Jäykät leuat ja laulaminen

Jäykkäleuka

Toivon kokemuksia laulamista harrastavilta ihmisiltä, jolla jostain syystä on poikkeavuutta laulamiseen vaikuttavissa rakenteissa, esim. leuat eivät aukea tavanomaista määrää (kuten vaikka reumaa sairastavalla). Eli oletteko pystyneet laulamaan siitä huolimatta, mitä ja miten, vai oletteko vaihtaneet instrumenttia? Oletteko saaneet opetusta/ymmärtävän opettajan?

Tiedän, että se lärvi pitäisi saada selälleen ja syyt sille, eli en kaipaa saarnoja.

Ilmoittauduin ryhmäopetukseen, joka tuntuu jo eka tunnin jälkeen katastrofilta. Olen hieman saanut lauluopetusta tähänkin mennessä, ja aiemman opettajan kanssa pärjännyt. Tämä nuori opettaja on päättänyt, että leukani rentoutetaan NYT. Kuitenkin olen ollut jumissa 40 vuotta ja välillä purentaa on korjattu purentakiskollakin, eli leukani eivät vaan rentoudu yht'äkkiä. Edes hammaslääkärissä suutani ei saada revittyä selälleen. Tilanne on paniikinomainen, kun minulta vaaditaan jotain, joka ei fyysisistä syistä ole mahdollista. Haluaisin, että asiaa hoitaa joko hammaslääkäri tai lääkäri, ei musiikinopettaja. Ja tähän hätään asialle ei olla tekemässä mitään, etenkin kun olen vain aloitteleva harrastaja.

Lopetan laulamisen heti alkuun vai? Tavoitteeni eivät edes ole kunnianhimoisia. en halua poptähdeksi, vaan lähinnä voisin luikauttaa muutaman biisin silloin tällöin karaokessa. Musiikissa - ja laulussakin - olisi varmasti ihan riittävästi oppimista, vaikka leuoilleni ei saada tähän hätään tehtyä mitään. Jos opetus ja laulaminen on tästä kiinni, niin syksyllä hakeudun pianonsoiton alkeisiin ja laulan vain yksin salaa kotona.

1

233

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Singeri

      Hanki ammattitaitoinen laulunopettaja joka ymmärtää, että laulamisessa ei todellakaan pidä, eikä saa avata leukaa ammolleen. Hyvin pieni suunavaus riittää, turha haukkominen turmelee koko äänenmuodostuksen. Älä luota puoskareihin! Ammattilaisia on kyllä kun etsii ja kyselee. Terv. Eräs laulunopettaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      79
      1877
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1202
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 85
      723
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      65
      710
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      637
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      574
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      571
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      548
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      514
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      408
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    Aihe