Kyllä ärsyttää tällainen holhous yhteiskunta autoilun suhteen. Peritään isot bensaverot ja dieselverot, peritään maa-ja biokaasulla toimivista autoista vuotuista veroa, vaikka se on vähä päästöistä. Tiet ovat aika huonossa kunnossa ainakin pk seudulla, on kuoppia ja töyssyjä vähän väliä, reikiä tiessä jne.
Luulisi että tiet olis hiukan paremmassa kunnossa kun autoilijoita verotetaan niin julmetusti.
Ja sitten tämä Hummer asia, sehän rekisteröidään kuorma-autoksi, jotta vältytään kokonaan autoverolta maahantuodessa. No sehän on vallan iloinen ja hyvä asia, mutta sitten sillä voi ajaa vain 90km/h koska siihen on pakko asennuttaa nopeusrajoitin. Sekin tarkastetaan katsastuksessa aina.
Kuka haluaa ostaa Hummerin jolla ei saa lujempaa ajaa? Tällä tapetaan Hummerin ostelut. Kateelliset vissiin keksii näitä rajoituksia.
Hummerostakin saa ekoauton kun asennuttaa siihen biokaasujärjestelmän, joka maksaa 3300e asennettuna. Se toimii sitten bensalla ja bioskaasulla, iltalehdessäkin oli tästä juttu.
Ei voi vihreetkään paljoo sanoa mitään ,kun maasturi sitten kuluttaa saman kuin normaali 1.8 L volvo.
Hummer ja nopeusrajoitin
kukakeksii
3
169
Vastaukset 3
- valintakysymys
Voihan sen rekisteröidä henkilöautoksikin, jolloin saa ajaa lujempaa. Pitää valita.
- Driver.
Aloittajan pointtina oli tuo kohtuuton verotus, you know.
- ^^^^^^^^
Osta ennen 1.1.2005 rekisteröity bensakäyttöien kuorma-auto, niin siihen ei vaadita nopeudenrajoitinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???301157- 106953
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha611912- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70666
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666