Millä saan naisen hakemaan tavaransa pois? Erottu on jo.

toivo hiipuu

Erosin naisestani viime vuoden syyskuussa. Ero meni aika sopuisasti, ja koska kämppä on minun niin nainen otti ja lähti omaan asuntoonsa. Etsimme hänelle yhdessä asunnon ja se löytyikin aika pian.

Ongelmaksi muodostuikin se että nainen haluaa "unohtaa vanhan elämän" ja keskittyä uuteen. Jätti KAIKKI vaatteita myöden minun luokseni, sillä ei halua muistaa mitään vanhasta elämästään. Millä saan hänet hakemaan tavarat? Tavaraa on varmaan enemmän kuin yhteen pakettiautoon mahtuisi. Jos heitän tavarat menemään, niin naisen tuntien sitten tulee kyllä sanomista. Olen sanonut hyvällä ja pahalla ja "uhkaillutkin" vaikka miten, mutta ei, ei aio hakea tavaroita. Mitä teen?

10

571

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistuuko?

      Pakkaa ne ja vie jonnekin varastoon? hänen tuttavalle, vanhemmille?

    • toivo hiipuu

      Tuota olen harkinnut että vaan vie ne hänen porukoidensa pihaan ja jätän siihen, mutta sekin on vittumaista kun itsellä ei ole kuin perus sedani ja joutuisin heittään varmaan kolme keikkaa ainakin ja meidän nykyinen välimatka yli 100km niin jotenkin turhauttavaa. Mutta tuo on kyllä yksi vaihtoehto!

      • vuokraa paku

        pariksi tunniksi


    • oppeliini1

      Vie Pelastusarmeijaan ja ilmoita naiselle että hän voi hakea ne sieltä aivan milloin haluaa. [maksusta :) ] (Ellei hän itse niitä hae, joku toinen aivan varmasti hyotyy, joten ne eivät mene aivan täysin hukkaan)

      • kaatopaikka

        Ilmoita naiselle,että olet muuttamassa pois. Annat tarkan ajan, milloin viimeistään tavarat on haettava. Sanot että jos näin ei tapahdu, voi etsiä tavaransa kaatopaikalta.


    • niin no

      Hänellä on paha mieli varmaan ollut. Jätitkö hänet noin vaan? Jos ei halua tavaroitaan, sun pitää itse miettiä minne ne laitat. Ehkä hyväntekeväisyys? Pyydä ensin kirjallisena se ettei halua tavaroitaan takaisin. Miten selvitit eron..

    • Ilmoitat päivän mihin mennessä hakee kamansa pois,jos ei hae heität ne kylmästi roskiin,niin minä tein.

    • Ottaa tai jättää

      Tee näin; kirjoita kirjallinen ilmoitus ex:lle suorin sanoin että hänellä on aikaa esim 2 viikkoa kirjeen vastaanottamisesta hakea tavaransa. Ja jos ei hae niin kerrot heittäväsi roskiin.
      Tee ilmoitus ehdottomasti kirjallisesti ja postita kirjattuna kirjeenä, jolloin hänen on allekirjoitettava vastaanottaneensa kirjeen. Tähän sinulla on lailliset oikeudet.

      "Kokemuksen syvä rintaääni"

    • määmy
    • Nyrkki-Ismo

      "Jos heitän tavarat menemään, niin naisen tuntien sitten tulee kyllä sanomista."

      Mitkä ihmeen tavarat? Jos joku kysyy, niin eihän asunnollasi mitään tavaroita ollut ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      125
      2048
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1420
    3. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1151
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      11
      1069
    5. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      10
      1017
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      87
      928
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      80
      809
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      787
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      731
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      671
    Aihe