. Vain kristillisyyden määrittely ihmisten laatimista uskontunnustuksista käsin antaa toisen käsityksen.

Tämä on ote artikkelista "Keitä ovat mormonit".

Arvot

Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkko on sen Uuden testamentin kristinuskon palautus, jota Jeesus ja Hänen apostolinsa opettivat. Se ei ole protestanttinen, evankelinen, katolinen eikä ortodoksinen kirkkokunta. Siitä huolimatta kirkon kannattamat moraaliin, kohteliaisuuteen ja perheeseen liittyvät perusarvot ovat samankaltaisia kuin useimmilla muilla kristillisillä kirkoilla. Kirkon jäsenet löytävät evankeliumin toivon ja onnen sanomasta turvaa maailman epävarmuudelta. Mormonien ajattelussa keskeisenä teemana on, että elämällä on jumalallinen tarkoitus, että Jumala välittää jokaisesta ihmisestä ja että jokaisella on kyky kehittyä tekemällä oikeita valintoja.

Uskonkäsitykset

Myöhempien aikojen pyhät uskovat, että taivaallinen Isämme on rakastava, persoonallinen Jumala. Koska Hän on henkiemme Isä, kaikki ihmiset ovat Hänen lapsiaan ja siten veljiä ja sisaria keskenään. Hän lähetti Poikansa Jeesuksen Kristuksen lunastamaan ihmiskunnan sen synneistä. Kirkon jäsenet yrittävät elää elämäänsä Vapahtajan opetusten mukaan. Kaikki ihmiset ovat oikeutettuja saamaan henkilökohtaista ilmoitusta. Jumala on kutsunut meidän aikanamme uusia apostoleja ja profeettoja, joiden kautta Hän ilmoittaa sanaansa, kuten Hän teki muinoin. Näin Jumala puhuu yhä ihmiskunnalle. Mormonit uskovat Pyhään Raamattuun, sekä Vanhaan että Uuteen testamenttiin. Lisäksi he käyttävät muitakin pyhiä kirjoituksia kuten Mormonin kirjaa, joka on toinen todistus Kristuksen palvelutyöstä ja jumaluudesta. Yhdessä käytettyinä nämä pyhät kirjat antavat näkemystä tärkeisiin kysymyksiin muun muassa Jumalasta, pelastuksesta ja sovituksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu