Plektrasuojus

Onko mitään estoa siihen, että voinko laittaa klassiseen kitaraani (Yamaha c40) plektrasuojuksen, vaikka se ei alunperin siihen kuulu.

Ja myydäänkö niitä erikseen?
1236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mitään estettä sille ei ole. Klassisissa kitaroissa ei yleensä ole plektrasuojaa siksi kun niitä soitetaan yleensä sormilla näppäilemällä. Klassissa kitaroissa poikkeuksen plektrasuojien suhteen tekee ns. flamenkokitarat, joissa on usein molemminpuolinen läpinäkyvä plektra/kynsisuojus.

Plektrasuojia myydään suomessa varmaan kaikissa musiikkiliikkeissä, mutta ainakin milbrookista voi katsoa ja tietenkin t-kaupasta eli thomann.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hermanni kirjoitti:

Onko mitään estoa siihen, että voinko laittaa klassiseen kitaraani (Yamaha c40) plektrasuojuksen, vaikka se ei alunperin siihen kuulu.

Ja myydäänkö niitä erikseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu