Ahdistus parisuhteessa. Mitä teen?

Kumma mies 28

Nyt on hankala selittää tilannetta, mutta yritetään. Olemme seurustelleet noin 4vuotta ja ensimmäiset vuodet oli loistava tunne suhteestamme ja unelmoimme avioliitosta ja lapsista kun tilanne sen sallisi. Ensimmäisen vuoden jälkeen kuitenkin riidat on olleet valtavia ja emme vaan osaa käsitellä niitä yhdessä erilaisten käsittelytapojemme vuoksi. Riidat ovat vain kasvaneet määrältään sekä rajuudeltaan viime syksyyn asti. Jo edellisenä talvena riidan tuoksinnassa kerroin haluavani erota aamuyöstä riideltyämme koko yön, mutta se ohitettiin ja asian sovittuamme jatkoimme taas samaan malliin suhdettamme. Sen jälkeen olen sanonut sen useaan otteeseen riidellessä, mutta tilanne on edelleen sama. Kuulostaa selkärangattomalta tiedän. Syksyllä sitten huomasin itsessäni surumielisyyttä ja ahdistuneisuutta ihan normaalissa arjessa, ja jotenkin minusta tuntuu, että se johtuu suhteestamme sitä en tosin suoralta kädeltä voi sanoa koska tähän tunteeseen ei liity ajatusta aiheuttajasta. Nyt syksyn jälkeen me emme ole niinkään enää riidelleet, mutta kun ajattelen, että jos hän kosisi minua nyt niin mitä vastaisin niin vastaisin kieltävästi. Tuntuu, että välitän ja rakastan, mutta ajattelenko enää että hän on se "oikea", sitä en tiedä. Tälläkin hetkellä tätä kirjoittaessa minulla on selittämätön ahdistuksen tunne ja tekisi mieli alkaa itkemään ja aavistelen, että tämä johtuu suhteestamme. Ihmisenä hän on todella ihana ja arki on mukiinmenevää, mutta joissakin asioissa meillä menee vaan aina ristiin. Sekava viesti sekavalta mieheltä, mutta toivottavasti joku osaisi kertoa minulle mitä minun kuuluisi tehdä. Eroanko? Jatketaanko? Syönkö pääni? Etsinkö toisen naisen? Olenko tulossa hulluksi?

7

759

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikalisän paikka

      No ei tuostakaan mitään tule, jos nyt ahdistaa, tulee se ahdistamaan vielä enemmän jatkossa.

      Hyvää on vaikka muuttaa erilleen ja ottaa aikalisä, mutta uuden naisen etsimisen voit jättää kyllä tuonnemmaksi. Yksin nämä asiat on käytävä ensin selvitetyksi.

      • ei aikalisää

        Aikalisä ei ole koskaan ratkaisu vaan yksi iso askel eroon, usein tekosyy päästä naimaan muita.Ja sehän toimii joka kerta, yhteenpaluu vaan yleensä enää ei ellei pysty sulattamaan toisen uskottomuutta.


    • kokemusta

      Haureudensynnissä eläminen ahdistaa aina tähän tuo pysyvän avun vain solmittu avioliitto.

    • ne riidat

      Riitelette, uhkailette erolla.Miten sovitte ja käsittelette riidat ja itse asiat joista riitelette vai menettekö vain nukkumaan ja unohdatte, ei ole ihme jos homma ei toimi.Riitelykin on tärkeää!

      • ap.

        Niin kyllähn me sovitaan ne riidat, mutta sitä kehitystä ei vaan taida tapahtua niiden asioiden suhteen mitkä tämän kakan aiheuttaa..


      • päätös aikanaan
        ap. kirjoitti:

        Niin kyllähn me sovitaan ne riidat, mutta sitä kehitystä ei vaan taida tapahtua niiden asioiden suhteen mitkä tämän kakan aiheuttaa..

        Taidat itsekin jo tietää, että suhteenne vetelee viimeisiään, mutta ainahan se päätös eroon on tuskallinen tehdä. Odottele kaikessa rauhassa, kyllä se eropäätös tulee, kun on sen aika, eli ns. viimeinen niitti jossain asiassa.

        Pystyisitkö puhumaan naisellesi näistä tuntemuksista, että voisitte vaikka yhdessä päästä yhteisymmärrykseen, onko mitään mieltä enää jatkaa suhdetta..


    • 2x eronnut mies

      Kertakirpaisu on parempi kuin ainainen ruikutus - sinuna ottaisin vaan hatkat, nuolisin haavani ja jatkaisin elämää =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      63
      781
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      696
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      686
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      570
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe