tarviiko sähköautosta maksaa autoveroa?

aattelin hankkia tuommoisen ford c-max mallin sähköversion. usasta olis tarkotus hakea, tuleeko muita ylim. maksuja kuin tulli (10%), rekisteröinti ym?
2212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tulli maksetaan myös rahdista, lisäksi tullista menee myös alv. Sähköautosta menee muistaakseni lisäksi 10% autovero.

Äänestä
  • Niin ja auton hinnasta maksetaan tietysti 24% alvi, joka onkin nykyisin usein suurempi kuin varsinainen autovero.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SähköKiinnostaa kirjoitti:

aattelin hankkia tuommoisen ford c-max mallin sähköversion. usasta olis tarkotus hakea, tuleeko muita ylim. maksuja kuin tulli (10%), rekisteröinti ym?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu