Hummer ja nopeusrajoitin

kukakeksii

Kyllä ärsyttää tällainen holhous yhteiskunta autoilun suhteen. Peritään isot bensaverot ja dieselverot, peritään maa-ja biokaasulla toimivista autoista vuotuista veroa, vaikka se on vähä päästöistä. Tiet ovat aika huonossa kunnossa ainakin pk seudulla, on kuoppia ja töyssyjä vähän väliä, reikiä tiessä jne.
Luulisi että tiet olis hiukan paremmassa kunnossa kun autoilijoita verotetaan niin julmetusti.

Ja sitten tämä Hummer asia, sehän rekisteröidään kuorma-autoksi, jotta vältytään kokonaan autoverolta maahantuodessa. No sehän on vallan iloinen ja hyvä asia, mutta sitten sillä voi ajaa vain 90km/h koska siihen on pakko asennuttaa nopeusrajoitin. Sekin tarkastetaan katsastuksessa aina.
Kuka haluaa ostaa Hummerin jolla ei saa lujempaa ajaa? Tällä tapetaan Hummerin ostelut. Kateelliset vissiin keksii näitä rajoituksia.
Hummerostakin saa ekoauton kun asennuttaa siihen biokaasujärjestelmän, joka maksaa 3300e asennettuna. Se toimii sitten bensalla ja bioskaasulla, iltalehdessäkin oli tästä juttu.

Ei voi vihreetkään paljoo sanoa mitään ,kun maasturi sitten kuluttaa saman kuin normaali 1.8 L volvo.

3

168

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valintakysymys

      Voihan sen rekisteröidä henkilöautoksikin, jolloin saa ajaa lujempaa. Pitää valita.

      • Driver.

        Aloittajan pointtina oli tuo kohtuuton verotus, you know.


    • ^^^^^^^^

      Osta ennen 1.1.2005 rekisteröity bensakäyttöien kuorma-auto, niin siihen ei vaadita nopeudenrajoitinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1067
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe