Geelikynnet ei pysy!, Apua!

xhantelle

Hei!
Omistan Led-uunin (220-240v), ja olen tehnyt sillä itselleni geelikynnet paketissa tulleiden ohjeiden mukaan, näin:
Laittanut ensimmäiseks Gel Primeria ja antanut kuivua ilmassa n, 30s.
Sitten laittanut Gel base & Top coatia ja laittanut uuniin 30s ajaksi, sen jälkeen laittanut värillisen kynsilakan ja antanut olla uunissa 60s ajan.
Sitten vielä Gel base & Top coatia ja taas uuniin 60s. Lopuksi pyyhkinyt puhdistuslapulla.

Ja silti kynnet ei pysy! Ei yhtä päivää kunnolla! Paketissa sanotaan että pitäisi pysyä 2 viikkoa.

En tiedä sitten, että oisiko apua jos vaihtaisin kynsilakkaa?? Tämän hetkinen merkki on Sensationail.

Mutta olkaa niin kilttejä, ja auttakaa!! Ärsyttää ihan kauheesti kun joutuu joka pv korjailemaan lakkoja!

6

5080

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos tämä auttaa :/

      Onko sen uunin mukana saattanut tulla videota, jossa näytetään miten ne tehtäisiin ? :) mä itse sain vuosi sitte joululahjaks rio:n uv-uunin, ja siinä tuli mukana ns. opetteluvideo, jonka katsoin pariin kertaan..aluks munkaan kynnet ei oikeen pysyny mutta vasta n. puol vuotta sitten aloin saada niitä pysymään :) ps. Mä en itse käytä top coattia vasta kun valmiiden kynsien päälle :) se tuo vielä geelin päälle mukavan kiillon :)

    • teknikkokynsi

      Ilmeisesti kyse on siis vain geelilakkauksesta?
      Syitä voi tässäkin olla monia. Et ole viilannut kynttä ensin tarpeeksi kun aloitat geelien laiton eli geeli "valahtaa" pois kynsiltä muutaman päivän kuluessa. Levität geelin ihan reunoille saakka, että kynnet ilmaantuvat reunoista ja irtoavat. Muistatko putsata kädet ja kynnet esim. desifiointiaineella ennen kun aloitat tekemään kynsiä?Joidenkin ihmisten kynnenlaatu on yksinkertaisesti sellanen ettei geeli pysy siinä päällä vain irtoaa aina pois, vaihtoehtona olla ilman tai vaihtaa akryylikynsiin.

    • Sivusta seurannut

      Viilaamisen lisäksi on tärkeetä puhdistaa kynnen luonnollista öljyisyyttä cleanserilla ennen primerin levittämistä.

      Kaikkia uunissa kovetettavia aineita ohuelti ja pysyy melkein kaikilla ihimisillä kiinni vähintään sen 2 viikkoa :)

    • xhantelle

      Kiitos vastauksistanne ! :)

      Olen nyt viilannut kynsiäni hyvin ennen primerin ja lakan laittoa, ja ovat kynnet pysyneet paremmin. Pysyvät nykyään viikon verran.

      Kiitos vielä :D

      • Sivusta seurannut

        Se puhdistaminen eli cleanseri on myös hyvin tärkeää alussa, jotta kaikki ylimääräinen luonnollinen öljyisyys lähtee kynsistä. Sen jälkeen primeri imeytyy paremmin ja sen vuoksi aluslakka kiinnittyy paremmin.
        Cleanseri on myös tosi tärkee aivan lopussa, jotta lopputulos on niinku pitää..


    • geelakkaus

      Vastaus löytyy aloituksestasi: top coat on kynnen viimeistelyyn. sitä ei laiteta base coatin päälle vaan vasta viimeisenä.

      Eli:
      -tee normaalisti 'pohjat' eli poista puffaamalla kynneltä sen luonnollinen kiilto
      -primer
      -base coat - uuniin
      -värigeeli - uuniin
      -top coat -uuniin
      -cleanser

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7726
    2. 108
      5921
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5157
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4526
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2957
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2918
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2046
    Aihe