Olen 13v.. Kaikki katsoo!

Okei eli oon 13v. Painan 60-65kg haluaisin käyttää shortseja ja lyhyitä paitoja kesäisin:) eli kertokaa lahdutusvinkkejä! Olen 157cm pitkä ja painan siis 60-65..
4131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Varsinaisesti laihdutusvinkkejä ei noin nuorelle uskalla antaa, mutta elämäntapamuutoksen myötä rauhallinen painonpudotus onnistuu :)
Mittojen perusteella olet hieman pyöreä, joten olisiko ruokailu ja liikuntatottumuksissa paranneltavaa.
Miten, ja mitä syöt?
Harrastatko liikuntaa?

Äänestä

Sinulla on muutama kilo ylipainoa, mutta noin nuoren, vasta 13-vuotiaan ei ole suositeltavaa ryhtyä laihduttamaan. Siinä voi mennä aineenvahdunta sekaisin, pituuskasvu loppua ja myöhemmin lihoa helposti. Se voi myös altistaa syömishäiriölle, jolla voi olla tosi ikävät seuraukset.

Olet vielä kasvuiässä ja jos vältät / rajoitat karkkien, leivonnaisten, pitsojen, sipsien, limsojen, sokeristen mehujen ja muiden kaloripitoisten herkkujen syömistä, laihdut todennäköisesti itsestään ilman tietoista laihduttamista ja kalorien laskemista, kun kasvat ja kehityt.

Painonhallinnassa on tärkeää noudattaa säännöllistä ateriarytmiä. Joka päivä tulisi nauttia aamiainen, lounas (koululounas, viikonloppuna kotona), päivällinen ja pari kevyttä väli/iltapalaa. Normaaleja, ei jättiannoksia. Sen voit ottaa koko elämän aikaiseksi ohjenuoraksi.

Syö rauhallisesti, älä hotki, jotta et tule syöneeksi liikaa. Tieto aivoihin mahan täyttymisestä saapuu perille 20 min viiveellä ja vasta silloin olet kylläinen. Hotkija ottaa helposti santsiannoksen, vaikka ei oikeasti sitä tarvitsisi.

Valvominen lihottaa. Nuku 8-10 tuntia yössä.

Liikunta tukee painon hallintaa.

Äänestä

Olet vielä aika nuori joten sinulla voi olla vielä hiukan lapsenpyöreyttä mutta on sinuulla selvästi hieman ylimääräisiä kiloja, jätä herkut vähemmälle ja liiku enemmän pienikin liikuta auttaa kävele aina portaat älä käytä hissejä kerran viikossa lenkki jos harrastat vielä jotain liikuntaa päälle niin hyvä jos et niin voit vaikka itse kotona jumpata vähän tai keksiä joitain kivoja liikunta juttuja kotona. Pelkkä terveellinen ruokavalio auttaa varmasti jo alkuun jos haluat syödä herkkuja pidä herkku päivä kerran viikkoon ja syö muuten terveellisesti juo myös vettä paljon se nopeuttaa aineenvaihduntaa(:

Äänestä

Kaikista helpoin ja terveellisin tapa laihtua: älä syo mitään imelvä. Siis kaikki karkit, limsat, leivokset suklaat jne pois. Vain jätä ne kauppaan tai kodissasi, muille.

Liiku enemmän. Se sopii kaikenikäisille eikä maksa mitään. Kierrä jokaikinen päivä korttelisi vähintään 4 - 5 kertaa oikein kunnon vauhdilla tai tee reilun muutaman kiometrin kävelylenkki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laihduttaja kirjoitti:

Okei eli oon 13v. Painan 60-65kg haluaisin käyttää shortseja ja lyhyitä paitoja kesäisin:) eli kertokaa lahdutusvinkkejä! Olen 157cm pitkä ja painan siis 60-65..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu