Erosin naisestani viime vuoden syyskuussa. Ero meni aika sopuisasti, ja koska kämppä on minun niin nainen otti ja lähti omaan asuntoonsa. Etsimme hänelle yhdessä asunnon ja se löytyikin aika pian.
Ongelmaksi muodostuikin se että nainen haluaa "unohtaa vanhan elämän" ja keskittyä uuteen. Jätti KAIKKI vaatteita myöden minun luokseni, sillä ei halua muistaa mitään vanhasta elämästään. Millä saan hänet hakemaan tavarat? Tavaraa on varmaan enemmän kuin yhteen pakettiautoon mahtuisi. Jos heitän tavarat menemään, niin naisen tuntien sitten tulee kyllä sanomista. Olen sanonut hyvällä ja pahalla ja "uhkaillutkin" vaikka miten, mutta ei, ei aio hakea tavaroita. Mitä teen?
Millä saan naisen hakemaan tavaransa pois? Erottu on jo.
10
664
Vastaukset 10
- onnistuuko?
Pakkaa ne ja vie jonnekin varastoon? hänen tuttavalle, vanhemmille?
- toivo hiipuu
Tuota olen harkinnut että vaan vie ne hänen porukoidensa pihaan ja jätän siihen, mutta sekin on vittumaista kun itsellä ei ole kuin perus sedani ja joutuisin heittään varmaan kolme keikkaa ainakin ja meidän nykyinen välimatka yli 100km niin jotenkin turhauttavaa. Mutta tuo on kyllä yksi vaihtoehto!
- vuokraa paku
pariksi tunniksi
- oppeliini1
Vie Pelastusarmeijaan ja ilmoita naiselle että hän voi hakea ne sieltä aivan milloin haluaa. [maksusta :) ] (Ellei hän itse niitä hae, joku toinen aivan varmasti hyotyy, joten ne eivät mene aivan täysin hukkaan)
- kaatopaikka
Ilmoita naiselle,että olet muuttamassa pois. Annat tarkan ajan, milloin viimeistään tavarat on haettava. Sanot että jos näin ei tapahdu, voi etsiä tavaransa kaatopaikalta.
- niin no
Hänellä on paha mieli varmaan ollut. Jätitkö hänet noin vaan? Jos ei halua tavaroitaan, sun pitää itse miettiä minne ne laitat. Ehkä hyväntekeväisyys? Pyydä ensin kirjallisena se ettei halua tavaroitaan takaisin. Miten selvitit eron..
Ilmoitat päivän mihin mennessä hakee kamansa pois,jos ei hae heität ne kylmästi roskiin,niin minä tein.
- Ottaa tai jättää
Tee näin; kirjoita kirjallinen ilmoitus ex:lle suorin sanoin että hänellä on aikaa esim 2 viikkoa kirjeen vastaanottamisesta hakea tavaransa. Ja jos ei hae niin kerrot heittäväsi roskiin.
Tee ilmoitus ehdottomasti kirjallisesti ja postita kirjattuna kirjeenä, jolloin hänen on allekirjoitettava vastaanottaneensa kirjeen. Tähän sinulla on lailliset oikeudet.
"Kokemuksen syvä rintaääni" - määmy
Tuo jutska jo mainittu, mitä linkis
http://www.laki24.fi/keskustelu.php?id=30006 - Nyrkki-Ismo
"Jos heitän tavarat menemään, niin naisen tuntien sitten tulee kyllä sanomista."
Mitkä ihmeen tavarat? Jos joku kysyy, niin eihän asunnollasi mitään tavaroita ollut ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei201324Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331221- 641220
- 1081195
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671039- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94947Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 82832
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66781Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50676- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087608Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r122577- 52554
- 60544