Jäykät leuat ja laulaminen

Jäykkäleuka

Toivon kokemuksia laulamista harrastavilta ihmisiltä, jolla jostain syystä on poikkeavuutta laulamiseen vaikuttavissa rakenteissa, esim. leuat eivät aukea tavanomaista määrää (kuten vaikka reumaa sairastavalla). Eli oletteko pystyneet laulamaan siitä huolimatta, mitä ja miten, vai oletteko vaihtaneet instrumenttia? Oletteko saaneet opetusta/ymmärtävän opettajan?

Tiedän, että se lärvi pitäisi saada selälleen ja syyt sille, eli en kaipaa saarnoja.

Ilmoittauduin ryhmäopetukseen, joka tuntuu jo eka tunnin jälkeen katastrofilta. Olen hieman saanut lauluopetusta tähänkin mennessä, ja aiemman opettajan kanssa pärjännyt. Tämä nuori opettaja on päättänyt, että leukani rentoutetaan NYT. Kuitenkin olen ollut jumissa 40 vuotta ja välillä purentaa on korjattu purentakiskollakin, eli leukani eivät vaan rentoudu yht'äkkiä. Edes hammaslääkärissä suutani ei saada revittyä selälleen. Tilanne on paniikinomainen, kun minulta vaaditaan jotain, joka ei fyysisistä syistä ole mahdollista. Haluaisin, että asiaa hoitaa joko hammaslääkäri tai lääkäri, ei musiikinopettaja. Ja tähän hätään asialle ei olla tekemässä mitään, etenkin kun olen vain aloitteleva harrastaja.

Lopetan laulamisen heti alkuun vai? Tavoitteeni eivät edes ole kunnianhimoisia. en halua poptähdeksi, vaan lähinnä voisin luikauttaa muutaman biisin silloin tällöin karaokessa. Musiikissa - ja laulussakin - olisi varmasti ihan riittävästi oppimista, vaikka leuoilleni ei saada tähän hätään tehtyä mitään. Jos opetus ja laulaminen on tästä kiinni, niin syksyllä hakeudun pianonsoiton alkeisiin ja laulan vain yksin salaa kotona.

1

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Singeri

      Hanki ammattitaitoinen laulunopettaja joka ymmärtää, että laulamisessa ei todellakaan pidä, eikä saa avata leukaa ammolleen. Hyvin pieni suunavaus riittää, turha haukkominen turmelee koko äänenmuodostuksen. Älä luota puoskareihin! Ammattilaisia on kyllä kun etsii ja kyselee. Terv. Eräs laulunopettaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      126
      11134
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      187
      6537
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      50
      5622
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5071
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      147
      4384
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3614
    Aihe